Hlavní navigace

O2 zvažuje blokování reklamy, Sony kupuje Altair a VMware propustí 800 lidí

29. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: O2
Veeam v Česku rostl o 16 procent. Juniper Networks koupil BTI Systems. Lenovo a SAP se spojují. Týdenní výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Šéf O2 Tomáš Budník se na Twitteru zmínil, že O2 přemýšlí o nasazení blokování internetových reklam. Adblock by případně měl být volitelnou součástí. O něčem takovém se dá samozřejmě dlouze debatovat, ať už na úrovni síťové neutrality či nákladů na tvorbu obsahu.

Sony kupuje izraelského výrobce čipů Altair Semiconductor za 212 milionů dolarů. Je v tom zaklínadlo internetu věcí – Altair vyrábí malé čipy, které umožňují malým zařízením (alarmy, senzory a podobně) komunikovat se sítí. Japonci v oblasti senzorů strategicky posilují, koncem loňského roku koupili od Toshiby sekci image senzorů.

VMware propustí 800 lidí a najal nového finančního ředitele. Zane Rowe se CFO stane od března, v minulosti působil v Applu. Propouštění je součástí změn v rámci odkupu EMC Dellem (EMC vlastní majoritní podíl akcií VMwaru). V Česku chce VMware naopak počty lidí navyšovat, více v dřívějším textu.

VMware také zakončil fiskální rok. Tržby mu vzrostly o devět procent na 6,57 miliardy dolarů a zisk poskočil o 15 procent na 997 milionů dolarů. Solidně rostou novinky jako NSX a další věci kolem softwarově definovaných datacenter.

Juniper Networks kupuje BTI Systems, částku neuvádí. BTI dělá cloudové a síťové systémy určené zejména pro cloudové hráče a další service providery. Juniper chce tyto technologie integrovat do svého WAN SDN controlleru.

ebf - tip do článku - debata

Výsledky ohlásil také rychle rostoucí Veeam Software. Za rok 2015 mu narostly tržby o 22 procent na 474 milionů dolarů a má už přes dva tisíce zaměstnanců. V Česku tržby rostly o 16 procent a firma zde otevírá vývojové centrum.

SAP a Lenovo se spojují ve velkém partnerství, které má na čínském trhu zařídit úspěch in-memory platformy HANA. SAP na tomto typu nové databáze staví svojí budoucnost a Lenovo zase hledá cesty, jak uspět v serverovém byznysu po odkupu části IBM.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).