Hlavní navigace

Ostrý Google Chrome 14, dotykový Internet Explorer 10 a dokončovaný Mozilla Firefox 7

21. 9. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: sxc.hu
Co je nového na poli webových prohlížečů? Google Chrome 14 se učí pracovat s aplikacemi napsanými v „céčku“, Internet Explorer 10 z Windows 8 se ve jménu HTML 5 loučí s Flashem a Mozilla Firefox 7 za několik dnů přinese výrazné zrychlení spouštění.

Google Chrome 14: zelená pro aplikace napsané v C/C++

Začátkem září prohlížeč Googlu oslavil třetí výročí od uvedení první veřejné verze a v závěru minulého týdne vyšel ostrý Google Chrome 14. Byť formálně jde o novou major verzi, seznam novinek již tradičně není dlouhý. Figuruje na něm například podpora Web Audio API pro snadné ozvučení webových aplikací či podpora nového režimu zobrazení přes celou obrazovku v systému Mac OS X Lion.

Za zvýšenou pozornost stojí podpora technologie Native Client, což je open source projekt, s nímž před časem přišel právě Google. Otevírá cestu k novým aplikacím napsaných v C++ nebo klasickém C, se kterými nyní může Google Chrome 14 pracovat. Prozatím jsou podporovány jen aplikace z Chrome Web Store, ale to se má časem změnit.

Google vývojáře láká na tři hlavní výhody:

  1. Bezpečnost – aplikace poběží ve zdvojeném sandboxu.
  2. Kompatibilitu – aplikace poběží v Google Chrome pod systémy Windows, Linux i Mac OS X a navíc je půjde použít i na zařízeních s Google Chrome OS.
  3. Rychlost – aplikace napsaná v C++ bude výrazně rychlejší než sebelépe optimalizovaná aplikace využívající JavaScript. 

Dále ostrý Google Chrome 14 přinesl přes tři desítky bezpečnostních záplat. Dvanáct jich je vysoce důležitých, devět středně důležitých a důležitost těch zbylých je hodnocena jako nízká. Na odměnách nálezcům chyb tentokrát americký internetový kolos zaplatí 14 337 dolarů.

Internet Explorer 10: už žádný Flash či Silverlight?

O Internet Exploreru 10 bylo poprvé slyšet už krátce po uvedení ostré verze Internet Exploreru 9, kdy Microsoft zpřístupnil webovým vývojářům k otestování první náhled technologického pozadí jeho nového chystaného prohlížeče. Z dosavadních ukázek je zřejmý velký důraz Microsoftu na HTML 5 a nové moderní webové technologie.

Zatím není jasné pro jaké systémy bude Internet Explorer 10 dostupný. Určitě jej budou obsahovat Windows 8 (což je zatím stále neoficiální název), která by se měla objevit již příští rok. Kompatibilita s Windows Vista a Windows 7 je s velkým otazníkem. Microsoft momentálně umožňuje testovat Internet Explorer 10 jen v rámci veřejné ukázky Windows 8, veřejné pre-beta verze uvolněné u příležitosti konání vývojářské konference Build 2011.

Pod Windows 8 nový Internet Explorer nabídne jak klasické prostředí pro práci na běžných počítačích, tak speciální dotykovou verzi v hávu prostředí Metro určenou tabletům a dalším počítačům s dotykovým displejem. V prostředí Metro nebude Internet Explorer 10 podporovat Flash ani Silverlight. Podle oficiálního stanoviska Microsoftu tyto technologie nezapadají do filozofie nového prostředí. Vývojáři mají před proprietárními technologiemi upřednostnit HTML 5 a JavaScript.  

MM socky3

Rychlejší Mozilla Firefox 7 vyjde již 27. září 2011

Zatímco na Internet Exploreru 10 je ještě potřeba odvést hodně práce, přípravy konkurenčního prohlížeče Mozilla Firefox 7 se chýlí ke konci. Momentálně je v závěrečné fázi testování. Ostrá verze by měla vyjít již 27. září 2011 a to jak pro osobní počítače (Windows, Linux, Mac), tak pro mobilní zařízení (Android, Maemo). Pojďme si stručně zrekapitulovat novinky, které Mozilla Firefox 7 přinese v desktopové verzi.

Na seznamu změn a inovací figuruje výrazné zrychlení nabíhání prohlížeče, nástroj pro dobrovolné odesílání hlášení o výkonu (podle nich budou moci vývojáři prohlížeč v budoucnu lépe optimalizovat), zkrácení URL v adresním řádku o udání běžného protokolu (místo http://www.lupa.cz se zobrazí pouze www.lupa.cz), ochrana znemožňující klientským skriptem měnit velikost již dříve uživatelem otevřeného okna, možnost nastavení doplňků přímo z jejich přehledu a informování vývojářů o možnostech, které jim prohlížeč nabízí.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.