Hlavní navigace

Omezte síťovou neutralitu, nebo budou 5G sítě později, hrozí operátoři

13. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vydání pokynů pro dodržování síťové neutrality v EU se blíží a operátoři vystrkují drápky. Aktuálně hrozí zpomalením investic do 5G sítí.

Pokud budou v EU platit loni schválená pravidla pro síťovou neutralitu, pravděpodobně zpomalíme investice do vývoje a stavby 5G sítí v Evropě, tvrdí v pozoruhodném materiálu nazvaném 5G Manifesto for timely deployment of 5G in Europe (PDF, anglicky) šéfové velkých telekomunikačních firem.

Argumentují tím, že síťová neutralita (tedy princip, podle kterého musí operátoři s provozem v sítích zacházet nediskriminačním způsobem) nabourává chystané obchodní modely 5G sítí a vytváří nejistotu ohledně návratnosti investic.

„EU a členské státy musí sladit potřebu otevřeného internetu s pragmatickými pravidly, které podporují inovace,“ tvrdí operátoři. Evropští telekomunikační regulátoři by podle nich měli více „…motivovat všechny hráče k investicím do konektivity a podporovat inovace, a ne se jako v minulosti soustřeďovat na snižování cen.“

Sítě nové generace mají podle nich přijít s novými principy řízení síťového provozu, jako je například tzv. Network Slicing. Koncept prosazovaný Ericssonem (PDF v angličtině) má v budoucnu umožnit v podstatě rozdělit jednu fyzickou infrastrukturu do řady virtuálních sítí s rozdílnými parametry. Jejich „pronájem“ by byl pro operátory novým zdrojem příjmů.

Operátoři poslali 5G Manifesto eurokomisaři Güntheru H. Oettingerovi v souvislosti s veřejnou konzultací o příležitostech, které mají 5G sítě Evropě přinést. Evropská komise z podpory 5G udělala jednu ze svých priorit. Se zprovozněním sítí se počítá někdy kolem roku 2020.

Proč ten tlak?

Aktivita operátorů ale zřejmě souvisí ještě s dalším datem: do 18. července totiž běží další podstatná konzultace: sdružení evropských regulátorů BEREC v ní sbírá připomínky ke svému výkladu nařízení, které do Evropy zavádí jednotná pravidla pro dodržování síťové neutrality. 

Je otázkou, proč teď operátoři na síťovou neutralitu znovu tlačí. Ani loni na podzim přijaté nařízení totiž k nim není vůbec přísné. Operátorům umožňuje provozovat tzv. speciální služby, které neutrální být nemusí. A z původně navrhovaných omezení nakonec vypadl i zákaz tzv. zero ratingu (tedy praxe, kdy si operátor nezapočítává data nějaké partnerské služby do datových balíčků).

CIF23

Hrozby zpomalením investic navíc vypadají dost nedůvěryhodně: do infrastruktury budou muset operátoři investovat v každém případě, ať už by síťová neutralita platila, nebo ne. 

Dokument navíc skrývá další zajímavé návrhy. Operátoři například chtějí, aby EU zafinancovala první velké praktické testy aplikací v 5G sítích kolem roku 2018. Na tento „marketing 5G“ by podle nich měla dát mezi 500 miliony a 1 miliardou eur. A navrhují také vytvoření evropského 5G venture fondu, který by investoval více než 1 miliardu eur do startupů vyvíjejících aplikace pro sítě páté generace.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).