Hlavní navigace

Operátoři se staví k mobilní televizi vlažně, tvrdí deník E15

12. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

12. 11. 2008

DOPLNĚNO Češi se možná nakonec tzv. mobilní televize označované jako DVB-H vůbec nedočkají. Dnes o tom informuje ekonomický deník E15. Podle něho se v současné době staví operátoři k této technologii poměrně vlažně. Zatímco stejný list přinesl v srpnu zprávu o tom, že všichni tři GSM operátoři (Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone) připravují firmu, která by je zastřešovala pod jednu značku při vystupování na trhu DVB-H, dnes už je vše jinak. Za změnou přístupu Vodafone a O2 stojí podle všeho posun na straně Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), uvádí list.

K TÉMATU: ČTÚ uvažuje, že tendr na mobilní televizi nevypíše přímo na DVB-H

Jak jsme vás informovali minulý týden, ČTÚ vypíše výběrové řízení na operátora zemské digitální sítě pro šíření digitální televize určené k mobilnímu příjmu přibližně v horizontu nejbližšího půl roku, ale zřejmě ve specifikaci sítě neuvede, že je určena pro vysílání ve standardu DVB-H. A to je také důvod, proč mění operátoři svůj názor právě na tuto technologii. Už teď jsou např. na trhu dva mobilní telefony od společnosti LG Electronics, které umožňují příjem DVB-T a určitě se časem přidají další. Operátoři tedy již nemusí investovat do technologie DVB-H, stačí zařadit do nabídky příslušné telefony, konstatuje deník.

ČTĚTE TAKÉ: Německé DVB-H skončilo, zabila ho bezplatná mobilní televize DVB-T

Cloud 22 temata

To je špatná zpráva pro T-Mobile, který byl velkým propagátorem DVB-H. Operátor však odmítá, že by společný postup firem zkrachoval. Pouze se protahovala jednání, která by sladila názory jednotlivých operátorů na společném provozování jedné sítě pro mobilní televizi, namítl ředitel služeb mobilních portálů T-Mobile Martin Němec. Jednání Telefóniky O2, T-Mobilu i Vodafonu se prý již chýlí ke konci, pokud by však měl DVB-H síť provozovat jediný operátor, bylo by to příliš nákladné a neefektivní.

DOPLNĚNO O VYJÁDŘENÍ PŘEDSEDY RADY ČTÚ PAVLA DVOŘÁKA:

K tomuto bych chtěl poznamenat, že určitě neplatí, že změna přístupu Vodafone a O2 je způsobena „posunem na straně ČTÚ“. Kdo pečlivě sleduje vývoj problematiky si jistě uvědomí, že téměř opak jest pravdou, tj. posun na straně ČTÚ (tj. prakticky sestavení podmínek výběrového řízení) je dán posunem na trhu (tedy i deklarovanou změnou přístupu operátorů), změnami na trhu dostupných koncových zařízení apod. Regulátor při přípravě výběrových řízení musí pečlivě vnímat situaci na trhu a její předpokládaný vývoje. K tématu se jistě můžeme vrátit až budeme mít před sebou podmínky výběrového řízení.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.