Hlavní navigace

Paradoxy digitalizace: Digitální rozhlas opět v kurzu?

5. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jan Potůček Autor: 115393
Výběrové řízení na provozovatele 13 krajských vysílacích sítí pro zemský digitální rozhlas hodlá v dubnu vypsat Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Stane se tak pouhé tři měsíce poté, co ten samý úřad podobné výběrové řízení na jednu celostátní síť uzavřel bez vítěze, byť měl dva zájemce. Ani tentokrát se zřejmě dveře s žadateli netrhnou: ve hře jsou opět méně lukrativní kmitočty.

Přitom by stačilo málo, počkat na letošní podzim, kdy se mají vypínáním analogového televizního vysílání v severních Čechách uvolnit výhodnější frekvence. Nechceme porcovat medvěda, dokud ještě běhá po lese, argumentuje předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák a zřejmě má pravdu: aby se mohly rozdávat výhodnější sítě, musí jim nejprve televize Nova uvolnit místo vypnutím svého analogové vysílání na Ústecku.

Právě Nova má ale s vypínáním analogu problém, vždyť od začátku procesu digitalizace „odstřihla“ jen tři vysílače. Na čtyřech dalších, které už měla podle vládního harmonogramu digitalizace dávno vypnout, si analogově vysílá dál – v rozporu se slibem, který dala předloni v létě, kdy podepisovala Technický plán přechodu na digitální vysílání.

Kdo za to bude pykat, zda Nova, nebo naopak stát, není v tuto chvíli jasné. Podle ČTÚ je na vině Nova, která popřela svůj dřívější slib a patrně by tedy měla přijít o licenci pro filmový kanál Nova Cinema, již získala právě za souhlas s plánem digitalizace. Nova namítá, že to byl stát, kdo porušil dohodu, protože „svévolně“ změnil technické parametry jejího digitálního vysílání v západních Čechách.

ebf - partner 1

Skončí tento spor další „nováckou“ arbitráží? Může. ČTÚ se chystá zdražit Českým Radiokomunikacím poplatky za využívání kmitočtů, na kterých Nova pokračuje v analogovém vysílání a Radiokomunikace je naúčtují Nově. Mluvčí televize Michaela Fričová už prohlásila, že v takovém případě by je Nova vymáhala na státu.

Psáno pro týdeník Strategie, kde tento text vyšel 29. března 2010

Podaří se vybrat provozovatele krajských sítí pro zemský digitální rozhlas?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).