Hlavní navigace

Obchodník vystavil analogové televizi parte. Pozůstalým radí "set up boxy"

10. 9. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
10. 9. 2007

Smuteční tématiku si na podporu digitalizace televizního vysílání a svého obratu vypůjčil jeden řetězec s elektronikou. Navždy nás opouští naše milované a proklínané analogové televizní vysílání, uvádí firemní „hřbitovní“ inzerce a pokračuje: Zemře po dlouhé těžké nemoci v nejbližších měsících ve věku 54 let.

Na inzerát vylepený ve výlohách upozornil server DigiZone.cz jeho čtenář s odkazem na předchozí aktualitu o „septoboxech“. Také inzertní parte totiž používá netradiční pojmenování digitálního přijímače. Radí totiž všem pozůstalým, že si během smutečního obřadu mohou zakoupit „set up boxy“.

Pravděpodobně nevědomky se tak autor reklamní kampaně dopustil hezké anglické hříčky, ve které z „krabic, které se staví navrch“ (angl. set top – postavit nahoru) udělal „nastavitelné krabice“ (angl. set up – nastavit). O tom, že svoji záměnu nedocenil, svědčí oprava, kterou na svém inzerátu provedl. Fixem dokresleným obloučkem nad písmenem u změnil označení digitálního přijímače na „set 0p box“.

KL22 hlasovani

Běžně užívané varianty – i v češtině – jsou přitom zatím set-top-box, příp. set-top box (obojí čtené jako setoboks). Svoji reinkarnaci, ať zůstaneme věrní nastolené hřbitovní notě, zažívá i prostá trojice písmen STB. V době před změnou politického uspořádání v Československu na sklonku roku 1989 by digitální přijímač sdílel zkratku s tajnou policií, Státní bezpečností (StB). Tady bylo ale prostřední t uváděné jako malé.

Parte analogové televize [JPG, 140 kB]
Analogové parte po úpravě [JPG, 184 kB]

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.