Hlavní navigace

Omezení křížení vlastnictví v médiích podporuje i premiér Sobotka. Žádá změnu zákona

25. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Možnost zapracování změny zmínila už před dvěma týdny na semináři v Senátu náměstkyně ministra kultury za ČSSD Kateřina Kalistová.

Větší regulaci křížení vlastnictví médií prosazuje premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Chce se tak vyhnout situaci, kdy by jeden nebo dva hráči ovládali přes polovinu českého mediálního trhu a mohli svým rozhodováním ovlivňovat mínění voličů. Sobotka to řekl ve středu večer po setkání se členy Evropské vysílací unie (EBU), jejíž valné shromáždění v těchto dnech probíhá v Praze. O možnosti zapracování regulace křížení vlastnictví médií do připravované novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání mluvila už přede dvěma týdny na odborném semináři na toto téma v Senátu sociálnědemokratická náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.

MIF22_Early

ANALÝZA K TÉMATU: Zákaz křížení vlastnictví v médiích se nemusí Andreje Babiše vlastně vůbec dotknout

Premiér v souvislosti s omezením křížení vlastnictví médií mluví o „pojistkách“, které by měly zajistil názorovou pluralitu v českých médiích. Inspirovat se chce v zahraničí. Zároveň odmítl, že by připravované změny mediálních zákonů směřovaly na vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), který vlastní vydavatelství Mafra a jeho prostřednictvím deníky MF Dnes, Lidové noviny, Metro, týdeníky 5plus2, Téma, internetové portály iDnes.cz, Playtvak.cz, hudební televize Óčko a nejposlouchanější české Rádio Impuls. Debata o různých variantách úpravy zákona se podle Sobotky už vede na ministerstvu kultury. Přípravu novely vysílacího zákona má na starosti náměstkyně Kalistová.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.