Hlavní navigace

Panevropská licence pro online prodej hudby v rámci celé EU?

29. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Internet se velmi často tvrdě sráží s realitou pevně stanovených státních hranic a o ně se opírajících pravidel. Typickým příkladem jsou různé licence pro šíření multimediálního obsahu, kdy uživatelům z některých zemí musí být zamezen například online nákup hudby nebo sledování přímého přenosu. Možná se ale blýská na lepší časy. Zástupci hudebního průmyslu prý nyní jednají o poskytování tzv. panevropské licence. Díky ní by se už obchodníci nemuseli nutně omezovat jen na zemi, kde přímo působí.…

Internet se velmi často tvrdě sráží s realitou pevně stanovených státních hranic a o ně se opírajících pravidel. Typickým příkladem jsou různé licence pro šíření multimediálního obsahu, kdy uživatelům z některých zemí musí být zamezen například online nákup hudby nebo sledování přímého přenosu. Možná se ale blýská na lepší časy. Zástupci hudebního průmyslu prý nyní jednají o poskytování tzv. panevropské licence. Díky ní by se už obchodníci nemuseli nutně omezovat jen na zemi, kde přímo působí. Mohli by oslovit klientelu v rámci celé Evropské unie.

KL24

Významní hráči na trhu online distribuce hudby v Evropě vyjádřili jasnou ochotu vypořádat se s řadou těch bariér, které spotřebitelům znemožňují mít plný prospěch z toho, co jim nabízí Internet, uvedla Neelie Kroes, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž. Zejména pro Českou republiku by model panevropská licence mohl být zajímavý. Konkurence v online prodeji hudby na našem trhu není nikterak velká, navíc všechny zdejší online obchody s hudbou aplikují DRM.

V projektu panevropské licence se mají angažovat nahrávací společnost EMI Group nebo francouzská autorská organizace Sacem. Své možnosti prý momentálně zvažuje i Apple, jehož iTunes Store již působí v některých zemích Evropské unie a po eventuálním zavedení panevropské licence by mohl svou evropskou působnost rozšířit. Zatím prý ale nemá jasno, jestli by této možnosti využil. (Finanční noviny)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).