Hlavní navigace

Opava se zavázala, že otevře svá data široké veřejnosti

Autor: Isifa
Martin Vyleťal

Už brzy by se občané Opavy měli dočkat datových zdrojů města ve formátu otevřených dat. Bude nad nimi možné postavit nové služby či aplikace.

Doba čtení: 1 minuta

Prvního července schválila rada města Opavy memorandum o spolupráci při prosazování otevřených dat s Fondem Otakara Motejla. Město se zavázalo, že začne na Internetu zveřejňovat data ve formátu tzv. otevřených dat a umožní tak jejich další strojové zpracování.

Na internetu tak budou v budoucnu dostupné informace, smlouvy, faktury a další dokumenty ve formátech, které občanům umožní nejen se v nich lépe orientovat a vyhledávat je, ale také zveřejněná data v tomto formátu dále používat či přímo analyzovat, uvedla první náměstkyně primátora Pavla Brady.

Zatím ale není jasné, jaká data budou do strukturované podoby opravdu převedena. Rozhodovat o tom budou teprve zástupci města. Fond Otakara Motejla v rámci expertního projektu Fórum pro otevřená data bude zajišťovat odborné a metodické vedení při zpřístupňování dat.

Nad daty, které město ve strukturované podobě poskytne, bude možné postavit nové služby či aplikace, a to nejen ty komerční. 

Na otevření dat veřejných institucí má zájem i Evropská unie. Evropská komise a parlament schválily aktualizaci evropské směrnice z roku 2003, která by měla veřejná data vlád, úřadů či institucí zpřístupnit všem zájemcům v otevřeném formátu pro libovolné zpracování. Jakmile začne tato směrnice platit, budou mít jednotlivé státy EU 18 měsíců na její implementaci.

K otevření dat klíčových státních databází pro strojové zpracování se loni zavázala i vláda. V termínu, tedy do konce loňského roku se z přislíbených datasetů se ale podařilo realizovat  jen zveřejnění výsledků voleb.

Zájem o otevřená data se neomezuje pouze na média či aktivisty. Čím dál více internetových firem si uvědomuje, že v otevřených datech spočívá i komerční potenciál a na otevřených datových zdrojích je možné postavit nové služby.

Našli jste v článku chybu?