Hlavní navigace

Panasonic TX-47AS750: kvalitní IPS a dvojité tunery

19. 12. 2014
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Panasonic
Televizor s excelentní výbavou, včetně TV Anywhere, tedy možnosti sledovat vysílání třeba z druhého konce planety, přináší i skutečný obraz v obraze.

Uveden byl už dříve, ale rozhodně stojí za vyzkoušení! Na rozdíl od řady 740 (test TX-47AS740E, 23.990 Kč najdete zde), která taktéž používá obrazovku LCD IPS, se liší především zdvojenými tunery. Aktuálně vás TX-47AS750 přijde na 26.990 Kč, tj. o 3000 Kč více než 47AS740E, a to už se vyplatí popřemýšlet! Zvláště když je obrazová kvalita obdobná, byť na tomto konkrétním přístroji bylo znát trochu zhoršené podsvícení.

À propos zdvojené tunery. Už jsem to několikrát vysvětloval, ale stále se zdá, že všem není zcela jasno, o co vlastně jde. Na zadní straně najdete pouze jeden konektor pro příjem DVB-T/C a dva pro příjem satelitní DVB-S/S2. Do nich zapojíte anténní svody a tím zajistíte signál dvojicím tunerů dovolujících současné zobrazování dvojice kanálů DVB-T, dvojice DVB-T2 (pochopitelně s kodekem H.264), dvojice DVB-C (to pokud jste na kabelu) a dvojice pro příjem DVB-S/S2. Vše v závislosti na tom, na co jste konkrétně napojeni, přičemž jde zkombinovat například DVB-T a DVB-S či z jednoho z kanálů nahrávat a druhý sledovat.

Jsou tu také dvě mechaniky PCMCIA pro karty, resp. CA moduly příjmu kódovaného vysílání. Stále tu je také zabudován tuner analogový a ten je už jediný. Dnes už také ovšem muzeální…

Výbava vedle výše uvedeného zahrnuje mj. i hlasové ovládání v češtině, pasivní 3D a mj. také funkce pro zobrazení dvou tunerů zde nazvanou „Více oken“. Kamera pro Skype s mikrofony však chybí, můžete ji ale dokoupit. Perfektní je, že tu stále najdete plný SCART bez nutnosti napojovat se přes adaptér. Ten ostatně zcela chybí i jinde, a to lze jen kvitovat!

Design je přiměřeně elegantní, uzounké rámečky a páskovina podstavce napomáhají kýženému dojmu lehkosti. Vše je kvalitně zpracováno a televizor na podstavci klidně můžete položit i na drahý nábytek..
Autor: Panasonic

Design je přiměřeně elegantní, uzounké rámečky a páskovina podstavce napomáhají kýženému dojmu lehkosti. Vše je kvalitně zpracováno a televizor na podstavci klidně můžete položit i na drahý nábytek.

Instalace na DVB-T jednoduchá a prakticky kompletní

Jako obvykle je velice snadná a také rychlá. Tradičně chybí závěrečné třídění kanálů, které si musíte najít v menu. Wi-Fi je součástí instalace a připojení je snadné a rychlé i díky přehledně navržené softwarové klávesnici. V mém případě však fungovalo buď pouze Wi-Fi „n“ na frekvenci 5 GHz, nebo na 2,4 GHz, přitom router Netgear R7000 (viz box) umí oboje současně.

Na závěr instalace ještě můžete připojit dotykový ovladač, resp. se s ním seznámit, ale to jsem vyzkoušel u jiného televizoru a tady jsem se s tím nezabýval. Můžete také zvolit úvodní obrazovku a už na ní krásně vidíte kanály z obou tunerů (nalistujte si galerii níže u měření spotřeby…).

Netgear R7000 Nighthawk: výborný Wi-Fi směrovač nejen pro váš televizor

Dostal jsem na delší dobu zapůjčen tento gigabitový router s Wi-Fi vyhovující standardům 802.11a/b/g/n/ac s podporou komunikace na dvojí frekvence, tj. na 2,4 i 5 GHz.

Zabudováno je 4× gigabitové LAN rozhraní, 1× WAN (internet), USB 3.0 (čelní) a USB 2.0. Celek má udávanou spotřebu 9 W v pohotovostním režimu a 13 W při přenosu dat. Já po hodině běžného provozu (a ne-provozu) s jedním napojeným zařízením (ultrabook Acer Aspire S3) naměřil 7,5 W s rozmezím 3–8 wattů.

R7000 byl jedním z prvních směrovačů pro pásmo Wi-Fi „ac“ (spolu s Asus RT-AC68U). Jednoduše se konfiguruje, má spoustu funkcí, včetně vytvoření plné VPN či funkce preferování videostreamingu. Dosah je velice dobrý, ale nejvíce mě potěšila vynikající propustnost v pásmu 5 GHz, kterou jsem zkoušel jak s tímto televizorem, tak s TV Philips 55PFS8209 s operačním systémem Android (recenze v přípravě) a mobilem LG Flex.

Router pochopitelně není naprosto dokonalý, ale výtek je překvapivě málo. Tou největší a zároveň nejparadoxnější je fakt, že tři antény velmi účinně napomáhající šíření Wi-Fi signálu příliš nedrží pozici. Nicméně v mém případě po velmi pečlivém napojení a utažení nakonec pozici zachovávaly, a to i při posunutí routeru. Ze začátku mi ale opravdu neustále padaly.


Netgear R7000 je podle mého názoru jedním z nejlepších Wi-Fi směrovačů na trhu a pokud máte v úmyslu koupit kvalitní chytrý televizor s podporou 5 GHz pásma a napojit ho přes Wi-Fi je rozhodně logickou volbou. Alespoň mně se – byť jenom zatím na dvou televizorech – rozhodně osvědčil. Mimochodem testovaný Panasonic má možnost podpory pouze pásma 5 GHz a jakmile jsem to zajistil, vše začalo klapat. Výborně fungovalo streamování videa z internetu i z napojených mobilních zařízení, což byl především telefon LG Flex (LG G Flex). U něj jsem nakonec také nastavil preferenci 5 GHz a osvědčilo se to i při zkoušení aplikace dálkového ovladače Panasoniku a odesílání obrázků, hudby a videí. Je zřejmé, že právě v okamžiku, kdy chcete využít moderních funkcí televizoru (a mobilních zařízení) záleží na routeru a vyladění bezdrátové sítě nejvíce. Ostatně zkoušel jsem ve stejné době i V Box 3340 pro streamování DVB-T/S signálu do ethernetové sítě a na Wi-Fi. I tady se ukázalo, jak důležité je pásmo 5 GHz a podpora Wi-Fi ac. Zatímco na 2,4 GHz byly výpadky velice časté (zarušenost kanálu u mě opravdu nehrozí…), na 5 GHz se chování streameru změnilo a vše začalo fungovat s minimem výpadků nebo úplně bez nich.

Stále je zachován přehledný dálkový ovladač, a to je jen dobře. Doufejme, že nás v příštím roce nepotká nějaká „inovace“.
Autor: Bohumil Herwig

Stále je zachován přehledný dálkový ovladač, a to je jen dobře. Doufejme, že nás v příštím roce nepotká nějaká „inovace“.

Ovládání klasické, menu opět jiné

O změněném menu nastavení jsem se letos zmiňoval několikrát, jen musím potvrdit, že jsem si na něj stále nezvykl a zvláště mi chybí možnost kolovat v rámci jednotlivých nabídek, tj. obrazu, zvuku apod., což nyní už nejde.

Dálkový ovladač vidíte na fotografii výše, OK opět v tuneru vyvolává seznam naladěných kanálů, v multimédiích pracuje jako Play/Pause, takže klasika, což je velice příjemné zjištění!

Pohodové osmidenní EPG

Obraz a zvuk fungují, a to druhé se nepřeruší ani když do EPG vstupujete ani když z něj odcházíte. Na svědomí to má nejspíše i svižný chod televizoru. Takovéto chování dnes nebývá ani v této třídě (a ani v té nejvyšší), příliš běžné.

Po EPG se můžete libovolně pohybovat, aniž byste byli přepnuti na kanál. Na ten se dostanete až poté co stlačíte OK na některém z pořadů. K dispozici máte dva náhledy – klasický pro sedm stanic vertikálně a výpis pořadů pro jednu stanici.

Jak vidíte z galerie výše, pořady také můžete vyhledávat a bohatě filtrovat.

Vstup do menu chytrých funkcí stále obstarává tlačítko Apps a je to rychlé a nekomplikované, což je dobře! Na snímku také vidíte jisté odlesky, ale obrazovka patří k těm, které se lesknou spíše méně, než více.
Autor: Bohumil Herwig

Vstup do menu chytrých funkcí stále obstarává tlačítko Apps a je to rychlé a nekomplikované, což je dobře! Na snímku také vidíte jisté odlesky, ale obrazovka patří k těm, které se lesknou spíše méně, než více.

Snadno dostupné chytré funkce, pohodové HbbTV

A také rychle dostupné, protože televizor je svižný i zde! Vedle obvyklého Youtube, počasí či vstupu na sociální sítě, je tu i několik českých widgetů, například Prima Play a Voyo.

Z obrazovky vyvolatelné přes Apps se také dá vstoupit do přehrávání multimédií přes USB nebo na DLNA a mj. i na otevřený webový prohlížeč. U něj na některých stránkách fungovala i Flash, ale s tím nelze počítat, protože to nikdy dlouho nevydrží…

Přes funkci (widget) se tu dá zapnout i zobrazení z obou tunerů (viz galerie níže) a také tzv. zrcadlení využitelné pro tablet či mobil. Najdete tu i funkci Můj stream ukazující přehled toho, co jste poslední dobou sledovali.

Zajímavou věcí bylo, že když jsem se pokusil napojit s tabletem s aplikací Panasonic TV Remote 2 na televizor, nenašel ho. Teprve pak jsem si uvědomil, že jsem se s ním připojil k routeru přes Wi-Fi na 5 GHz a tablet byl připojen na 2,4 GHz. V tomto okamžiku ovládání nepracovalo. Jakmile jsem sáhl po telefonu LG Flex pracujícím i na 5 GHz, aplikace už fungovala.

Co se týče HbbTV, pracuje hned po instalaci, resp. po napojení na internet, povolovat datové přenosy není zapotřebí.

Z levé strany vidíte přednastavené zvukové režimy, nad nimi režimy obrazové a vpravo možnosti úpravy poměrů stran pořadu.
Autor: Bohumil Herwig

Z levé strany vidíte přednastavené zvukové režimy, nad nimi režimy obrazové a vpravo možnosti úpravy poměrů stran pořadu.

Spousta možností nastavení

Nastavení je opravdu nad míru. V běžných režimech jsou k dispozici úprava podsvícení, jas, barevná sytost a mj. i u Panasoniku nyní obvyklá volba „Živá barva“, kterou se snad vždy vyplatí hned sprovodit ze světa. Abyste se dostali do tzv. Rozšířených nastavení, potřebujete přepnout na některý z režimů Kino, Kinorežim (mimochodem výtečně nastavený) nebo Uživatelský. Pak se vám otevře možnost upravit vyvážení na bílou, provést gama korekci či vstoupit do správy barev, kde najdete odstín, saturaci a jas pro tři základní barvy, s možností úpravy dalších tří (azurová, purpurová a žlutá).

U zvuku můžete pracovat s klasickými basy a výškami, nebo můžete sáhnout po osmipásmovém ekvalizéru, což je z televizorů vysoce nadstandardní.

Poměrů stran je šest, včetně 14:9 a 4:3, upravíte si je ale jen ručně, protože automatika nepracuje. Jako ostatně u celé letošní kolekce.

Solidní spotřeba

Televizor má ve standardním nastavení obraz v režimu Normální, podsvícení je na 60 %, adaptivní řízení podsvitu je zapnuto stejně, jako senzor hlídající hladinu okolního osvětlení. Úsporný režim byl vypnut.

V tomto okamžiku si televizor na DVB-T a ČT24 vzal 45 wattů (38–47 W), jakmile jsem vypnul obraz a ponechal zapnutý pouze zvuk spotřeba klesla na 20 W, což sice není špičkové, ale rozhodně to také není průměrné!

Souborový manažer i podpora externích titulků u filmů je na DLNA stále nesrovnatelně lepší, než u USB. Proč to Panasonic nemá vyřešeno všude stejně, patří k velkým vesmírným záhadám.
Autor: Bohumil Herwig

Souborový manažer i podpora externích titulků u filmů je na DLNA stále nesrovnatelně lepší než u USB. Proč to Panasonic nemá vyřešeno všude stejně, patří k velkým vesmírným záhadám.

DLNA opět na úrovni, slabší titulky přes USB

O souborovém manažeru a multimédiích jsem se už několikrát v recenzích letošních modelových řad Panasoniku zmiňoval, takže vás odkáži například na test TX-42AS650E.

Televizor měl opět potíže s mým standardním (a výborným!) testovacím diskem Freecom Mobile Drive Sq TV s kapacitou 1 TB, takže jsem ho nakonec zkoušel se 16GB USB flash pamětí. Ostatně nepodporuje NTFS, FAT32 a exFAT už ale ano.

Z multimédií promítaných přes USB mě zaujala výborná práce s MKV (L4.0, L4.1) stejně jako vynikající obrazová kvalita ať už zde, či u kodeku X.264. Znát byla u nijak velkých souborů (250 MB na 42 min.) a resamplování je nutno opravdu pochválit.

U Panasoniku a USB si vždy musíte dopředu vybrat, jaký druh multimédií chcete pouštět. Externí titulky u videa jsou podávány v bezproblémové češtině, ale znakovou sadu musíte neustále znova a znova vybírat a často musíte zapínat i titulky jako takové. Na DLNA je vše opět řádově lepší a o třídu lepší je i souborový manažer. Na jeden záběr se také přehraje všechno, co přehrát jde a i to šetří čas a přemýšlení.

Potěší velice rychlé promítání fotografií, včetně velkých souborů, a také parádní přehrávání kodeku FLAC, ve kterém Panasonic exceluje už několik let.

Multimédiím chybí jen kousek a vyrovnají se těm nejlepším na trhu. Doufejme, že firma ten poslední krok udělá v produkci pro příští sezónu. Určitě by tím na trhu získala další bodíky. Ty už ostatně letos má i za kvalitativně velmi vyrovnanou produkci v rámci všech tříd a v tomto ohledu se Panasoniku letos nikdo nevyrovná.

Kvalita a precizní provedení. Až na použití dvojích druhů šroubů nelze mít ke stojanu námitek.
Autor: Panasonic

Kvalita a precizní provedení. Až na použití dvojích druhů šroubů nelze mít ke stojanu námitek.

Až na menší nerovnoměrnost podsvícení…

DirectLED v tomto ohledu vyniká, nicméně tady byla nerovnoměrnost znát na několika místech v okamžiku, kdy jsem do televizoru pustil jednolitou černou. Za běžné situace to ale vidět není, resp. já to alespoň nevidím.

Jinak není co kritizovat, až na obvyklý přístup k multimédiím pochopitelně s výjimkou výtečné podpory DLNA. Snad Panasonic s novou modelovou řadu zavede u externích titulků alespoň výraznější font, když už ne změnu velikosti písma. A také konečně opraví chybu způsobující prakticky neustálou nutnost povolovat externí titulky, resp. jim zavádět naši znakovou sadu. Je přece nad slunce jasnější, že pokud v adresáři jsou a mají stejný název jako videosoubor, má je televizor brát automaticky.

Obrazově AS750 ceně více než odpovídá a spíše bych řekl, že jde nad její rámec a rozhodně i nad rámec kategorie.

Na černobílých filmech vidíte, že úroveň černé není ideální, na záběrech ze seriálu Cirkus Bukowsky probleskne nejen slabší černá, ale i hnědá. Typické barevné záběry jsou ovšem na úrovni, stejně jako resamplování z nižšího rozlišení, a to i při nižším datovém toku. V tomto ohledu se televizor chová nadstandardně, takže ho lze jen doporučit. A tohle je podle mého dnes to nejdůležitější!

Zvukově potěšil zejména v multimédiích při přehrávání (naprosto bezproblémovém) formátu FLAC. Basů je pochopitelně málo a někdy jsem registroval i tendenci k přílišným výškám, ale rozhodně je to solidně odvedená práce! Pochopitelně na televizor…

Pochválit musím bezkonfliktně se chovající zdvojené tunery, a to i v okamžiku nahrávání či přehrávání přes externí zařízení, tedy v tomto případě můj parádní LG Flex na Wi-Fi ac a 5 GHz.

Pokud jde o výbavu, tak v některých ohledech jde v porovnání s konkurencí nad rámec třídy. Rozhodně však vyniká svižným chováním a rychlým startem, což je dnes obecným problémem i v kategorii nejvyšší. Tady na nic čekat nebudete a tohle je jedna z největších výhod. Pro mě osobně společně s resamplováním a obrazem klíčová.

ebf - tip - debata

Hodnocení

pro: výborný obraz, dobrý zvuk, zdvojené tunery, kvalitní obrazovka IPS s výtečnými pohledovými úhly a velice dobrým barevným podáním, extrémně rychlé spuštění TV a velmi svižný chod, USB 3.0, podpora Wi-Fi „n“ i na pásmu 5 GHz, žádné adaptérové kabely
proti: méně rovnoměrné podsvícení, možná jen problém daného kusu

Balení obsahuje

  • 2× dálkový ovladač (tradiční a dotykový)
  • 2× tužkové baterie (AA), 2× mikrotužkové baterie (AAA)
  • nenatáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • papírová příručka, částečná elektronická v televizoru (eNápověda), 
  • záruka: 24 měsíců

Jak máte váš chytrý televizor napojen na internet?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).