Hlavní navigace

Ohlédnutí za světovým dnem IPv6

16. 6. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tak to máme za sebou, a ani to nebolelo. Internet navzdory kvalifikovaným předpovědím nezkolaboval, světový den IPv6 proběhl a – rozpoutalo se ticho. Očekával jsem záplavu statistik a analýz, která se nedostavila. Pokusím se tedy alespoň o malé zhodnocení sám.

Dělostřelecká příprava v médiích byla intenzivní, ovšem kvalita článků velmi problematická. Jeden příklad vidíte výše, Lidovky se také příliš nepředvedly. Titulek už sice byl opraven z původního „Domény dojdou za tři roky“, ovšem nesmysly o houstnoucím provozu způsobeném docházejícími adresami zůstaly. Přečtení pár takovýchto článků vyvolává určité pochyby, jestli ve Fukušimě vůbec mají jadernou elektrárnu…

Mediální odezva po akci pak byla víceméně nulová, což je v principu dobře. Znamená to, že nedošlo k žádným velkým problémům a případné nefunkčnosti byly jen marginální.

Celkem kuriózní jsou statistiky, jež se velmi divoce liší. IPv6 provoz protékající páteří NIX.CZ stoupl na sedminásobek:

Naproti tomu na datových tocích IPv6 v nizozemském peeringovém centru AMS-IX byste vůbec nepoznali, že nějaký den IPv6 vůbec byl. Graf se nepohnul ani o milimetr, což je pro mě asi největší překvapení:

Statistiky Arbor Networks pocházející za sítí šesti amerických poskytovatelů se nacházejí někde mezi – zde IPv6 narostlo zhruba dvojnásobně. Za zmínku stojí výrazná změna charakteru provozu. Během dne IPv6 se na něm daleko více podílel web (HTTP) a struktura provozu se přiblížila IPv4.

Google pozoroval zvýšení IPv6 provozu zhruba o 65 %, nezaznamenal žádné významné zádrhele a slibuje analýzu získaných dat. Velmi pozitivní je odezva z Facebooku. Ohlásili přes milion IPv6 uživatelů (necelé 0,5 %) a klid na linkách uživatelské podpory. Vzhledem k všeobecnému úspěchu se rozhodli ponechat vývojářský server dostupný oběma protokoly a postupně adaptovat veškerý svůj kód na IPv6.

Naproti tomu na serverech, které provozuje CZ.NIC na podporu přechodových mechanismů, bylo veselo. Datové toky procházející 6to4 relay vzrostly na několikanásobek a Teredo relay server dokonce zátěž neunesl a musel být odstaven.

Považuji za pozoruhodné, že podle všech dostupných informací byl nárůst IPv6 provozu v České republice výrazně vyšší než ve světě. Zaráží mě to a přiznám se, že nenacházím vysvětlení. Ke dni IPv6 se sice připojil Seznam.cz, ovšem jen několika službami a nechce se mi věřit, že by mapy.cz, novinky.cz, super.cz afirmy.cz měly na objem provozu až takový dopad. Nicméně žádná lepší teorie mě nenapadá. Mimochodem, tyto servery jsou jediné z domény cz, které se ke dni IPv6 oficiálně připojily.

Cloud23

Neoficiálních účastníků bylo však zjevně více. Podle tiskové zprávy CZ.NIC vzrostl během IPv6 dne počet IPv6 webů v doméně czobvyklých osmi procent (což je samo o sobě vynikající číslo) na deset.

Sečteno a podtrženo: světový den IPv6 proběhl bez katastrofických efektů a brutálních dopadů na uživatele. Na druhé straně ale nedošlo (alespoň ve světovém kontextu) k bouřlivému nárůstu jeho využití. Protokol tedy funguje, jak má, ale jeho prosazení bude chtít ještě spoustu práce. A samozřejmě si můžeme na základě výše uvedených údajů pochlebovat, že v něm jsme vážně dobří.

Autor článku

Autor dělá nepořádek v příslovích, protože sítě nejen dělá, ale i učí a dokonce také řídí. Působí na Ústavu nových technologií a aplikované informatiky na Technické univerzitě v Liberci. Píše knihy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).