Hlavní navigace

Online daň EU (a masturbace)

6. 9. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vstup do EU přinesl České republice spoustu nových věcí a asi je dobře, že k němu došlo. Ale není dobře, že najednou musím platit navíc nějakou online daň, kterou jsem dříve neplatil a nikdo mě na ni předem neupozornil... Plus bonusový kontroverzní odstavec na závěr!

Celkem často provozuji internetovou komerci, a to především na serverech v USA. Objednávám si jak fyzické zboží tak služby (placený přístup na jisté [neporno]servery, stahování ebooků, placení online her atd…). Když jsme vstupovali do Evropské unie (EU), těšil jsem se, že mi to přinese jisté výhody, a že si například z evropského Amazonu budu moci objednávat zboží, které bylo označeno „Toto zboží je možno zasílat pouze do států EU.“

Okamžitě po našem vstupu do EU skutečně ke změně došlo, ale ke změně poněkud jiným směrem. Za všechny online objednávané služby jsem najednou musel začít navíc platit DPH 19 procent, což mi vždy bylo automaticky vypočteno (a indikováno jako DPH) přímo serverem, kde jsem objednával. Kuriózní je, že za těch několik měsíců, které od vstupu České republiky do EU uběhly, už jsem zjistil, že těch 19 procent musím platit za úplně všechny online služby, ale za žádné hmotné zboží pořád neplatím navíc vůbec nic. (A jde dosud nejméně o půl tuctu případů z obou kategorií.) Řešit se to dá celkem triviálně: Protože ty služby téměř vždy spočívají v objednání nějakého hesla nebo zaslání nějakého souboru, mohu si tyto služby objednávat přes kamárada v USA nebo prostě do objednávek uvádět své bydliště jako „USA.“ Vyzkoušel jsem, že to bez problémů jde. Ale jsem trochu nervózní, že to začne najednou platit i pro objednávky DVD nebo jiného zboží.

Opravdu nevím, jesli jsem podle zákonů dříve žádnou daň platit nemusel a teď ji platit musím. Nebo jestli dřív všichni prodejci porušovali zákon a teď ho neporušují. Nebo jestli ty daně mám platit i za zboží a nějakou náhodou to zatím uvedli v praxi jen ti, kterým platím za služby. V těchhle zákonech se nevyznám a jak je vidět z předchozího odstavce, je celkem triviální tenhle „problém“ obejít. Ale tahle změna rozhodně souvisí se vstupem České republiky do EU a v té megakampani v první polovině roku (placené i z mých daní) jsem se o ničem takovém nic nedozvěděl.

MM socky3

A co ten Amazon? To omezení pořád platí, ale teď zní „Toto zboží je možno zasílat pouze do některých států EU.“

A protože přechozí řádky byly vzácně bezkonfliktní a nějak tu návštěvnost Lupě nahnat musím, tak na závěr ještě jeden čítankový příklad (ze včerejška) toho, o čem jsem psal v glose Masturbace v kruhu: František Fuka v klubu Lapiduch.cz na Okoun.cz odkazuje na to, že Dan Dočekal odkazuje v klubu Diskusní servery na Lapiduch.cz stejně jako na Pooh.cz na to, že Jiří Macich ml. odkazuje na svém blogu na klub Kompost na Okoun.cz, protože se odtud hodně odkazuje na jeho (Macichův) blog.

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.