Hlavní navigace

Operátoři: Satelit bude mít do konce roku 30 procent českých domácností

7. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
7. 10. 2008

Podíl domácností se satelitním příjmem televize stoupne do konce letošního roku na 30 procent. Na konferenci Milníky digitální televize v Brně to v pondělí prohlásil Leoš Pohl, jednatel společnosti Gital, distributora přístupových karet k satelitní službě CS Link. Satelit doposud využíval situace, v jaké se nacházelo zemské digitální televizní vysílání. Myslím si, že do Vánoc dosáhne satelit penetrace 30 procent českých domácností, uvedl Pohl.

K TÉMATU: Stálá příloha DigiZone.cz o satelitní televizi v České republice

Podle Jaromíra Glisníka, výkonného ředitele společnosti TradeTec, která v České republice provozuje satelitní platformu Skylink, je tento odhad velmi reálný. 30 procent není žádná chiméra, věřím, že v letošním roce jich dosáhneme. V příštím roce by to mělo být ještě více, uvedl Glisník. Současná penetrace satelitních přijímačů v českých domácnostech dosahuje podle generálního ředitele televize Óčko a předsedy Asociace digitálních televizí Jiřího Balvína 20 až 25 procent.

Mobile Internet Forum 2022

Kdyby nám někdo řekl před rokem, že satelitní televize dosáhne takového rozvoje, nevěřili bychom mu, uvedl Balvín. O nebývalém rozvoji satelitních služeb v tuzemsku svědčí podle Jaromíra Glisníka i fakt, že platforma Skylink dosáhne v České republice a na Slovensku hranice půl milionu aktivních karet již na přelomu října a listopadu a nikoli ke konci roku, jak její operátoři původně předpokládali.

Glisník také upozornil na prudce klesající ceny satelitních kompletů: Ještě před několika lety stál satelitní komplet okolo 10 tisíc korun, loni byly ceny okolo šesti tisíc Kč a nedávno jsem viděl v Makru sadu pro satelitní příjem za 3 999 Kč včetně DPH. Přijímače pro televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a ty, které obsahují pevný disk pro nahrávání, jsou ale podle Glisníka značně dražší. U nich cena za satelitní komplet vystoupá až 20 tisícům korun, dodal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.