Hlavní navigace

Ruský Veeam otevře vývoj v Praze, Facebook chystá nový vlastní switch

20. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Veaam Software
Ruský Veeam otevře vývoj v Praze. Citrix propustí tisíc lidí. Facebook připravuje už svůj druhý otevřený switch. Týdenní výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Ruská společnost Veeam začátkem příštího roku v Praze otevře vývojové centrum. Bude v budově Keystone v Karlíně a prozatím zaměstná 30 lidí, firma už první techniky hledá. Veeam vyvíjí software (nejenom) pro zálohování virtuálního prostředí. Tržby v Česku meziročně narostly o 29 procent. Nástroj je populární zejména u zákazníků VMwaru. „Do roku 2018 chceme dosáhnout na roční tržby o velikosti miliardy dolarů,“ řekl mi v minulosti v rozhovoru zakladatel a šéf Veeamu Ratmir Timashev.

IBM zakládá konsorcium zaměřené na technologie ve sportech. Součástí jsou jména jako Verizon, Level 3, AT&T, Juniper, Schneider Electric a další. Cílem je nabídnout nástroje, které do sportu přinesou hromadu dat a analýz, což začíná být obří byznys (snímání hráčů, navigace na stadionech, mobilní appky, re-playe a tak dále). Samostatné sekce na sporty mají vedle IBM (pohání třeba Wimbledon) také giganti jako Cisco a SAP.

Ratmir Timashev, zakladatel a CEO Veeam Software
Autor: Veaam Software

Ratmir Timashev, zakladatel a CEO Veeam Software

Citrix propustí tisíc lidí a produkty GoTo vyčlení do samostatné firmy. Do rodiny GoTo patří nástroje pro telekonference a podobně a i když ročně generují tržby okolo 600 milionů dolarů, je to velké rozptýlení od hlavního zacílení firmy, kterým jsou technologie pro streamování či virtualizaci (XenApp, XenDesktop a spol.). Právě do těchto oblastí teď půjde většina investic.

Tržby Cisca v posledním kvartálu meziročně narostly o tři procenta na 12,7 miliard dolarů. Je to méně, než se čekalo, a prodej routerů navíc spadl o osm procent. Další sekce ale dobře rostou – produkty do datacenter o 24 procent, telepresence a spol. 17 procent a bezdrátové a bezpečnostní nástroje o sedm procent. O pět procent vyrostly i switche.

V síťových přepínačích se ale dějí hodně zajímavé věci. Facebook v květnu vydal vlastní otevřený 40Gb switch Wedge a nyní oznámil vývoj 100Gb verze. Vychází z Open Compute Projectu a vlastního hardwarového vývoje Facebooku, je založen na bázi otevřeného hardwaru, využívá SDN a hodí se pro nasazení v cloudech a podobně. Cisco toto vůbec nevidí rádo.

KL23 hlasovani

Switch Wedge od Facebooku
Autor: Facebook

Switch Wedge od Facebooku

Některé subjekty (Credit Suisse a spol.) na trhu stále věří, že by Microsoft mohl koupit Salesforce.com. Obě firmy už o obchodu letos jednaly, Redmond ale nakonec neakceptoval cenu převyšující 50 miliard dolarů. Salesforce.com je lídr na trhu s cloudovými CRM (20procentní podíl), Microsoft je se šesti procenty až čtvrtý.

Salesforce.com pěkně roste – v posledním kvartálu meziročně poskočil o 24 procent na tržby 1,7 miliardy dolarů. Letos celkově očekává tržby převyšující 6,6 miliardy dolarů a příští rok chce překonat osm miliard. Na jeho jídlo má ale chuť třeba Oracle, který do cloudového softwaru masivně investuje, i v Česku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).