Hlavní navigace

Okresní soudy začaly testovat výslechy přes videokonferenci

19. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Postupně by potřebnou technikou mohly být vybaveny všechny okresní a krajské soudy. Na projekt financovaný z Norských fondů je zatím vyčleněno téměř 60 milionů Kč.

Okresní soudy v Nymburce a Kolíně začaly v rámci pilotního provozu využívat k výslechům vazebně stíhaných videokonferencí. V zahraničí běžná praxe by měla do budoucna zjednodušit práci soudcům, ale také ušetřit finanční prostředky policii a vězeňské službě.

„Je to nepochybně přínos i pro vězeňskou službu. A to především z hlediska bezpečnosti. Nemusíme eskortovat vězněné osoby k soudu, což přinese nemalé úspory času i na pohonných hmotách,“ uvedl pro server iDNES.cz ředitel věznice v Jiřicích Petr Suk

Kromě zmiňovaných soudů je do projektu zapojena i policie v Nymburce a Kolíně, ale také pracoviště v pražské Kongresové ulici. Pilotní provoz by měl podle náměstka policejního prezidenta Václava Kučery trvat zhruba rok. Pokud se telekonference osvědčí, měly by být potřebnými videokonferenčními jednotkami (cena jedné je okolo 250 tisíc Kč) vybaveny i další soudy.

ebf - tip do článku - debata

Jak sdělil České televizi loni v říjnu tehdejší vrchní ředitel sekce vnitřní správy a evropských programů ministerstva spravedlnosti Miloš Pochobradský, pilotní projekt bude zaveden jak na okresní či obvodní, tak i na krajské soudy. Stát na něj vyčlenil necelých 60 milionů Kč z Norských fondů.

Není to přitom poprvé, kdy byla v českém soudnictví videokonference pro výslechy obžalovaných využita. Už předloni si tento způsob měli možnost vyzkoušet například soudci teplického soudu, který sídlí ve stejném objektu jako tamní vazební věznice.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).