Hlavní navigace

Optibox 2200: Nenechte se odradit malou velikostí...

21. 4. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Přesto, že by vás tento přijímač mohl na první pohled odradit svou velikostí, nespoléhejte tentokrát na oči, ale na instinkt. Set-top-box má de facto stejné funkce jako AB IP Box 250S, který jsme zde recenzovali poměrně nedávno, jen s tím rozdílem, že neobsahuje pevný disk. Jeho výhodou je blesková komunikace, možnost připojení k internetu a jak již bylo řečeno, i malé rozměry. Navíc přijímači nedělal ani problém příjem transpondérů s nízkým či vysokým datovým tokem.

Celý přijímač zaujme především svou velikostí. Jeho rozměry jsou pouze 195×130×40 mm. Přední panel obsahuje jedno tlačítko a tím je Standby na pravé straně set-top-boxu. V jakémsi okuláru, kde byste možná čekali číslo předvolby, je pouze kontrolka, která indikuje, že je přijímač zapnutý. Na předním panelu je pak ještě umístěna čtečka smart karet s podporou snad všech známých kryptovacích systémů. V levém horním rohu je pak umístěno označení přijímače. Kromě názvu Optibox se můžete setkat ještě s dodatkem 2200 nebo úplně jiným označením, Inetbox 300S. Vždy jde ale o stejný přijímač.

Optibox 2200 předek

Zadní panel i přes svůj malý prostor obsahuje poměrně širokou škálu přípojných míst. Vzhledem k velikosti však musel oželet jeden scart konektor. Najdeme zde tedy 1× žlutý video cinch, 1× červený a bílý cinch pro připojení pravého a levého kanálu, rozhraní RS-232 pro komunikaci s PC, LNB-IN pro připojení antény a OUT pro propojení s dalším receiverem. Na malém prostoru se ale namačkala i další čtyři přípojná místa – scart pro propojení s televizorem, Digital audio (optický výstup), napájení (DC 12V) a možná překvapivě i ethernet. Jde totiž o linuxový přijímač, který zvládá také internetovou komunikaci.

Instalace

Při prvním spuštění se na obrazovce objevila modrá tabulka TV Systém Wizard, která nám dala na výběr z obrazového systému PAL/NTSC. Po potvrzení se nás přijímač zeptal na komunikační jazyk. Na výběr byla např. angličtina, dánština, němčina a pochopitelně i čeština. Další volbou bylo časové pásmo a po něm následovala konfigurace DiSEqC (bez DiSEqC, Simple nebo Complex). Možnosti v tabulce dávají pro nastavení poměrně volnou ruku, pokud však motor nepoužíváte, stačí vám hned první možnost No DiSEqC. I v tomto případě máte však na výběr z několika voleb (např. jeden satelit, dva satelity přes Toneburst, možné je dokonce i nastavení pro parabolu jako je např. Multyantenne od Technisatu). O výběru družic ani nemluvě, těch je tu na výběr opravdu požehnaně. Ještě než přijde na řadu samotné prolaďování transpondérů, set-top box se vás zeptá, zda máte zájem o prohledávání transpondérů, satelitů nebo ruční volbu.

Přijímači bych rád pochválil zobrazení síly a kvality signálu. Jako jeden z mála ji ukazuje jako skutečnou. U jiných set-top-boxů se lišily hodnoty i o desítky procent. Nastavit si můžete i ladění pouze volných kanálů nebo ty s kruhovou polarizací. To odhadl set-top-box na počátku asi na osm minut na družici Astra 19.2 a tento čas dodržel téměř přesně. Zajímavostí je, že při prohledávání vidíte nejen kanály, které se právě nahrávají do přijímače, ale také ID jednotlivých transpondérů (Globecast, MTV Networks, UPC Direct, uknown apod.). Na jeho konci pak přišla jakási sumarizace, ve které bylo vidět, kolik je naladěných nových transpondérů, kanálů, rádií, datových služeb a kolik bylo transdpondérů prohledáno, stejně tak i služeb. Přijímač se vás pak ještě zeptá, zda máte zájem prohledat další satelity.

První seznámení

Uživatele, kteří nejsou zvyklí na operační systém Linux, může mást řazení kanálů. Problém může dělat už zobrazení programů pomocí tlačítka OK. Nezačínáte na předvolbě 1, ale kdesi na 280, následuje 865, 592 atd. Přijímač nebyl zmatený, ale zobrazil nám zkrátka čísla voleb, na kterých jsou programy naladěné. Vy se vlastně v tuto chvíli pohybujete jakoby ve složkách, jako jste zvyklí např. z windowsáckého průzkumníka, tzn., že v horní části tabulky máte záložky a v nich pak jednotlivé adresáře. Se stejným operačním systémem už jsme v recenzi jednou pracovali, a to u AB IP Boxu. Přijímač nezobrazoval během ladění jednotlivé providery zbytečně. Teď je budete mít seřazené pod položkou Poskytovatelé, a pokud vám to nestačí, můžete si zobrazit přehledy (Bouquets), ve kterých máte obsaženy favoritní kanály.

Enigma

Enigma je oficiálním firmwarem nejen pro Optibox, ale i další přijímače pracující na bázi Linuxu. Nejenže vám kompletně změní grafický vizuál, ale budete si moci prohlížet v jednoduché textové podobě internetové stránky, vytvářet si skupiny oblíbených programů dle vašich parametrů, přehledně zobrazovat televizní program nebo playlisty rozhlasových stanic. Nechybí např. ani předpověď počasí.

V položce informace si můžete zobrazit údaje o datovém toku nebo verzi firmwaru. Stream Info obsahuje na první stránce např. název programu, providera, PIDy, formát obrazu nebo Service ID. Na dalších stránkách najdete např. informace o kódování nebo parametry právě přijímaného transpondéru. Přijímač je možné vypnout dvěma způsoby, buď k tomu slouží druhá položka, kterou je možné ho např. také restartovat, nebo to provedete klasicky přes červené tlačítko.

Nastavení je další záložkou v menu a obsahuje podsložky Setřídit programy, Hledání programu, Nastavení systému, Rodičovský zámek a Expertní nastavení. První položka úplně přesně nevystihuje to, k čemu je určena. Je zde možné vytvořit nový přehled, přidat program do přehledu nebo ho editovat. Jednotlivé podpoložky se pochopitelně ještě dále větví a obsahují další možnosti jako je mazání, přejmenování apod. Enigma toho umí opravdu hodně a nemá cenu zabíhat do podrobností. Kromě standardního nastavení společného téměř pro všechny přijímače (časovač, hry apod.) je tu možné dále poslouchat internetová rádia, televize atd. Nutné je ovšem mít patřičné připojení k internetu a nainstalované dodatečné pluginy. Uživatel, který si nerad hraje a má přijímač pouze pro sledování televizního vysílání, by si ho raději pořizovat neměl. Přijímač umožňuje také sdílení karet a softwarovou emulaci.

EPG

Umí dobře česky - pečeť

Podrobného programového průvodce lze vyvolat stisknutím tlačítka INFO. I když o podrobnosti se může jednat jen na první pohled. Některé programy mají na Astře EPG useknuté, takže zde není průvodce celý, ale rakouské ORF 2 ho mělo bez problémů zobrazené celé (stejně tak i většina německých kanálů) a nebylo nutné listovat papírovým televizním programem, abyste se dozvěděli, co právě běží. Programový průvodce je řazený do tří přehledných, i když jednoduchých sloupců. V prvním je čas, kdy pořad začíná, v druhém jeho konec a ve třetím název pořadu. Podrobnější informace si můžete vyvolat při stisknutí tlačítka OK na některém z pořadů. Program je dostupný na týden dopředu (je-li k dispozici). Stisknete-li tlačítko EPG ještě jednou, objevíte se ve druhé verzi elektronického průvodce, který je podobný tomu v satelitní platformě UPC Direct. Je také možnost vyhledávání v kategoriích, názvech pořadů a eventuelně i podle hodnocení (je-li k dispozici). Nejedná se však o kvalitu pořadu, jak by si mohl někdo myslet, ale o věkovou přístupnost. Čeština byla bezproblémová jak v platformě CS Link, tak i právě v UPC Direct. Dle jiných internetových recenzí dokonce zvládá přijímač bezproblémově i azbuku.

Optibox 2200
Celkové hodnocení 7,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčila: Digitální televize

ICTZ23

Orientační cena: 3590 Kč

Foto: Autor

Využíváte, popřípadě využili byste, nadstandardních funkcí, které nabízí Enigma?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.