Hlavní navigace

Odchod ESPN z Evropy čeří emoce, diváci včetně Česka a Slovenska však mají smůlu

30. 7. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dosavadní provozovatel kanálů ESPN odkazuje zájemce na možnost živých přenosů na webu, v některých případech se ovšem jejich cena šplhá do poměrně vysokých částek.

Proč ESPN America v Evropě končí

V polovině května přišla z Velké Británie a Irska ne příliš potěšující zpráva. Tamní telekomunikační operátor BT Group oznámil, že převezme k 31. červenci společnost, která byla doposud provozovatelem stanic ESPN America a ESPN Classic. Obě strany se dohodly na vytvoření nového speciálního balíčku, jehož součástí budou jak nové programy BT Sport, tak i právě pozůstatek po ESPN. Bohužel, BT Group, která je provozovatelem placené služby BT Vision, položila poměrně nepříjemnou podmínku, jež souvisela i s rozložením vysílacích práv po Evropě – značka ESPN se stáhne ze všech evropských zemí, kde doposud působila, tedy i z České republiky a ze Slovenska.

Diváci v Evropě z tohoto kroku rozhodně nadšení nejsou. Stačí si ostatně nalistovat některé z řady diskusních fór a uvidíte sami. Značka ESPN byla i na českém a slovenském trhu skutečně unikátem a žádný jiný program se sportům ze zámoří v takové míře nevěnoval. O které šlo, to si ještě řekneme později. Kanál ESPN America, který byl populárnějším z dvojice ESPN, působil na evropském trhu od roku 2002, tehdy ještě pod zkratkou NASN, tedy North American Sports Network. Pod názvem ESPN America funguje od února 2009. Sluší se říci, že i tato společnost měla centrálu v Británii. De facto i právě proto dochází k převzetí značky ESPN britskou skupinou BT Network.

Na ESPN America se mohli diváci setkat s typickými americkými moderátory
Autor: repro foto ESPN America HD

Na ESPN America se mohli diváci setkat s typickými americkými moderátory

Které sporty stanice přinášela

Pokud byla v první pasáží řeč o tom, že stanice ESPN America přinášela sporty výhradně ze zámoří, bylo by fér si říci, o které konkrétně šlo. Jak uvádí Wikipedia, byly to mimo jiné Major League Baseball (MLB), National Basketball Association (NBA), National Collegiate Athletic Association (NCAA) and Canadian Football League (CFL). Naopak National Hockey League (NHL) se z obrazovek programu v poslední době vytratila. Diváci ji tu mohli vidět naposledy v letech 2011–2012. ESPN America držela práva na živá utkání i přenosy ze záznamu. V tomto směru nejde ale o žádnou tragédii, protože tento výpadek už vyplnila skupina Nova, a to ať už s Novou Sport nebo Fandou. Patří jí za to rozhodně dík.

Skupina BT Group na svém webu zákazníkům mimo jiné vysvětluje, proč se rozhodla značku ESPN převzít. Jde o to, že nabídku služby BT Vision nyní posílí téměř čtyři tisíce nových sportovních přenosů ze zámoří, a to právě ze sportů jako jsou MLB, NCAA College Basketball, NCAA College Fotbal a NASCAR. Vysvětlujte ale tohle nespokojenému divákovi, který o programy přijde. Zajímat ho to pochopitelně nebude… Zajímavé je, že výše transakce, za kterou BT Group značku ESPN koupila, nebyla zveřejněna. Smělé odhady spekulují o částce v řádu několika desítek milionů eur (pozn. red.: Hovoří se o „low tens of millions“, částka by se tedy měla pohybovat spíše v dolní než horní hranici).

Kanál ESPN America mimo jiné zájemcům zprostředkovával přenosy z basketbalové NBA
Autor: Sipa – USA (isifa)

Kanál ESPN America mimo jiné zájemcům zprostředkovával přenosy z basketbalové NBA

ESPN nabízí jako náhradu přenosy na internetu

Značka ESPN se ale z Evropy nechce úplně stáhnout. Součástí dohody z BT Group bylo například to, že na starém kontinentu (tedy včetně České republiky a Slovenska) bude moci nabízet přímé přenosy sportovních klání prostřednictvím internetu, tedy skrze svou službu ESPN Player. „Kupte si právě teď přes 400 nejlepších her (…) včetně fotbalu, lakrosu, basketbalu a mnoho dalšího,“ láká ve zkrácené podobě ESPN EMEA Ltd. na svém webu. Bohužel ESPN Player skýtá pro našince hned několik nevýhod. Pojďme se tedy na některé z nich právě teď podívat. Osobně si troufám říci, že tou největší bude cena za samotné přenosy.

Tak například, pokud si koupíte takzvaný „ESPN College Pass“, který vám umožní sledovat výše uvedené soutěže, bude vás to stát 110 euro, tedy v přepočtu téměř tři tisíce korun. Ano, čtete správně. Osobně bych se divil, kdyby si někdo z Česka takovou službu zaplatil. Ale budiž, není to vyloučeno. Jen pro zajímavost, předplatné na měsíc vyjde na 20 euro a na den 10 euro. Pokračovat můžeme dál, budou-li vás zajímat X-Games, sedmidenní pas stojí 5 euro (cca. 130 Kč) a za přenosy pokeru utratíte na 7 dní 3 eura. Dobře, to už by docela šlo… A pokud by vás zajímala například sezóna MLB, tak to už je vyloženě pálka. Ostatně, přesvědčte se sami. Byli byste za ni ochotni zaplatit minimálně nějakých 1300 Kč? Pokud nejste fanda, dost bych o tom pochyboval…

MMF23 tip3

ESPN College Pass v kompletní podobě vyjde ročně na cca. 110 euro. Bude to ochoten český divák akceptovat?
Autor: repro foto espnplayer.com/espnplayer

ESPN College Pass v kompletní podobě vyjde ročně na cca 110 euro. Bude to ochoten český divák akceptovat?

Kterých zákazníků se vyřazení stanice netýká

Rozhodně se nedá hovořit o tom, že by stanice ESPN America byla nějakou zanedbatelnou záležitostí týkající se několika operátorů. Ve své nabídce ji měla například kabelová televize od společnosti UPC Česká republika (nabídka Komfort), IPTV od RIO Media (nabídka TV Base) nebo O2TV – Telefónica Czech Republic (balíček Sport). Poslední dva jmenovaní operátoři poskytovali i klientům program ESPN Classic. Chápu ale, že většina satelitem omámených klientů měla značku ESPN America spojenou především se společností UPC DTH, která tento program dokonce šířila v rámci své nabídky v HD rozlišení. Nebudu zastírat, že i já jako sportovní nefanoušek jsem kvalitu jeho obrazu dokázal ocenit.

Jak uvádí blog „American Sports in Europe“, zajímavostí je, že například německému Sportu 1, který je vysílán nekódovaně prostřednictvím satelitní pozice 19,2 stupně východně, se podařilo získat mimo jiné vysílací práva pro Major League Soccer (MLS), tedy profesionální fotbalovou ligu v USA. Provozovatel stanice Sportdigital plánuje na tamním trhu spustit kanál Sport America. Jeho náplň zatím zůstává utajena. Jasné je však to, že se bude věnovat právě americkým sportům. Zajímavostí je i to, že přibližně ve stejnou dobu, kdy evropský trh opouští značka ESPN, expanduje hned do několika zemí stanice Fox Sports. Bude to konkrétně příklad Itálie a Nizozemí. Diváci v Česku budou, předpokládám, řešit tento výpadek různými způsoby, a to ať už neautorizovaným příjmem satelitní TV ze zahraniční, případně přes některé internetové streamy.


Autor: archiv DigiZone.cz

Stanici ESPN America mohli sledovat i zákazníci největšího českého kabelového operátora, společnosti UPC Česká republika.

Bude vám stanice ESPN America chybět?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).