Hlavní navigace

Oblečme si kůži psíka mývalovitého

19. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ochránci práv zvířat začali navážet do výrobce počítačových her. Proč? Populární hrdina si totiž oblékl kožich, což nepochybně znamená, že miluje stahování kůže z nevinných zvířátek zaživa.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

U nás doma je poslední dobou psík mývalovitý považován za škodnou, byl k nám zavlečen z Asie a docela slušně prohání místní druhy. Slyšel jsem i něco o tom, že si na tuto šelmičku rádi vystřelí myslivci, což naznačuje, jak je to s oblíbeností tohoto zvířátka mezi odborníky. Tolik na úvod, nebojte se, nečtete omylem příspěvek do časopisu Mladý přírodovědec.

Psík mývalovitý je nyní slavný nejenom díky své rozpínavosti v oblastech, kde nemá co dělat. Tento druh je zmíněn i v blogu Game Hunters. Máme tu celkem zajímavou aférku, kterou rozpoutala jedna počítačová hra s populárním hrdinou vystupujícím pod jménem Super Mario. Tento hopsající panáček si v jednom z vydání hry pořídil kůži psíka mývalovitého, což se nelíbí organizaci PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).

Mario zabíjí psíky mývalovité
Autor: www.peta.org

Mario zabíjí psíky mývalovité

To, že si Mario oblékl kožich ze psíka, podle ochránců práv zvířat prý sděluje, že je v pořádku oblékat si kožichy. Obrázek se vhodně doplní o krev a rázem tu máme krvavého hrdinu, který nejen že obléká kožich, ale podle všeho i ta roztomilá zvířátka žere za živa. Ostatně na vizuálu kolem leží tato zvířátka bez kůže a evidentně nejsou v pohodě. Nemám nic proti ochraně zvířat a jejich práv, ale tento PR kousek se mi zdá až příliš přitažený za vlasy. Ano je to asi velmi výhodné z hlediska publicity, takto vykouzlit kauzu a náležitě ji dobarvit. Udělat z toho milého skákajícího panáčka krvelačnou bestii s vyceněnými zuby. Dokonce si můžete zahrát i hru, která má demonstrovat, jak si Mario pěkně poletuje s cizí kůží a chudák zvíře dřív nebo později podlehne nástrahám zlého světa. Bodejť by nepodlehlo, když nemá svůj kožich, že?

MM AI

Moc bych se divil, kdyby za vybíjení psíků mývalovitých mohli výrobci počítačových her. Pokud by ochranáři chtěli, mohli by si najít vhodnější cíle pro svůj boj. Ty by ale asi nebyly tolik vidět. PETA má animal-friendly hry, bojuje i na tomto válečném poli. Pravděpodobně chce dětem od mala a i ostatním hráčům vtloukat do hlavy, že nosit pravý kožich se nemá. Slogan kampaně zní „Mario zabíjí psíky, ale vy jim můžete pomoci“. Ani bych se nedivil, kdyby Nintendo reagovalo žalobou. Jejich superhrdina přece není vrah zvířátek, ne?

Možná se lidé z Nintenda proberou a začnou své postavy oblékat do umělých kožichů (ty ale těžko dají hrdinovi zvláštní schopnosti…). Možná se hráči vzpamatují a díky této pozitivní kampani si také rozmyslí, zda si pořizovat oblečení ze zvířecí kůže. Ale moc bych na to nesázel.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).