Hlavní navigace

Omezení digitálního signálu ČT z Krásného nemá mít dopad na Vysočinu

23. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 3. 2010

Televizní diváci na Vysočině a v Posázaví se nemusí obávat, že by kvůli plánovanému nižšímu výkonu digitálního vysílání České televize z vysílače Krásné v Železných horách na Pardubicku nadobro přišli o signál veřejnoprávního multiplexu. ČT začne z Krásného, odkud pokryje většinu Pardubického kraje, ale také značnou část Vysočiny a částečně i střední Čechy, vysílat příští středu 31. března. Oproti původními výkonu 100 kW se ale omezí jen 25 kW.

K TÉMATU: Digitální ČT v Pardubicích od 31. března, ale se sníženým výkonem 25 kW

Snížený výkon vysílače si vyžádal Český telekomunikační úřad (ČTÚ), podle něhož hrozilo vzájemné rušení s analogovým televizním vysíláním v sousedním Polsku. Útlum vysílání se bude týkat pouze směru na Polsko, potvrdil serveru DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Omezený výkon vysílače by se nicméně mohl v prvních dvou týdnech vysílání dotknout i diváků na Vysočině, protože ČT bude do poloviny dubna vysílat na Krásném z náhradní antény.

MM socky3

ČTĚTE TAKÉ: Vysílač Krásné upraví analogové vysílání Novy, začne se připravovat na DVB-T

Výměnu antény na tomto vysílači naplánovaly České Radiokomunikace na 14. a 15. dubna. Nová anténa bude reflektovat potřebu útlumu digitálního vysílání České televize směrem k Polsku. Multiplexu 2 s komerčními televizemi, který na Krásném zahájí vysílání rovněž 31. března, se toto omezení netýká. Tato síť bude od začátku vysílat plným výkonem 100 kW.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.