Hlavní navigace

Otestovali jsme videotéku HBO GO. Rozhodně se nemá za co stydět

10. 4. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Dlouho očekávanou videotéku HBO GO začal exkluzivně nabízet IPTV operátor Netbox, v horizontu několika týdnů a měsíců se tak má stát i u dalších společností.

S Linuxem si neškrtnete, Microsoft Silverlight je podmínkou

Služba HBO GO bude dostupná u všech operátorů, kteří budou mít podepsanou se společností HBO Česká republika smlouvu na její poskytování. Zásadní rozdíl oproti videotéce HBO OD je v tom, že nová videotéka bude k dispozici i mimo přijímače od daného kabelového, IPTV nebo satelitního poskytovatele. K HBO GO můžete přistupovat nejenom prostřednictvím svého stolního počítače, ale také například přes váš tablet nebo chytrý mobilní telefon. Pokud tedy máte předplacené HBO a váš operátor má taktéž smlouvu s HBO ČR na poskytování HBO GO, můžete si „vaše domácí kino“ vzít v podstatě kamkoliv. I když to není tak úplně přesné. V technických požadavcích na tuto službu se uvádí, že poskytovatel vašeho internetového připojení musí mít doporučenou rychlost minimálně 1 Mbps. To už jsou dnes snad všichni, ne? Osobně bych rád viděl člověka, který by tuto videotéku rozjížděl na lince o velikosti například 512 kbps (nebo méně)… HBO bez jakýchkoliv tajností na webu uvádí, že pokud máte nainstalovaný operační systém Linux, máte smůlu. Osobně používám pouze OS Windows 7 a Mac OS, takže nemám zkušenosti s tím, zda se služba vůbec nerozjede, ale pokyn zní jasně:Linuxové distribuce nejsou podporovány.Další podmínkou je instalace Microsoft Silverlight.

Registrace a přihlášení

Při prvním přihlášení na www.hbogo.cz vás server nejprve otestuje, zdali splňujete všechny požadavky, pak vás pustí dál. V případě, že ne, upozorní, co je třeba napravit. Pro používání HBO GO je nutné se pochopitelně přihlásit. Zájemci, kteří nemohou službu využívat (nejsou předplatiteli HBO), nejsou vítáni. Pro přihlášení je nutné kliknout v horní části stránky na zvýrazněné stejnojmenné tlačítko, takže ho určitě nepřehlédnete. Abyste službu nemohli obejít, je nutné při registraci vyplnit operátora, e-mail a heslo. Jelikož už je služba komerčně dostupná u brněnského IPTV operátora Smart Comp. (služba Netbox), rozhodli jsme se videotéku otestovat právě teď. Doposud zatím HBO GO sloužilo pro testovací účely. Smart Comp. ho nabízí svým zákazníkům exkluzivně jako vůbec první v republice. Na výběr je tedy z operátorů pouze HBO GO VIP (náš případ) a Netbox, následuje e-mail a heslo. V případě, že jste tu poprvé, je vyžadován i rok narození, pohlaví a PSČ. Abych se přiznal, to se mi příliš nelíbí, ale chápu, že HBO se tyto údaje pro jeho statistiky hodí. Naopak není nutné vyplňovat například bydliště (město, ulici) a některé další údaje. V případě, že používáte zařízení, ze kterého jste se prozatím na HBO GO nepřihlašovali, je vyžadováno jeho přidání do seznamu.

Údaje, které je nutné zadat při registraci

Údaje, které je nutné zadat při registraci

Orientace na hlavní stránce

HBO GO není možné hodnotit jako domácí produkt, ale na tuto videotéku je možné se dívat jako nadnárodní. Její podobu nediktují Češi, ale Time Warner, tedy Američané. Na jejich kostru byl tedy v podstatě pouze navlečen český kabát, rozuměj grafika, čeština a podobně. Hlavní strana HBO GO je velice přehledná, přesto, že obsahuje v podstatě čtyři (!) menu. Konkrétně jde o tři horizontální a jedno vertikální. Když se ale podíváte pozorně, zjistíte, že jedno menu je tu přece jen trochu zbytečně. Položky Tip týdne, Filmy, Seriály, Ostatní, Dokumenty, Terapie a Hra o trůny jsou tu hned dvakrát. Zřejmě záměr, aby ho návštěvník opravdu nepřehlédl. Další menu je určeno pro hlavní tipy, v našem případě například Hra o trůny, Auta 2, Dvojí hra, Hanebný pancharti nebo Komici. Nachází se v dolní části stránky a jde pouze o náhledy, na které pokud kliknete, objeví se vám již zmiňované (a jediné) vertikální menu, kde můžete vybrat položky jako Přehrát film, Přehrát trailer nebo Ukázat popis. V případě, že vám ani to nebude stačit, můžete pak jedním kliknutím přejít na stránku filmu, seriálu, případně dokumentu. Záleží pouze na tom, co je právě doporučováno.

Úvodní stránka videotéky HBO GO.

Řazení jednotlivých položek – filmů, seriálů a podobně

Na začátku bych chtěl upozornit, že se mi bohužel nepodařilo se správnými údaji přihlásit na mobilní verzi HBO GO na adrese http://m.hbogo­.cz/, takže z toho důvodu nebudu popisovat, jak funguje. Kde byla chyba, jsem neměl možnost zjistit, jelikož tato recenze, nebo chcete-li jinak seznamovací článek, vznikala během velikonočních svátků. Nechci proto házet vinu ani na jednu stranu a hledat možné viníky. Text bude proto čistě o verzi, kterou jsem vyzkoušel na stolním počítači, tedy www.hbogo.cz. Před přehráním pochopitelně záleží na tom, který titul si vyberete. Můžete to udělat například zvolením položky Filmy nebo Seriály. Poté se vám objeví nová stránka, ve které máte abecední seznam. Nejde ovšem o jedinou možnost, na kterou jste odkázání. Filmy jsou dále dělené například na akční, dobrodružné nebo thrillery. I zde jsem ale narazil na některé nesrovnalosti. Nechápal jsem mimo jiné umístění Terapie do sekce Horor/Thriller, případně, proč je zařazena stand-up comedy show Na stojáka mezi seriály. Tohle se bude muset asi ještě doladit… Obecně bych ale řekl, že díky čistotě grafiky, která vás provází celým webem, je celá videotéka HBO GO velice přehledná a zájemce si tu poměrně rychle najde to, co ho zajímá. A pokud si náhodou nevíte rády, dáte jednoduše hledání podle abecedy.

Přiřazení stand-up comedy show Na stojáka mezi seriály postráda smysl. Obrázek je možné po kliknutí zvětšit.

Přiřazení stand-up comedy show Na stojáka mezi seriály postrádá smysl.

Nejen dokumenty a seriály, ale i filmy

Uživatele videotéky HBO jistě potěší i skutečnost, že si tu mohou přehrát nejen seriály a dokumenty z originální produkce, ale i některé celovečerní filmy. Ty jsou pochopitelně v určitém intervalu obměňovány. Logicky zde nemohou být všechny. Pokud si daný snímek vyberete, před jeho přehráním máte vždy na výběr, zdali chcete vidět samotný film nebo trailer (filmovou upoutávku), případně zobrazit podrobnosti (anotaci) nebo přidat komentář. Po pravé straně se vám pak zobrazí vodorovný sloupec, který bychom mohli nazvat, jako doporučujeme, nebo ještě lépe – relevantní. Objevuje se i v případě, že si například přehrávanou položku zastavíte.

Ve videotéce HBO GO je možné najít i filmy, například Rychlí a zběsilí.

Ve videotéce HBO GO je možné najít i filmy, například Rychlí a zběsilí.

Kvalita videa, audio a titulky

Jako ideální příklad pro možnosti, které videotéka HBO GO má, jsem si vybral film Iron Man 2. Kvalitu videa můžu posoudit pouze laickým okem a subjektivním dojmem mohu říci, že pro zobrazení na klasickém monitoru postačí. Nemůžeme ale čekat žádné zázraky, pokud je doporučovaná rychlost linky minimálně 1 Mbps… Potěší naopak skutečnost, že vybrané, ovšem ještě jednou upozorňuji vybrané filmy si můžete přehrát jak v originálním znění, tak i s dabingem. K dispozici jsou navíc i titulky, čili všichni si přijdou na své. Angličtinář si může poslechnout originál, čeština je tu pro ty, co naopak preferují dabing. A v neposlední řadě je tu i možnost pro ty, kteří angličtině zas tak dobře nerozumí a chtějí si ji procvičit. Pro ty je originální znění s titulky naprosto bezkonkurenční. Bohužel není tato ideální kombinace dostupná všude a narazíte na ni spíše výjimečně. V lepším případě to dopadne tak, že jsou k dispozici obě jazykové stopy, ovšem chybí titulky, v tom horším je daný titul pouze v angličtině s titulky a dabing chybí. To je příklad seriálu Sex ve městě. Každopádně zaplať za to Pánbůh. Kdyby tohle dělala Prima například u Coolu na netu, diváci by jí určitě utrhali ruce…

Přehrávání filmu Iron Man 2 v originálním znění z titulky.

Přehrávání filmu Iron Man 2 v originálním znění s titulky.

Ač bych rád u přehrávání našel také nějaký problém, nepodařilo se mi to. Technická funkčnost videotéky je, zdá se, připravena zcela dokonale. K žádnému sekání v obraze nedochází dokonce ani při přepínání jazykových stop, což nebývá zrovna obvyklé. Přehrávač má pouze tři tlačítka – dopředu, zpět a Přehrávání/Pauza. Převíjení záznamu můžete provádět buďto již podle zmiňovaných tlačítek, případně na časové ose. HBO GO jsem testoval na internetovém připojení společnosti UPC Česká republika s rychlostí 60 Mbps.

KL24

Videotéka HBO GO nabízí divákům také relevantní obsah, který by se jim mohl líbit.

Videotéka HBO GO nabízí divákům také relevantní obsah, který by se jim mohl líbit.

Závěrem

Videotéka HBO GO je plnohodnotným doplňkem ke stávajícímu předplatnému filmového kanálu HBO. Čekání stálo určitě za to. Zájemce získá zdarma, pokud to jeho operátor umožní, přístup k řadě filmů, seriálů a dokumentů z původní produkce této stanice. Pokud bych měl něco vyčíst, pak to budou skutečně pouze drobnosti a spíše taková rada, jak by měla služba fungovat v ideálním případě. Skutečně náročnému uživateli by mohlo vadit, že ne u všech titulů je k dispozici dabing. Přehrávání filmů v originálním znění s titulky je přece jen u nás stále ještě v minoritě. Na stranu druhou, HBO sebe samo charakterizuje jako nikoliv televizi, ale vaše domácí kino, čili tento přístup je asi v pořádku. Náročnější uživatele může mrzet absence HD rozlišení, případně výběr více kvalit video streamu – nízká, střední a vysoká. Mást může i občas zařízení některých titulů do sekcí, kde podle mého nemají co dělat, viz již zmiňovaná Terapie, která pochopitelně mezi dramatickými seriály nechybí, ale navíc byla ještě umístěna i mezi horory/thrillery. Za sebe ale můžu říci, že nějak takhle bych si představoval téměř ideální videotéku, a proto dávám vysoké hodnocení 8/10. Škoda jen, že se nemyslí na uživatele Linuxu…

Společnosti HBO Česká republika bych chtěl poděkovat za zřízení účtu na videotéce HBO GO a poskytnutí bezplatného přístupu k této službě.

Vítáte spuštění videotéky HBO GO v České republice?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).