Hlavní navigace

O pozice v druhém rakouském multiplexu se utká 32 zájemců

23. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 4. 2007

Dvaatřicet společností projevilo zájem vysílat v druhém celoplošném zemském digitálním multiplexu v Rakousku. Síť zahájí vysílání již letos v říjnu na původních analogových kmitočtech veřejnoprávní stanice ORF a komerční televize ATV+ ve Vídni, Linci a Štýrském Hradci. K jejich vypínání dojde mezi březnem a červnem letošního roku. Do konce roku by pak druhý multiplex měl pokrývat 80 procent rakouských domácností.

UXD

Multiplex B má obsahovat čtyři televizní programy a až osm rozhlasových stanic. Licenčního řízení se shodně účastní šestnáct televizních i rozhlasových projektů. Jeho tok bude mnohem nižší než je obvyklé u obdobných digitálních sítí v České republice. Provozovatel sítě, společnost ORS, počítá s 13 Mbit/s, přičemž na jeden televizní kanál by mělo připadnout 2,5 až 3,2 Mbit/s. Mezi zájemci o prostor v druhém multiplexu je podle rakouského listu Der Standard také panevropský zpravodajský kanál EuroNews.

Rozšíření multiplexu B do dalších regionů mimo Vídeň, Linec a Štýrský Hradec závisí na dohodě provozovatelů digitálních stanic s operátorem sítě. Do konce letošního roku chtějí naši jižní sousedé spustit ještě třetí pozemní multiplex, tentokrát zaměřený výhradně na regionální vysílání.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.