Hlavní navigace

Óčko slibuje, že o kompenzační licenci požádá na začátku roku 2009

21. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
21. 9. 2008

Hudební televize Óčko požádá Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání takzvané kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání začátkem příštího roku. Prostřednictvím tiskové zprávy to v neděli oznámil generální ředitel Óčka Jiří Balvín. Zároveň vyloučil, že by televize neměla dostatek financí na pokrytí poplatků spojených s celostátním vysíláním prostřednictvím pozemních vysílačů.

K TÉMATU: Česká MTV od Novy = velký problém pro Óčko

Na začátku roku 2009 požádá hudební TV Óčko o tzv. kompenzační licenci pro pozemní digitální vysílání. Hudební TV Óčko je již dnes připravena splnit všechny technické i finanční požadavky licenčních podmínek, stojí v tiskové zprávě. Na kompenzační licenci pro pozemní digitální vysílání máme nárok ze zákona, a i kdybychom ani příští rok o licenci nepožádali, tak o ni rozhodně nemůžeme přijít, dodal Balvín. Ze zákona však kompenzační licence platí pouze do termínu úplného vypnutí zemského analogového televizního vysílání v České republice, tedy do června 2012.

Chceme ale vyslat signál českému mediálnímu a reklamnímu trhu, že jsme připravení technicky i finančně splnit požadavky, které na nás kompenzační licence klade. A proto na začátku příštího roku o kompenzační licenci požádáme, prohlásil Balvín. Óčko je podle něj velmi úspěšné i bez kompenzační licence, kdy šíří svůj signál i jinými cestami než pozemně. Průměrná denní sledovanost Óčka dosahuje 228 tisíc diváků, alespoň jednou týdně tuto televizi sleduje 665 tisíc diváků.

Hudební TV Óčko vždy byla lídrem v digitálním vysílání a celoplošná licence tak byla vždy v plánech stanice, upozorňuje televize v tiskové zprávě. Až donedávna však podle ní nebylo jasné, jak se bude v České republice přecházet z analogového na digitální pozemní vysílání. Dokud jsme nevěděli, zda a v jaké podobě bude technický plán přechodu na digitální vysílání platit, nemělo smysl o kompenzační licenci žádat. Licence vyžaduje pokrýt sedmdesát procent území České republiky. To rádi splníme, ale než jsme znali finální podobu harmonogramu přechodu, nemohli bychom pokrytí naplánovat, vysvětluje Balvín.

ebf - tip do článku - debata

Generální ředitel Óčka také odmítá myšlenku, že by televize neměla dostatek financí na poplatky spojené s celoplošným terestrickým šířením signálu, které se pohybují okolo padesáti milionů korun ročně. Loni jsme dosáhli zisku ve výši dvanáct milionů korun a to i přes to, že jsme investovali prostředky v řádech desítek milionů korun do nového světelného systému, odbavovacího pracoviště a kamerového parku, říká Balvín. S prostředky na celoplošné digitální pozemní vysílání v našem obchodním plánu počítáme. Navíc jsme součástí mediální skupiny Mafra, která je jednou z nejsilnějších na českém trhu, dodal.

Aktuální rozhovor s generálním ředitelem Óčka Jiřím Balvínem čtěte v úterý na DigiZone.cz

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).