Hlavní navigace

Óčko uvažuje o spuštění hybridního vysílání, podporovalo by prodej hudby

Lukáš Polák

Zatímco v Německu, Francii nebo Itálii už se tato technologie stala neodmyslitelnou součástí řady kanálů, u nás a na Slovensku na ni zatím vysílatelé neslyší. Výjimkou je Česká televize.

Doba čtení: 1 minuta

Vedení hudební televize Óčko uvažuje nad tím, že začne využívat služby, které ji přináší hybridní širokopásmové vysílání označované zkratkou HbbTV. Stanice by se tak stala dalším médiem, jež by tuto technologie v České republice začala využívat. HbbTV propojuje svět internetu s lineárním obsahem. Vysílatel prostřednictvím této technologie může nabízet divákům například přístup k vylepšené a graficky atraktivní podobě teletextu, upoutávkám na pořady, jež se objeví ve vysílání, nebo on-line videoarchiv. Óčko by však touto cestou chtělo nabízet možnost prodeje hudby on-line inspirovanou iTunes. Uživatel by si mohl zobrazit například dodatečné informace – booklet, přehled skladeb a podobně.

ČTĚTE TAKÉ: Hybridní vysílání České televize obsahuje nově i lištu zpravodajského kanálu ČT 24

Hybridnímu vysílání v České republice zatím příliš provozovatelé televizních stanic nepřejí. Průkopníkem technologie je veřejnoprávní médium z Kavčích hor, ostatní vysílatelé se staví k technologii zdrženlivě. V ostatních evropských zemích, převážně Německo, Francie, Itálie a dalších, už se však HbbTV stalo standardem a začaly ho nabízet dokonce i menší lokální televize. Ti především skrze tuto technologii zpřístupňují vysílání z uplynulých hodin. Ještě hůře než v Česku je na tom s hybridním vysíláním Slovensko, kde o tento standard není zájem ze strany velkých televizí vůbec. Pro využívání HbbTV služeb je nutný televizor nebo set-top-box s jejich podporou.

Našli jste v článku chybu?