Hlavní navigace

Odboráři z ČT žádají policii, aby prověřila tendry Janečkova vedení

29. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
29. 10. 2010

Vyšetření podezřelých výběrových řízení, která v posledních týdnech a měsících vypsalo vedení České televize, požaduje po policii odborová organizace ČT. Podle zpravodajského serveru iHNed.cz, který o podnětu informoval jako první, chtějí odboráři prověřit zejména tendry na výběr a správu koncesionářských poplatků. Vedení ČT chce výběr poplatků svěřit na šest a půl roku externí firmě za celkovou marži přes jednu miliardu korun.

K TÉMATU: Radním a odborářům ČT se nelíbí způsob výběru koncesionářských poplatků

Odbory argumentují tím, že „instituce veřejné služby musejí jít v transparentnosti s nakládáním s veřejnými financemi příkladem“. Respektive chtějí zejména vyvrátit podezření, že s prostředky koncesionářů bylo naloženo nehospodárně či v rozporu se zákonem, konstatuje iHNed.cz. Odboráři zároveň kritizují Radu ČT, která podle nich neplní svou kontrolní roli, ale jde „na ruku“ současnému managementu ČT.

ČTĚTE TAKÉ: Rada ČT požádala Jiřího Janečka, aby pozastavil tendr na výběr poplatků

UXD

Byla to přitom Rada ČT, kdo začátkem října požádal generálního ředitele ČT Jiřího Janečka, aby pozastavil výběrové řízení na externího výběrčího koncesionářských poplatků a nechala tento tendr prověřit svojí dozorčí komisí. Radním se nelíbí, že se o zamýšlené soutěži dozvěděla se zpožděním a že na veřejnost se informace o tomto tendru dostala více méně náhodně. Janeček má napříště předkládat Radě informace k zamýšleným výběrovým řízením s větším časovým předstihem.

Televizní odbory rovněž vyzvaly širokou veřejnost, aby vytvořila tlak na politiky kvůli změně systému obsazování mediálních rad. Současná koalice ve svém vládním prohlášení slíbila změnit způsob výběru členů mediálních rad, ale zatím v tomto smyslu nepodnikla žádné kroky. Nové členy Rady ČT i Rady Českého rozhlasu budou poslanci ještě tento podzim volit podle starého systému.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.