Hlavní navigace

Osvětlení zahrady s pomocí svítidel s LED diodami

9. 8. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Krásná zahrada je snem mnoha majitelů rodinných domů. K ní patří nejen zajímavé rostlinstvo, ale také co nejpovedenější osvětlení, které vše zvýrazní.

Úsporné osvětlení s pomocí LED diod pochopitelně musí splňovat požadavky na exteriérovou instalaci a mělo by být také rozumně ovladatelné. „Rozumně“ znamená nejlépe kombinací automatiky a tradičních vypínačů. Vše se dá také vybudovat tak, aby osvětlení bylo variabilní, napojitelné na chytrou domácnost, takže třeba i operativně programovatelné. I s běžnými prostředky ale není problém, aby se při stisku ovladače vrat zapnulo osvětlení příjezdové cesty, nebo se naopak zapnulo až tehdy, kdy pohybové čidlo zaregistruje projíždějící vůz, jdoucí osobu či pobíhajícího psa.

A propos domácí zvířata. Na ty se čidla dají kalibrovat tak, aby reagovala či naopak nereagovala. Nepracuje to spolehlivě a vždy, takže to berte jen jako takový doplněk a mějte to na paměti v okamžiku návrhu realizace. Pokud nechcete, aby čidla reagovala, nechte si systém navrhnout bez nich, nebo jinak. Možností je v tomto směru více než dost a splnit jdou prakticky všechny požadavky.


Foto: e-light.cz

Umístění kvalitního venkovního reflektoru kombinovaného s detektorem pohybu

Vlastnosti LED osvětlení

To kvalitní je bohužel stále velmi drahé a poměrně často bez reálné šance na vrácení vložených nákladů. Alespoň pro běžné instalace u nás doma. Je to ale také o pocitu vlastnit nějakou tu high-tech a také o nechuti platit polostátnímu koncernu ČEZ a tím dvěma hlavním, v této zemi vládnoucím, stranám.

Je také provozně velice úsporné a v případě kvalitních LED žárovek (pro jednoduchost je budu nazývat takto) i hodně trvanlivé a v podstatě se blížící, či někdy dokonce překračující, udávanou hranici obvyklých 20 000 hodin. Záruky ale fungují i zde a platí také obvyklá pravidla fungující při nákupu jakékoli elektroniky – pokud se neporouchá do týdne či čtrnácti dnů, je velká naděje, že se v reálné době neporouchá vůbec.

Opomenout nesmíme ale ani okamžitý start, kdy se LED žárovky na plný výkon rozsvítí opravdu okamžitě a také jejich dekorativní možnosti. A nejde jen o umístění a nasvícení jako takové, ale i o možnost pohrát si s barevností, barevnou teplotou či s postupným nabíháním na plný světelný výkon. Fantazii se vskutku meze nekladou a vše umocňuje i značná variabilita samotných svítidel. Otázkou ovšem zůstává, po jakém bílém světle sáhnout. Studená bílá (3 300 až 5 500 K) se lépe šíří prostorem i v případě mlhy, teplá bílá (do 3 300 K) zase může vytvořit podstatně příjemnější atmosféru. Připomínám, že klasická žárovka produkuje světlo o teplotě zhruba 2 800 K, běžné denní světlo má teplotu 5 000 K a více, takže standard byl stanoven na 6 500 K.

Na co dbát při výběru zahradního osvětlení

 • LED světla pro nejen venkovní použití se – obecně vzato – dají rozdělit na tři řady (cenové úrovně): základní, levné a zpravidla i méně výkonné a odolné, střední třídu určenou pro kvalitnější instalace (spolehlivější, zpravidla odolnější a výkonnější) a konečně svítidla nejvyšší kategorie určená pro profesionální instalace. Zatímco v základní kategorie se svítidla pohybují v řádu stokorun, max. kolem tisícovky, v druhé už jsme nad tisíci či dvěma a řádově jde o několik tisíc korun. Třetí, profesionální svítidla, pak mohou klidně přijít i na deset a více tisíc korun za jedno.
 • Pro vyzkoušení můžete sáhnout po levných svítidlech (vždy dobře uschovejte záruční list!), pokud to ale myslíte s venkovním osvětlením vážně, snažte se kupovat kvalitnější světla střední třídy s co nejlepším krytím pro daný účel (viz vložený článek „Jak se vyznat v odolnosti exteriérových světel“). 
 • Na kvalitu osvětlení a krytí je třeba dbát především u svítidel instalovaných v otevřeném prostoru zahrady. Pokud jsou světla umístěna pod střechou či stříškou, stačí nižší krytí. I tak ale dbejte na jejich co nejkvalitnější povrch odolný proti rzi, protože to je u venkovních instalací a „nerezu“ poměrně častý problém.
 • Zapínání osvětlení: tam kde to jde, řešte ho nikoli přes časovač, nýbrž přes automatický soumrakový detektor. Je to řádově pohodlnější a koneckonců také úspornější. 
 • U venkovního osvětlení nespoléhejte na světla na solární energii. Ta jsou určena jen jako doplněk tam, kde nezáleží na funkčnosti (také povětšinou příliš funkční nejsou).

Foto: e-light.cz

LED svítidlo do zahradního jezírka (4900 Kč) musí mít patřičný světelný výkon a pochopitelně i to nejlepší krytí se stálou ochranou při ponoření. Svítidlo na snímku nabízí celkový výkon 3 W, krytí IP68 (24 V) a je provedeno v nerezu. Vedle bílého ho můžete zakoupit i s modrým světlem.

Jaké druhy exteriérových svítidel si můžeme pořídit?

Varieta je obrovská a s příchodem LED diod jako takových se ještě rozšířila. Co tedy máme momentálně na domácím trhu k dispozici?

 • Běžné osvětlení (sloupové, nástěnné apod.)
 • Nejrůznější reflektory umístitelné na zem, stěnu, zahradní architekturu apod.
 • Nejrůznější bodová světla umisťující se do podhledu, do stěny zahradního domku či třeba dřevníku (jsou i natočitelná), nebo také do země (často jsou vybavena plastovým „bodcem“).
 • Zemní osvětlení montovatelné přímo do cest nebo do chodníků (pojezdové – pozor na pojezdovou hmotnost…)
 • Osvětlení do jezírek, ať už pod vodu, či na ni
 • Osvětlení pásky, typicky do zábradlí
 • Závěsná světla
 • Vestavná světla do stěn

Foto: e-light.cz

Vlevo Dandy 2 (1750 Kč) vestavné LED svítidlo do stěny s krytím IP55 o výkonu 3 watty, vpravo pak obdobu v podobě Oris 1.3 (3700 Kč) s krytím IP65, teplou bílou a dvěma nebo čtyřmi watty.

Na domě i v zahradě

Osvětlení na domě či zahradních budovách můžete mimo klasiku zabudovávanou do podhledů řešit buď tak, že svítidla umístíte přímo do stěn (většina z něj je tudíž schována), což může vytvořit hodně zajímavý efekt, nebo je běžně přidělat na stěny. Tyto instalace jsou pevné, a tak další možností je sáhnout po nějakých částečně natočitelných svítidlech, typicky reflektorových. Ta jsou typicky natočitelná pouze v jednom směru, ale už jsem viděl i víceosá. Jen jich je zatím hodně málo.

Pokud světlo umístíte pod střechu, je zřejmé, že nemusíte tolik dbát na odolnost proti vniknutí cizích předmětů a proti vodě (krytí IP). To je ovšem klíčové u osvětlení instalovaného přímo v zahradě a zvláště pak na zemi, kde se na něm bude držet voda a v zimně zpravidla i sníh. To je ten nejnáročnější příklad, který si zasluhuje nejen nejvyšší krytí, ale i velmi kvalitní povrchové materiály. Pokud má tedy instalace chvíli vydržet.

Samostatnou otázkou je, zda sáhnout světlech směrových či všesměrových. Mé tříwattové svítidlo Kaso W1 (viz foto) je všesměrové, má studené bílé světlo, takže dobře proniká a výkonnostně je na hranici toho, aby neoslňovalo. Právě na oslnění si u všesměrových svítidel dejte největší pozor a je třeba je vybírat hodně citlivě. Já měl svým způsobem kliku, protože jsem si dost dobře nedovedl představit, co znamená 180 lumenů, tedy zhruba ekvivalent 18, 20 W u tradiční žárovky, a studená bílá. Pokud jde o přepočet světelného toku, najdete ho v článku zde.


Foto: e-light.cz

Twilight 2 (940 Kč) je soumrakový spínač v černém nebo bílém provedení s krytím IP54, který registruje intenzitu světla v okolí (0,5–100 lux) a při nastávající tmě automaticky rozsvítí světlo. Spínaný výkon je max. 1000, resp. 2000 W, rozměry jsou 95×95×44 mm.

Nechte si zapínat osvětlení soumrakem

K zapnutí zahradního osvětlení máte na výběr z několika možností: ryze manuální (vypínač), plně automatický soumrakový detektor, a docela obyčejný časovač se kterým jsou ovšem neustálé problémy nejen díky ročnímu období, ale i při vypnutí proudu, což se ale dá omezit dražším časovačem se zálohovací baterií. Můžete ale rovněž sáhnout po napojení LED světel například na pohybový senzor nebo využít libovolné kombinace výše uvedeného.

Senzorů (detektorů) je několik druhů a vedle těch které nejspíše znáte (např. pohybové, hmotnostní, kombinované), jsou tu i soumrakové a také tzv. detektory přítomnosti. Ty jsou však pro běžné domácí používání méně obvyklé (mají vyšší citlivost v prostoru pod čidlem a reagují tak lépe na drobné pohyby svědčící o přítomnosti nějaké osoby).

Čidla, typicky pohybová, můžete mít buď samostatná napojená na externí svítidlo, nebo se svítidlem přímo spřažená, tedy do něj integrovaná. Ty jsou pochopitelně dražší a je otázkou, jak se řeší případná oprava čidla.

Soumrakový detektor (viz foto výše) sice není zcela levná záležitost, ale je to rozhodně to nejlepší řešení, po jakém můžete sáhnout, pokud chcete světla spínat automaticky (existují i soumrakové detektory kombinované s čidlem pohybu). Vyplatí se vždy koupit co kvalitnější, a to nejen proto, že napojit můžete několik světel, ale i proto, že pak máte život s osvětlením vysloveně bez starostí. Díky poměrně vysokému krytí IP54 je soumrakový detektor odolný proti netlakové vodě stříkající ze všech stran, takže ho můžete klidně umístit i na déšť. Některé mají dokonce čidlo úrovně osvětlení napojené k základně přes kabel, takže ho lze využít i „detašovaně“.

CIF23


Foto: e-light.cz

Venkovní zemní, nebo také podlahová svítidla můžete mít v několika třídách kvality. Tu základní představuje LEDSY LED-14 (680 Kč, vlevo) z ocelového plechu s čelním krytem z nerezové oceli doplněným kaleným sklem. Zabudováno je 14 LED diod se studeným bílým světlem dávajícím 1 W, krytí je IP66 a pojezdová hmotnost je až 2000 kg. Střední třídu (pojezdovou hmotnost jsem nezjistil) představuje Dasar 115 (2770 Kč, vpravo) se 44 kusy LED diod o celkovém výkonu 6 W. Dasar 115 můžete mít buď ve studené bílé nebo v modré, krytí je tentokráte už IP67.

Jak se vyznat v odolnosti exteriérových světel (a dalších zařízení)

Stupni odolnosti se říká „krytí“ a označuje se tzv. IP kódem (Ingress Protection – krytí). Odolnost elektrospotřebiče je pak dvojí – IP udává odolnost proti vniknutí nějakého cizího tělesa a IPX proti vniknutí kapalin, včetně vody.

Ochrana před vniknutím cizích předmětů:

 • IP0× – bez ochrany
 • IP1× – proti vniknutí velkých předmětů
 • IP2× – proti vniknutí malých předmětů 
 • IP3× – proti vniknutí drobných předmětů
 • IP4× – proti vniknutí velmi drobných předmětů
 • IP5× – proti vniknutí prachu (částečně)
 • IP6× – proti vniknutí prachu (úplně)

Foto: Philips

Zapuštěné bodové světlo do podhledů Philips 16861/87/16 je vyrobeno z hliníku a dalších kvalitních materiálů. Má krytí IP23 (ochrana proti postříkání vodou) a uvnitř najdete 7,5wattovou LED žárovku s teplým bílým světlem vyzařujícím v úhlu 40°. V ceně 3290 Kč dostanete sadu dvou světel.

Schopnost odolávat působení vlhkosti, resp. vody:

 • IPX1 – odolnost proti stékající vodě (déšť) po dobu až 10 minut.
 • IPX2 – odolnost proti stékající vodě (déšť) po dobu až 10 minut a navíc i proti padající vodě při náklonu 15 stupňů.
 • IPX3 – odolnost proti pocákání.
 • IPX4 – odolné proti pokropení (až 10 l/min, po dobu 5 minut).
 • IPX5 – odolnost proti stříkající vodě (po dobu 3 minut na vzdálenost 3 m). 
 • IPX6 – odolnost proti silnému proudu stříkající vody (po dobu 3 minut na vzdálenost 3 m). 
 • IPX7 – odolnost proti krátkodobému ponoření do vody (až 1 m, max. 5 sekund).
 • IPX8 – odolnost při nepřetržitém potopení do hloubky až 5 m po dobu až jedné hodiny.

Použité zdroje: Philips, www. elektro-svitidla.com, www.e-light.cz 


Foto: e-light.cz

Tohle svítidlo mám u branky už třetí rok. Jmenuje se Kaso W1 (820 Kč) svítí studeným bílým světlem (4 000 K) a má 36 ks LED diod dávajících tři watty. Základ je vytvořen z matného chromu, který stačí jen otřít, samozřejmostí je okamžitý start na plný výkon a solidní krytí IP44.


Foto: elektro-svitidla.com

Nautilus Compact (1890 Kč) je bodové zemní svítidlo o výkonu 3,3 W (teplá bílá), provedené v hliníku a naklopitelné o 180°. Krytí je IP44 a dodáváno je včetně plastového bodce.


Foto: Philips

Venkovní nástěnné světlo Philips Ledino 16858/47/16 (4.300 Kč) je z nerezové oceli, má výkon 7,5 W a dává teplé bílé světlo o 2 700 K. Úhel vyzařování je 35°, krytí IP44. Hmotnost je plných 1,3 kg.


Foto: Philips

Elegantní nerezové (hliník) svítidlo Philips Ledino 16381/47 (2300 Kč) s 5 W, teplou bílou (2700 K) a krytím IP44 pracující s 230 V. Udávána je životnost 20 000 hodin, průměr sloupu, který je samozřejmě určen k montáži na výšku, je 10 cm, délka 78,5 cm.

Máte zahradní osvětlení?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).