Hlavní navigace

Omezený výkon digitální televize z Krásného může trvat až do roku 2015

30. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
30. 3. 2010

Čtvrtinový výkon digitálního vysílání z hlavního pardubického vysílače Krásné oproti předpokládaným hodnotám může trvat až do roku 2015. Původně měla zemská digitální televize z Krásného vysílat výkonem 100 kW, kvůli riziku rušení analogových dokrývačů v sousedním Polsku ale musela na příkaz Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) omezit výkon na pouhých 25 kW.

K TÉMATU: Pardubicko testuje digitální terestrické multiplexy 1 a 2. Naladíte je?

Snížený výkon bude pokračovat do roku 2015, pokud se nepodaří s polskou stranou domluvit něco jiného, prohlásil v pátek na konferenci „Digitální televize přichází na Pardubicko“ v Pardubicích předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Bude se to týkat zejména hraničních částí Pardubického kraje a kraje Vysočina, v komplikovaném terénu. Doufejme, že se to podaří uspíšit, ale nejpozději od roku 2015 by se mělo startovat s finálním výkonem, dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Digitál z Parubicka také ve středních Čechách, ale jen někde

Do roku 2015 je analogová televize na území Evropské unie chráněna proti rušení digitálním signálem. Po tomto datu se situace obrátí, a analogové vysílání nebude moci bránit šíření digitálního signálu. Podle Dvořáka vznikl problém s nižším výkonem vysílače Krásné proto, že Polsko začalo s pozemní digitalizací televizního vysílání pozdě. Na rozdíl od Německa a Rakouska, kde to všechno běží svižně a veškerou koordinaci kmitočtů už máme domluvenu, uvedl Dvořák.

BRANDstorming tip2

Česká televize vede podle technického ředitele Rudolfa Popa jednání s ČTÚ o možnosti postupného zvyšování svého digitálního vysílání z Krásného. Slíbili nám, že po zahájení vysílání sníženým výkonem dojde k intenzivnímu vyhodnocování pokrytí, včetně toho, že požádají kolegy z Polska, aby se i oni vyjádřili k tomu, kdy oni zahájí digitální vysílání, aby k tomu navýšení mohlo dojít dříve než v roce 2015, řekl Pop.

Věřím, že se bude moci najít řešení a že se budeme moci brzy dostat na vyšší výkon. Neříkám, že hned na 100 kW, ale výše než teď, dodal Pop. Sníženým výkonem z Krásného měl původně vysílat jen veřejnoprávní multiplex ČT, nakonec se ale toto omezení týká i digitální sítě 2 s komerčními televizemi. Minulou středu jsme se dozvěděli od operátora sítě, Českých Radiokomunikací, že multiplex 2 odstartuje také se sníženým výkonem, ze stejného důvodu jako multiplex 1, uvedl k tomu technický ředitel televize Prima Patrik Slavík.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).