Hlavní navigace

Opera Max nově podporuje tethering

30. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nejen podporu pro tethering, ale rovněž další novinky přináší aktualizace mobilní aplikace služby Opera Max, která slibuje snížit objem datového provozu přes mobilní síť až o polovinu.

Mobilní aplikace služby Opera Max, která přináší úsporu a správu datového provozu pro mobily a tablety, se dočkala významné aktualizace. Hlavní novinkou je bezesporu podpora pro tethering. Opera Max nyní zajišťuje datovou úsporu rovněž při využití mobilu či tabletu jako mobilního modemu pro osobní počítač.

Další novinkou je upravené uživatelské rozhraní aplikace, kde se nyní pozornost soustředí na novou časovou osu, na které se pro každý den zobrazuje veškerý datový provoz a dosažená datová úspora. Uživatelé tak mají lepší přehled o přínosu služby, který závisí na mobilních internetových aktivitách jednotlivých uživatelů.

Zcela přepracováno bylo úvodní seznámení se službou, které uživatelům při prvním spuštění aplikace přímo na displeji jejich mobilních zařízení vysvětluje, jak služba Opera Max funguje. S tím souvisí také další lokalizace. Nově je podporována němčina, španělština, francouzština, norština a polština.

V neposlední řadě lze z novinek zmínit upozornění na aplikace třetích stran, které obcházejí nastavení VPN, jejichž datový provoz tak Opera Max nemůže optimalizovat. V hlavním menu aplikace přibyla funkce pro doporučení služby přátelům. Samozřejmě došlo také na opravy chyb včetně zlepšení stability.

Datová úspora až 50 % vnadí uživatele i operátory

Opera Max je mladší projekt společnosti Opera Software, největšího evropského producenta webových prohlížečů pro osobní počítače i mobilní zařízení. Služba kromě jiného využívá technologie Rocket Optimizer získané spolu s dalšími produkty, ale rovněž zaměstnanci při loňské akvizici firmy Rocket Software.  

Opera Max je stále ve fázi veřejné betaverze. Z mobilních platforem podporuje zatím jen Android (4.0 a vyšší). Vedle správy datového provozu umožňuje optimalizaci objemu přenášených dat při připojení prostřednictvím mobilních datových služeb, kde uživatelé často zápolí s nízkou rychlostí anebo datovým limitem.

Služba Opera Max využívá VPN. Mobilní aplikace služby se tak neomezuje pouze na webový prohlížeč (jako Opera Turbo / Off-road Mode), ale veškerý datový provoz realizovaný přes mobilní síť. V cloudu dochází k kompresi obsahu stahovaného do mobilu či tabletu libovolnou aplikací skrze tradiční protokol (HTTP).

Content tip EARLY

Slibována je datová úspora až ve výši 50 %. Opera Max se zaměřuje hlavně na video. Podle nejnovější předpovědi společnosti Ericsson [PDF] bude video za pět let generovat více než polovinu objemu veškerého mobilního datového provozu. Opera Max by se tak měla monetizovat hlavně díky spolupráci s operátory.

Co soukromí? Opera Max uživatelům umožňuje nastavit aplikace, jejichž datový provoz bude vyňat z optimalizace. Automaticky pak ignoruje data přenášená skrze zabezpečený protokol (HTTPS). Opera Max rovněž nefunguje při připojení přes WiFi, čímž se zároveň snižuje zátěž cloudu, který se o datovou optimalizaci stará.  

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).