Hlavní navigace

Operace Žižkov proběhla úspěšně, nový tubus je na místě

6. 10. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
6. 10. 2008

8:18 – České Radiokomunikace na dnešek naplánovaly akci s krycím názvem Operace Žižkov. Přesto, že je v Praze deštivé počasí a mírně fouká vítr, měla by se uskutečnit. V současné době se ještě poslední neposlušní pejskaři pohybují v okolí žižkovského vysílače. Na vše dohlíží policisté, záchranná služba i hasiči. První vzlet vrtulníku se neuskuteční dříve než o půl deváté. Kavárna Café Chef, která je v těsné blízkosti Mahlerových sadů, je v obležení novinářů, a to včetně televizních štábů České televize, NovyPrimy. ČT bude přinášet po celou dobu akce vstupy prostřednictvím kanálu ČT24.

8:44 – Řízení letového provozu povolilo let vrtulníku Kamov. V nejbližším okolí od vysílače už se nenacházejí žádní civilisté. V případě zásahu je k dispozici 1 vůz záchranné služby a 3 hasičské vozy.

8:54 – Očekává se první přílet vrtulníku.

9:00 – Přesně v devět hodin přiletěl nad Mahlerovy sady vrtulník Kamov K-32 a odstranil dle plánu první část analogové antény z vysílače Žižkov, kterou uvnitř tubusu odmontovali technici. Tento krok vzbudil velký zájem kolemjdoucích i automobilistů. Kamov odložil anténu do Mahlerových sadů odletěl a čeká se na opětovný přílet. Akce trvala devět minut.

9:20 – V čase 9:12 až 9:20 odstranil vrtulník Kamov další část analogové antény ze Žižkova. V Riegrových sadech má své dočasné stanoviště a čeká se na další přílet. Vše zatím probíhá podle plánu. Je chladnější počasí, ale neprší.

9:30 – Vrtulník odstranil ze žižkovského vysílače poslední část analogové antény. V tuto chvíli je tedy věž bez tubusu.

FOTO: Vrtulník Kamov odstraňuje poslední část tubusu analogové antény (JPG, 24 kB)

9:47 – Vrtulník má od půl desáté zhruba hodinovou přestávku. Jeho aktuální stanoviště je v Riegrových sadech.

10:20 – Přibližně za deset minut by měl odstartovat z Riegrových sadů opět vrtulník Kamov K-32 a nasadit první část nového tubusu, tentokrát analogového.

10:28 – Technici Českých Radiokomunikací ve spolupráci s vrtulníkem Kamov právě připojili první díl nového tubusu žižkovského vysílače, kam bude připojeno analogové vysílání s horizontální polarizací.

10:36 – Novináři, přihlížející i složky zachrané služby očekávají další přílet vrtulníku Kamov K-32. Ten bude poslední a nasadí se při něm tubus, který bude od konce října vyzařovat vertikálně veřejnoprávní multiplex 1 s kanály České televize a Českého rozhlasu. Celé akci jsou přítomní také představitelé ČRa Kamil Levinský, ředitel pro transformaci ČRa, Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic ČRa, Kamil Chalupa z agentury Ogilvy PR a odtud také Marie Fianová. Nechybí ani Jakub Erben z bezpečnostní agentury Erbes.

10:51 – Technici ČRa montuji zachytné šrouby do analogového tubusu a připravují se na připojení části pro digitální vysílání. Poté dají koordinátoři pokyn vysílačkou a přiletí opět vrtulník Kamov K-32.

11:12 – Digitalizaci se dnes bude věnovat odpoledne také zpravodajský kanál ČT24. Ve 13:15 odvysílá Studio ČT24, jehož tématem bude veřejnoprávní multiplex, o hodinu později se budou moci diváci seznámit s tím, jak digitální vysílání naladit a podle čeho vybírat. Téma digitalizace uzavře Studio ČT24 v 15:15 s tématem Digitalizace: Česko a Evropa.

11:33 – Jednomu z našich čtenářů se podařilo identifikovat komunikační kanál techniků ČRa s vrtulníkem Kamov. Jde o KD TWR 120.875 MHz. Podle něj je stanoviště vrtulníku na Vinohradech na hřišti Sokola v Polské ulici.

BRANDstorming tip2

11:54 – Novináři a přihlížející viděli naposledy vrtulník Kamov-K32 nad Mahlerovými sady. Ten usadil poslední část tubusu pro zakrytí digitálních antén, které budou šířit vertikálně digitální multiplex 1. Obě dvě části mají dohromady přibližně devět tun. Hlavní část Operace Žižkov skončila, zítra se Kamov chystá na plzeňský Krašov.

Server DigiZone.cz přinese zítra z dnešní akce článek včetně fotogalerie z celé výměny, jejíž autorkou bude Ivana Dvorská.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).