Hlavní navigace

Operátoři DVB-T2 chtějí před žádostmi o kmitočty pro přechodné sítě vyřešit financování

4. 8. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Český telekomunikační úřad zatím neeviduje žádnou žádost o vydání individuálních oprávnění na využívání kmitočtů pro přechodové sítě DVB-T2. Vydat je má přitom do konce srpna.

Další mírné zpoždění může nabrat reálný start přechodu na nový typ zemského digitálního televizního vysílání DVB-T2. Podle vládou nedávno schválené Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání v České republice měl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydat do konce srpna třem operátorům individuální oprávnění na využívání kmitočtů pro tzv. přechodové sítě DVB-T2. Česká televize, České Radiokomunikace a společnost Digital Broadcasting ale vyčkávají, jak se vyřeší otázka financování provozu těchto sítí a také poplatků za využívání těchto kmitočtů. Od poplatků by měli být provozovatelé přechodových sítí oproštěni, k tomu je ale třeba revize vládního nařízení. A kabinet má od minulého týdne až do 24. srpna prázdniny.

O individuální oprávnění pro využívání kmitočtů přechodové sítě 3 jsme zatím nepožádali, potvrdil serveru DigiZone.cz Martin Roztočil ze společnosti Digital Broadcasting, která provozuje současný celoplošný multiplex 4. Požádali jsme ale ČTÚ o mezinárodní koordinaci těchto kmitočtů na co možná největší počet vysílačů, dodal. Do doby, než bude jasno o výsledku mezinárodní koordinace a také ohledně poplatků za využívání kmitočtů, podle Roztočila firma žádosti o individuální oprávnění nepodá. Určitý posun podle něj může nastat na prvním setkání Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu, které je naplánováno na příští týden. Zástupci společnosti Digital Broadcasting se jednání zúčastní vůbec poprvé, z operátorů vysílacích sítí dosud na jednání skupiny docházely jen České Radiokomunikace a manažeři České televize.


Foto: archiv DigiZone.cz

ČTÚ by měl vydat individuální oprávnění na kmitočty pro přechodové sítě DVB-T2 do konce srpna, tento termín je ale ohrožen

Klíčová schůzka se chystá na 11. srpna

Koordinační expertní skupina nahradí dosavadní expertní skupinu, jež vypracovala výše zmiňovanou Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání v České republice. Kromě společnosti Digital Broadcasting v ní nově zasedne i zástupce Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Jednat budeme 11. srpna a na programu jsou mimo jiné právě přechodové sítě DVB-T2, potvrdil serveru DigiZone.cz předseda skupiny a bývalý šéf ČTÚ Pavel Dvořák. Podle jeho slov je stále ještě možné stihnout udělení individuálních oprávnění na využívání kmitočtů pro přechodové sítě DVB-T2 do konce srpna, jak to stojí ve schválené Strategii. Znamenalo by to však, že by ČTÚ musel příslušné žádosti operátorů vyřídit „expresně“ a nevyužít celou zákonnou lhůtu 30 dnů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by také muselo pro nejbližší jednání kabinetu připravit návrh novely nařízení vlády o poplatcích za rádiové kmitočty, kterým by se stát vzdal poplatků za kmitočty využívané pro přechodové sítě DVB-T2. Nyní musí operátoři za každou žádost o vydání individuálního oprávnění pro využívání konkrétního kmitočtu platit ČTÚ poplatek sedm tisíc korun a poté do radiokomunikačního účtu další poplatky za jejich reálné využívání. Ministerstvo mělo již v červenci předat do meziresortního připomínkového řízení jak návrh novely nařízení vlády o poplatcích za rádiové kmitočty, tak změnu nařízení vlády o tvorbě a čerpání radiokomunikačního účtu. Z něj mají být operátorům propláceny náklady spojené s provozem přechodových sítí DVB-T2.


Foto: Taktiq Communications

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (vpravo) má vládě předložit návrh novely vládního nařízení o poplatcích za využívání kmitočtů

Peníze na provoz sítí? Nejdříve příští rok

Aby bylo možné náklady na provoz přechodových sítí DVB-T2 legálně proplácet ze státního „eráru“, je ale třeba změnit zákon o elektronických komunikacích, což bude poněkud zdlouhavější proces než u nařízení vlády. Mluvčí ČTÚ Martin Drtina proto nepředpokládá, že by operátoři přechodových sítí DVB-T2 dostali první peníze dříve než v příštím roce. Čerpání náhrad nákladů provozu přechodových sítí z radiokomunikačního účtu bude možné zahájit až po příslušné změně legislativy, která jednak zvýší tvorbu prostředků do radiokomunikačního účtu, a jednak čerpání pro tento účel umožní. Proto první čerpání očekáváme nejdříve v roce 2017; to však za předpokladu přijetí potřebné legislativní úpravy ještě v letošním roce, uvedl Drtina.

K proplácení nákladů na provoz přechodových sítí DVB-T2 má sloužit plánované navýšení příjmů radiokomunikačního účtu. Nyní do něj plyne šest procent z celkové roční částky vybrané za využívání všech kmitočtů v České republice, což představuje zhruba 60 milionů korun. Kvůli přechodu na DVB-T2 se ale má tento podíl navýšit na 30 procent a bude představovat sumu přes 200 milionů korun ročně. Změnu má posvětit nejen novela zákona o elektronických komunikacích, ale také zmiňovaného nařízení vlády o tvorbě a čerpání radiokomunikačního účtu. Podle mluvčího ČTÚ by k potřebnému navýšení finančních prostředků plynoucích do radiokomunikačního účtu mohlo dojít na konci ledna toho roku, který bude následovat po přijetí novel zákona a nařízení vlády.

KL22 hlasovani


Foto: ČTÚ

Mluvčí ČTÚ Martin Drtina nepředpokládá, že by operátoři přechodových sítí získali první peníze na provoz těchto multiplexů dříve než po Novém roce

Přijdou peníze až v roce 2018?

Jinými slovy, pokud by se potřebné legislativní změny nestihly realizovat do konce letošního roku, mohli by si operátoři přechodových sítí DVB-T2 počkat na proplacení nákladů spojených s provozem těchto multiplexů až do roku 2018. Což by se odrazilo v ochotě rozšiřovat pokrytí přechodových sítí DVB-T2 až na celoplošné. I tak operátory čekají investice vlastních peněz: náklady na provoz sítí mají být propláceny zpětně, na základě doložení reálných výdajů. První lokality, tedy Prahu, Brno nebo Ostravu, budou provozovatelé přechodových sítí tedy pokrývat „za své“. Bude tomu tak minimálně do konce letošního roku. Přesto například společnost Digital Broadcasting počítá, že svoji přechodovou síť 3 zprovozní minimálně v Praze a Brně.

Vládní Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání v České republice předpokládá, že všechny tři plánované přechodové sítě DVB-T2 zahájí vysílání do konce letošního října. Termín je to velmi optimistický, neboť například České Radiokomunikace opakovaně upozorňovaly, že svoji přechodovou síť jsou schopny zprovoznit do tří až čtyř měsíců od obdržení individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů od ČTÚ. Minimálně v Praze však ČRa nebudou muset prakticky nic měnit a pouze překlopí současný experiment DVB-T2 do řádného vysílání. Velkou neznámou je ale postoj komerčních televizí k vysílání v přechodových sítích DVB-T2. Jejich zástupci by se tak měli stát členy Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.