Hlavní navigace

Opět nám poklesl

17. 9. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V poslední době byl velmi dobře stimulován masivní reklamní kampaní, každý o něm mluvil a přesto nevydržel a pomalu odpadá. Už to opravdu není jako dřív, kdy to každému stálo za to ho mít? Chudák malý, snažil se, byl skoro nedílnou součástí našich životů, nikdo se ho neodvážil ignorovat. Ale nyní se s ním budeme muset pomalu rozloučit. Microsoft Internet Explorer má před sebou posledních několik desetiletí.

Magazín eWeek a po něm i Živě přišel se šokující zprávou, že podíl MSIE mezi všemi webovými prohlížeči klesl o 1,8 procenta za poslední tři měsíce a nyní má jen 93,7 procent.

Samozřejmě v absolutních číslech je to pokles o pár desítek či stovek tisíc exemplářů, ale procentuálně je to opravdu zanedbatelné. Podtrhuji ještě to slůvko „jen.“ Navíc Microsoft si z toho nic nedělá a nečeká nějaký razantní odklon uživatelů od tohoto browseru, ačkoliv je prokazatelně děravější než pověstné řešeto. Proč by taky měl, když celkový počet počítačů s Windows stoupá, takže tento zanedbatelný pokles se tím snadno vyrovná.

Ale důležité je v tomto případě jiná věc. Ruku na srdce, ať si každý tvůrce webu odpoví na otázku, zda by raději vyráběl weby pro jeden browser, který se chová sice v mnoha případech proti standardu, ale zároveň alespoň trochu předvídatelně, než vyrábět web, který se musí znásilnit pro mnoho (zatím) minoritních prohlížečů. Odpověď by měla být nasnadě – 100% podíl MSIE by to vyřešil. Bez ohledu na to, že zákon zakazující alternativní prohlížeče by prošel možná tak v Somálsku, v chvilkové slabosti mě tato myšlenka docela potěšila.

Webdevelopeři by nemuseli mít nainstalovánu desítku různých prohlížečů, stačil by jim jeden monopolní. Uživatelé by nepoznali nic lepšího, brali by to jako fakt a všichni by se měli dobře. Navíc všichni si myslí, že tento browser je zadarmo, což není samozřejmě pravda. Cítíte z toho také závan doby rudých šátků?

Když se ale přeneseme do dnešní upřímné doby konkurenčního prostředí, můžeme být rádi, že se konkurenti MSIE probudili a zahájili masivní ofenzívu. Nepochybuji, že se jim časem podaří vytlačit MSIE alespoň tak, že Microsoft začne ve svých produktech dodržovat standardy, a to jak závazné (w3c), tak i obecně platné. Otázkou je, kolik procent podílu musí mít, aby se přestal chovat monopolně. Můj odhad je 50 procent a méně.

Upřímně se na toto období těším, protože pak právě nastane ten okamžik, kdy bude možné vyrábět web pro jeden univerzální prohlížeč. Trh bude rozdělen tak, že si nikdo nedovolí udělat jádro svého prohlížeče jinak než podle standardu. Pokud by tomu tak nebylo, okamžitě by ztratil pracně získanou pozici. Vidíme dnes velký boj – Firefox, Opera a další prohlížeče velmi těžce ukrajují tržní koláč, a pokud by byť jen malíčkem šláply vedle, byl by s nimi konec.

CIF 24 - tip - superearly cena

Nyní klesá podíl MSIE velmi pomalu. Navíc není jasné, zda ten pokles nebyl způsoben prázdninovým provozem. Pro zjednodušení budeme výzkumu věřit. Jakmile procentuální podíl Microsoftu s MSIE klesne pod určitou hranici (85 procent?), začne klesat daleko rychleji. Dnes si instalují alternativní prohlížeče tzv. inovátoři. Lidé, kteří k tomu mají blízko, zkouší, testují a jsou mnohdy velmi spokojení. Jen to nejsou masy lidí, ale spíše jednotlivci. Jenže na startovní čáře se už připravuje daleko početnější skupina tzv. včasná většina, která bude následovat inovátory.

A jakmile nastoupí tato velká skupina, má se Microsoft na co těšit. Tedy doufám, že se tak stane. Taky doufám, že se té doby dožiju. A myslím to, samozřejmě, také upřímně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se zabývá publikačními systémy, eshopy a dalšími užitečnými internetovými. Aplikacemi, e-commerce a marketingem na internetu. Pracuje jako CEO ve společnosti Neternity Group s.r.o.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).