Hlavní navigace

Balvín: Óčko chce pozemním signálem pokrýt jen velká města

4. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Digitální kabelová televize DVB-C Autor: 115393
4. 6. 2008

Hudební televize Óčko má zájem vysílat pozemně jen v největších aglomeracích s větší hustotou obyvatel. Naplní literu zákona, podle které by mělo splnit limit celoplošnosti vyjádřený sedmdesáti procenty obyvatel České republiky, pro které by mělo být dostupné pozemní cestou, řekl serveru DigiZone.cz generální ředitel této televize Jiří Balvín.

Rádi bychom, kdyby se změnila definice celoplošnosti v zákoně a mohlo se sčítat pokrytí prostřednictvím všech vysílacích platforem, jak o tom nedávno uvažoval předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václav Žák, prohlásil Balvín. Óčko by tak jenom přes satelit, kde vysílá volně, fakticky pokrývalo 100 procent obyvatel ČR. To bychom vysílali celoplošně od Grónska po Středozemní moře, připouští Balvín.

Rozsah pozemního pokrytí Óčka určí multiplex, který si tato stanice určí za definitivní digitální síť pro své vysílání. Multiplexy 2 a 3 totiž mají dané pokrytí tím, že do nich Technický plán přechodu na zemské digitální televizní vysílání (TPP) přímo umisťuje televize Nova a Prima a zároveň operátorům těchto sítí ukládá, že pokrytí těchto multiplexů musí být minimálně stejné jako nynější analogové pokrytí Novy a Primy.

Hodně bude záležet na tom, jak rychle Telefónica O2 vybuduje svoji síť 4, jestli ji tedy vůbec vybuduje, míní Balvín. Telefónica totiž nemusí podle TPP pokrývat svým multiplexem více než sedmdesát procent obyvatel ČR, což je zákonný limit pro celoplošnost televizního vysílání. Ostatní tři sítě, včetně veřejnoprávního multiplexu, musí dosáhnout na pětaosmdesát až osmadevadesát procent obyvatel.

CIF 24 - tip - superearly cena

Rádi bychom naše pokrytí sčítali. Pozemně chceme být dostupní pro sedmdesát procent obyvatel, zbytek dokryjeme ze satelitu, říká Balvín. Óčko však zatím nepožádalo RRTV o vydání tzv. kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání a zatím ani nenaznačilo, kdy by tak chtělo učinit. Měli jsme teď spousty práce s přechodem ze satelitní pozice 19,2 stupně východně na 23,5 stupně východně, vysvětluje Balvín.

Óčko chce požádat o vydání kompenzační licence až poté, co tento krok zkonzultuje uvnitř mediálního domu Mafra, do kterého patří. Příští týden by do Prahy měli přijet manažeři německého majitele, takže očekávám, že poté bychom měli žádost podat, řekl Balvín. V Praze, Brně, Ostravě a Plzni, kde už Óčko pozemně vysílá, šíří svůj signál jako program převzatý ze satelitu a kabelu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).