Hlavní navigace

Okolo pražské Regionální sítě 4 pro DVB-T je řada otazníků. Metropol se od ní distancuje

12. 10. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Patří nový pražský multiplex majiteli TV Metropol, jak tvrdí deník E15, nebo to není pravda? Kdo a proč mystifikuje?

Multiplex patří zprostředkovaně Metropoli, tvrdí E15

Informace, kterou přinesl ve středu dopoledne ekonomický deník E15, zněla poměrně jasně: Nový televizní multiplex v hlavním městě, který vysílá na kanálu 46 z lokalit Ládví, Zelený pruh a Strahov, převezme od dosavadního vlastníka, skupiny GES, společnost Metropol TV, která je provozovatelem stejnojmenného pražského programu. Jen pro úplnost – GES je spolumajitelem televizní skupiny Prima a také sítě rádií Hey!. Miliardář Luboš Měkota, který stojí za TV Metropol, chtěl podle informací deníku E15 ušetřit především finance za distribuci zemského signálu.

To, co ale bere E15 jako jasnou věc, odmítají samotní zástupci Metropole, především pak její spoluzakladatel Jiří Němeček, který už v minulosti pomáhal rozjíždět hudební televizi Óčko nebo Retro Music TV a nyní stojí jako technický ředitel i za projektem nové celoplošné stanice Pětka. To, že budeme provozovatelem multiplexu, není pravda, uvedl ve středu pro DigiZone.cz Němeček. Ve stejný den se ekonomický deník E15 odvolával na dobře informované zdroje.

Jednou z prvních změn, kterou Metropol provedla ve svém vysílání, bylo zrušení Ranního ladění s moderátorkou Petrou Slancovou.
Autor: repro foto TV Metropol

Metropol je zatím jediným kanálem, který je v multiplexu společnosti adminTV šířen.

Příliš mnoho náhod?

Připomeňme, že v minulosti byl deník E15 mimo jiné první, který informoval s několikaměsíčním předstihem o tom, že se chystá prodej satelitní služby Skylink, ač to zejména její výkonný ředitel Jaromír Glisník rezolutně odmítal. Server DigiZone.cz se měl na téma budoucnosti Regionální sítě 4 pobavit s dosavadním jednatelem provozující společnosti adminTV Lubošem Jetmarem ve středu po 13. hodině. Telefonický hovor byl domluven týden předtím. Může jít o pouhou spekulaci, ale neměl už Jetmar náhodou tehdy jasno v tom, že právě v tento čas dojde k prodeji novému vlastníkovi?

Vše se seběhlo až podezřele rychle. V druhé polovině minulého měsíce přidělil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oprávnění pro šíření signálu z vysílačů Strahov, Ládví a Zelený pruh společnosti adminTV, jejímž jednatelem byl tehdy ještě někdejší zástupce CS Linku a bývalý generální ředitel HBO Česká republika Luboš Jetmar. To ještě byla vlastníkem multiplexu skupina GES. Po pouhých dvou týdnech pak přešel multiplex na nového majitele, kterým je zprostředkovaně podle deníku E15 miliardář Měkota. Vše tedy ukazuje na to, že původní majitel síť pořizoval pouze proto, aby ji ve velmi krátkém čase mohl prodat.


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Luboš Jetmar se v pozici jednatele nového multiplexu příliš neohřál

Většinový vlastník zatím nechce o plánech mluvit

Až se seznámím s celým projektem a celou společností, vydali bychom nějakou tiskovou zprávu, uvedl pro DigiZone.cz nový oficiální většinový vlastník Regionální sítě 4 Leoš Pohl, bývalý předseda představenstva Czech Digital Group (CDG) a jednatel dnes již neexistující společnosti Gital, která byla před několika lety jedním ze dvou distributorů dekódovacích karet k satelitní službě CS Link. Nyní stojí Pohl za kanály CS Film a CS Mini. Na otázku, zda-li multiplex přebírá nová společnost, případně ji pouze kupuje nový vlastník, nechtěl dát Pohl odpověď. Vyhnul se jí následovně: To vám řekne Jiří Němeček, konstatoval Pohl.

Leoš Pohl serveru DigiZone.cz ve středu odpoledne sdělil, že ke změně vlastníka Regionální sítě 4 měla být vydána tisková zpráva, ale doposud se tak nestalo. Domlouvali jsme se, že pan Němeček dá písemně novinářům vědět, co se děje, řekl Pohl. Zajímavostí je, že podobně hovořil ve stejnou dobu opačným směrem i samotný Němeček. Jenže ani ve středu, ani ve čtvrtek se tiskové zprávy novináři nedočkali. Bývá dobrým zvykem, že pokud je informace nepravdivá, případně je jí třeba korigovat, velmi brzy se ozvou zástupci dotčeného subjektu. To se ale nestalo. Článek o tom, že nový pražský multiplex přebírá TV Metropol, doposud na webu ekonomického deníku E15 visí, a přesto, že se prý zástupci Metropole snažili o jeho stažení, v praxi ho nikdo z nich veřejně nezpochybnil – rozumějte tedy ve formě tiskového prohlášení.


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Leoš Pohl je v mediálních kruzích spjat s digitálním vysíláním již dlouhá léta. Byl předsedou představenstva společnosti Czech Digital Group před jejím prodejem Českým Radiokomunikacím, vystupoval v pozici jednatele dnes již neexistující společnosti Gital (CS Link), zakládal kanály CS Film a CS Mini a nejen je.

Oficiální verze zástupců televize

Chtěli jsme vlastní multiplex, ale od tohoto plánu jsme upustili. To je oficiální verze, o které mluví spoluzakladatel TV Metropol Jiří Němeček. Když jsme byli pouze pražská televize, tedy TV Metropol, uvažovali jsme o tom, že budeme mít vlastní multiplex a začali jsme v tom vyvíjet nějaké aktivity, a pak jsme to přehodnotili, konstatoval Němeček s tím, že plán na vznik vlastního multiplexu měla televize už před rokem. Uvažovali jsme o tom, že jako společnost Metropol požádáme o vlastní frekvenci. Situaci jsme ale přehodnotili, protože jsme televize a ne operátor, uvedl Němeček.

MM socky3

Nyní se podle Jiřího Němečka situace vyjasnila. Leoš Pohl má hrát v celém procesu roli majitele multiplexu, který ho od bývalého vlastníka, skupiny GES, kupuje. Technologie přechází na pana Pohla, protože my jsme o provozování multiplexu ztratili zájem už někdy před půl rokem, argumentuje Němeček, proč nemůže být Metropol TV provozovatelem této sítě. Leoš Pohl kupuje společnost adminTV tak, jak doposud patřila GESu, doplňuje spoluzakladatel pražské televize, která bude od 15. října taktéž provozovatelem celoplošné televize Pětka. Pohlovým partnerem (jednatelem) se stal Petr Formánek, který dříve s Pohlem působil ve společnosti Czech Digital Group, provozující multiplex 3 (v Praze tato síť za jejich éry vysílala ze stejných vysílačů a na stejném kanálu jako nynější Regionální síť 4).


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Jiří Němeček označuje jakoukoliv spojitost Metropole s projektem Regionální sítě 4 za pouhé spekulace.

Spoluzakladatel Metropole: V multiplexu nemáme podíly

Jiří Němeček tvrdí, že Metropol TV nemá v Regionální síti 4 (ani skrytě) žádný podíl. Výhodou ale pro ní budou dobré obchodní podmínky, které ji adminTV nabídne. Měsíčně budeme za šíření platit 199 tisíc korun. Cena je garantovaná na dobu pěti let, konstatoval Němeček a dodal: To je věc, kterou jsme si domluvili a samotná podstata. Když nám byli schopni nabídnout tuto cenu, je zbytečné, abychom se o to my snažili. Nemá to logiku. Podle Němečkových slov nebylo o čem rozhodovat díky tomu, že se jedná o dlouhodobý kontrakt na dobu pěti let. V opačném případě by prý Metropol musela do multiplexu shánět nové televize a o tuto síť se starat.

Kdo má podle vás v souvislosti s prodejem Regionální sítě 4 pravdu?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.