Hlavní navigace

Óčko zapojilo hybridní vysílání HbbTV na satelitu, přijímače ho ale nezpracují

2. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Stejné červené tlačítko i menu dostupné v multiplexu 3 Czech Digital Group a u kabelového operátora UPC Česká republika funguje zcela bez problémů.

Hudební televize Óčko, která patří do portfolia společnosti Mafra Media, už vysílá na satelitu Astra 3B, pozice 23,5 stupně východně, několik týdnů s příznakem technologie HbbTV. Doplňkové internetové funkce by tak měly být k dispozici majitelům přijímačů s touto funkcionalitou. Jak se ale ukazuje, HbbTV od Óčka skoro nikdo přijímat nemůže. Podle pozorování serveru DigiZone.cz s ním mělo problém hned několik přijímačů, které tuto technologii podporují a zároveň disponují satelitním tunerem.

K TÉMATU: Óčko finišuje přípravy na spuštění hybridního vysílání na satelitu Astra

Zatímco v multiplexu 3, který kontrolují České Radiokomunikace skrze společnost Czech Digital Group, funguje technologie bez problémů, a to stejné platí i pro digitální síť kabelového operátora UPC Česká republika, na satelitu Astra 3B se přijímače chovají nestandardně. Linuxové přijímače například vůbec příznak HbbTV neobsahují, a tím pádem se ani nezobrazí doplňkové funkce, u televizoru LG z modelové řady 2014 sice ikona v informační liště přítomná je, ale neobjeví se známé červené tlačítko.

MM socky3

ČTĚTE TAKÉ: Hudební televize Óčko propojí hybridní vysílání se sociální síti Twitter

Óčko by bezpochyby mělo zajistit bezproblémovou funkčnost hybridního vysílání i na satelitu. Může tak například dopravit k divákům touto cestou i Óčko Expres, které se pro Českou republiku zatím skrze družici nevysílá. Některé přijímače ale mohou mít se zpracováním netypických aplikací problémy. Zatímco například u starších verzí linuxových firmwarů (image) může být nefunkční hybridní vysílání například u zpravodajského kanálu France 24, na těch novějších funguje bez problémů. Netypické může být i zobrazení úvodního červeného tlačítka Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS).

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.