Hlavní navigace

Opava se zavázala, že otevře svá data široké veřejnosti

17. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Už brzy by se občané Opavy měli dočkat datových zdrojů města ve formátu otevřených dat. Bude nad nimi možné postavit nové služby či aplikace.

Prvního července schválila rada města Opavy memorandum o spolupráci při prosazování otevřených dat s Fondem Otakara Motejla. Město se zavázalo, že začne na Internetu zveřejňovat data ve formátu tzv. otevřených dat a umožní tak jejich další strojové zpracování.

Na internetu tak budou v budoucnu dostupné informace, smlouvy, faktury a další dokumenty ve formátech, které občanům umožní nejen se v nich lépe orientovat a vyhledávat je, ale také zveřejněná data v tomto formátu dále používat či přímo analyzovat, uvedla první náměstkyně primátora Pavla Brady.

Zatím ale není jasné, jaká data budou do strukturované podoby opravdu převedena. Rozhodovat o tom budou teprve zástupci města. Fond Otakara Motejla v rámci expertního projektu Fórum pro otevřená data bude zajišťovat odborné a metodické vedení při zpřístupňování dat.

Nad daty, které město ve strukturované podobě poskytne, bude možné postavit nové služby či aplikace, a to nejen ty komerční. 

Na otevření dat veřejných institucí má zájem i Evropská unie. Evropská komise a parlament schválily aktualizaci evropské směrnice z roku 2003, která by měla veřejná data vlád, úřadů či institucí zpřístupnit všem zájemcům v otevřeném formátu pro libovolné zpracování. Jakmile začne tato směrnice platit, budou mít jednotlivé státy EU 18 měsíců na její implementaci.

KL22 hlasovani

K otevření dat klíčových státních databází pro strojové zpracování se loni zavázala i vláda. V termínu, tedy do konce loňského roku se z přislíbených datasetů se ale podařilo realizovat  jen zveřejnění výsledků voleb.

Zájem o otevřená data se neomezuje pouze na média či aktivisty. Čím dál více internetových firem si uvědomuje, že v otevřených datech spočívá i komerční potenciál a na otevřených datových zdrojích je možné postavit nové služby.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.