Hlavní navigace

O2 mělo velký výpadek sítě hned v několika krajích [AKTUALIZOVÁNO]

Jan Beránek

Jižní, západní, střední Čechy, včetně některých částí hlavního města. Za problémy podle operátora stál přerušený kabel.

Aktualizováno (10:58): Podle tiskového oddělení operátora už síť postupně nabíhá. Příčinou výpadku byl podle Kateřiny Mikšovské z O2 mechanicky poškozený optický kabel při revizních pracích v Jinonicích. „Prioritně jsme se soustředili na zprovoznění služby 112 a následně jsme zprovoznili všechny ostatní služby,“ dodává Mikšovská.

Aktualizováno (17:19): O2 se rozhodlo, že bude výpadek kompenzovat tak, že za každý neuskutečněný hovor pošle prostřednictvím své nadace peníze na dobročinné účely. „Částkou 600 tisíc korun podpoříme Linku seniorů, stejný obnos pošleme také Lince bezpečí,“ tvrdí generální ředitel firmy Tomáš Budníktiskovém prohlášení

Původní zpráva:

Od dnešního rána se objevují výpadky sítě O2. Kromě SMS a volání hlásí zákazníci problémy i s internetovým připojením. Operátor už situaci ohlásil prostřednictvím sociálních sítí. 

„Aktuálně evidujeme výpadek v mobilní síti. Někteří z našich zákazníků v jižních, západních, středních Čechách a části Prahy tak mohou mít problém se spojením hovorů i datovými službami, za což se velmi omlouváme. Naši technici intenzivně pracují na nápravě. Příčinu výpadku a jeho dopad analyzujeme,“ tvrdí mluvčí O2 Lucie Pecháčková

Kromě toho, že si od rána nemůže zavolat část ze 4,9milionové zákaznické obce operátora, firmě nefungují ani webové stránky. Výpadek postihl i zákaznické linky některých firem. Na Twitteru se omlouvala třeba GE Money bank. Podle ČTÚ se problém dotkl přibližně jednoho milionu lidí. „O situaci se samozřejmě dále zajímáme a šetříme ji,“ tvrdí úřad na svém facebookovém profilu

Marcom

Podle zákazníků, kteří o problému diskutují na sociálních sítích, jsou mimo provoz i virtuální operátoři navázaní na O2 a výpadek se šíří i do dalších krajů. 

S omluvou přispěchal i generální ředitel operátora. Kolem jedenácté hodiny už by měla síť minimálně podle zástupců operátora fungovat. 

Našli jste v článku chybu?
19. 8. 2015 12:18

Co je prosim v dnesni dobe s dnesnimi technologickymi moznostmi nerealistickeho na ocekavani, ze kriticke (uzlove) komponenty site maji dostatecne redundantni propojeni, kde je provoz v pripade vypadku primarnich tras presmerovan do tras zaloznich - a to automaticky, bez intervence kohokoliv? Notabene u firmy, ktera rozhodne neni ve ztrate a jde o jeji core business?

Bavime se o kriticke paterni infrastrukture (kde se sbiha kus republiky), ne o koncove pripojce k babicce do Horni Dolni. Omlouva…

19. 8. 2015 12:29
fd (neregistrovaný)

Tak lokalizovat preruseni tam, kde se neco kope, je otazkou 10 minut. A pochopil bych, kdyby prekopnuty kabel odstavil rekneme par bloku, ale 1/2 statu? To naopak zcela jasne ukazuje na naprostou neschopnost, proto se site navrhuji jako polygon a ne jako hvezda, aby prekopnuty kabel sit neodstavil.