Hlavní navigace

Panevropská licence pro online prodej hudby v rámci celé EU?

29. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Internet se velmi často tvrdě sráží s realitou pevně stanovených státních hranic a o ně se opírajících pravidel. Typickým příkladem jsou různé licence pro šíření multimediálního obsahu, kdy uživatelům z některých zemí musí být zamezen například online nákup hudby nebo sledování přímého přenosu. Možná se ale blýská na lepší časy. Zástupci hudebního průmyslu prý nyní jednají o poskytování tzv. panevropské licence. Díky ní by se už obchodníci nemuseli nutně omezovat jen na zemi, kde přímo působí.…

Internet se velmi často tvrdě sráží s realitou pevně stanovených státních hranic a o ně se opírajících pravidel. Typickým příkladem jsou různé licence pro šíření multimediálního obsahu, kdy uživatelům z některých zemí musí být zamezen například online nákup hudby nebo sledování přímého přenosu. Možná se ale blýská na lepší časy. Zástupci hudebního průmyslu prý nyní jednají o poskytování tzv. panevropské licence. Díky ní by se už obchodníci nemuseli nutně omezovat jen na zemi, kde přímo působí. Mohli by oslovit klientelu v rámci celé Evropské unie.

MIF22_Early

Významní hráči na trhu online distribuce hudby v Evropě vyjádřili jasnou ochotu vypořádat se s řadou těch bariér, které spotřebitelům znemožňují mít plný prospěch z toho, co jim nabízí Internet, uvedla Neelie Kroes, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž. Zejména pro Českou republiku by model panevropská licence mohl být zajímavý. Konkurence v online prodeji hudby na našem trhu není nikterak velká, navíc všechny zdejší online obchody s hudbou aplikují DRM.

V projektu panevropské licence se mají angažovat nahrávací společnost EMI Group nebo francouzská autorská organizace Sacem. Své možnosti prý momentálně zvažuje i Apple, jehož iTunes Store již působí v některých zemích Evropské unie a po eventuálním zavedení panevropské licence by mohl svou evropskou působnost rozšířit. Zatím prý ale nemá jasno, jestli by této možnosti využil. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.