Hlavní navigace

Ostravské studio České televize slaví 60 let, nabídlo už přes 145 tisíc pořadů

UVNITŘ FOTOGALERIE – Ve skromných podmínkách začalo vysílat na Silvestra roku 1955. Od té doby tu vznikly takové perly, jako jsou Lovy beze zbraní či Divadélko pod věží.
Bohumil Herwig
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ostravské studio dnes slaví 60. výročí své existence a do historie nechá nahlédnout prostřednictvím výstavy, ale i koncertu ve vítkovickém Gongu.

První slova, která zazněla 31. prosince 1955 o půl osmé večer v zahajovacím ostravském vysílání, zněla: Dobrý večer, milí přátelé. Vítám vás k prvnímu zkušebnímu vysílání televizní stanice Ostrava. Ano, je to pravda, už i Ostrava má svou televizní stanici. A vy, milí přátelé, jste opravdovými televizními diváky. Trochu nezvyklé, že? Však si časem zvyknete.

Ačkoliv v té době vysílala ČST již více než rok a půl, pražský televizní vysílač byl natolik slabý, že bylo prakticky nemožné, aby ho někdo v Ostravě zachytil. Ostravským studiem se tak otevřelo sledování televizního vysílání i v tomto regionu a od té doby prošlo studio kompletní proměnou.

Ve svém novém působišti v bývalém Divadle Petra Bezruče v centru Ostravy má k dispozici dvě studia a velký ateliér. Ročně zde vzniká na 4000 hodin nových programů, jako například Doktor Martin.

EBF-tip-earla-cena-mall-heureka-alza-kosik

Oslavy bude doprovázet výstava s názvem „Od televise k televizi“, která se uskuteční ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice od 15. ledna do 31. července 2016. Její součástí budou sestřihy ukázek z programového archivu, fotografie, historická technika, nejrůznější kostýmy včetně pohádkových, části dekorace či rekvizity ze známých pořadů.

Měsíc po zahájení výstavy, 16. února, se pak v multifunkční hale Gong odehraje galakoncert, na kterém vystoupí zpěváci a skupiny, jejichž jména jsou od počátku jejich kariéry spojena s ostravským televizním studiem. Na pódiu tak vystoupí mj. Marie Rottrová, Hana Zagorová, Jaroslav Wykrent, Pavel Dobeš či skupiny Citron a Buty.