Hlavní navigace

Pařízkova (ne)Regionální síť 7 dostane konkurenci v krajské Regionální síti 8

17. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

České Radiokomunikace připravují zajímavý produkt: multiplex, který pokrývá pouze krajská města. Získaly pro něj už devět kmitočtových přídělů ze třinácti.

Konkurenční boj Radima Pařízka a Českých Radiokomunikací přitvrzuje. A nejenom tím, že se oba největší provozovatelé televizních vysílačů už otevřeně napadají a pomlouvají. Klání se přesouvá i do samotného poskytování služeb, v nichž Radim Pařízek po převzetí celoplošného multiplexu 4 rozjel spirálu slev na šíření televizního signálu. Nezůstal však jen u jednoho celoplošného multiplexu a pořídil si k němu Regionální síť 7, která v krátké době rovněž dosáhla celoplošnosti a získala jednoho z nejlukrativnějších klientů: Českou televizi (další lukrativní zákazník, televize Nova, využívá kapacitu Pařízkova multiplexu 4).

České Radiokomunikace nyní vrací úder v podobě budování skutečné regionální sítě DVB-T, na krajská města zaměřené Regionální sítě 8. Dokázaly pro ni získat už devět kmitočtových přídělů – v Praze, Brně, Plzni, Karlových Varech, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Pardubicích – přičemž lze předpokládat, že nezůstanou jen u nich. Krajská města s nejvyšší hustotou obyvatel jsou pro televizní stanice nejlukrativnějšími lokalitami, kde vysílat tím nejdražším možným způsobem, tedy přes pozemní vysílače. Efektivita takového vysílání je daleko větší, než kdyby nějaká tematická televize vstoupila do celoplošného multiplexu a teprve potom řešila, zda na to bude mít dost peněz, až jí skončí několikaměsíční promo období se sníženým ceníkem za šíření signálu.

Živě si pamatuji na slova dnešního ministra kultury v demisi Jiřího Balvína, který coby generální ředitel hudebního kanálu Óčko na začátku digitalizace prohlásil, že tak malá a úzce zaměřená televize si nemůže dovolit vysílat v sítích s robustním pokrytím přes 90 procent obyvatel České republiky. Očekával tehdy, že pro nové a takto malé televize vznikne multiplex 4, který pokryje právě krajská a některá okresní města a nebude vysílat do „lesů, luk a strání“. Původní projekt multiplexu 4 s takovou vizí počítal, jeho operátor – česká Telefónica – ji ale nikdy nedokázal dotáhnout do konce. Až se situace chopil Radim Pařízek, aby… vybudoval další síť s robustním pokrytím.

BRAND

Nynější multiplex 4 je ale v jiném postavení než za Telefóniky. Aby byl konkurenceschopný, musel své pokrytí rozšířit nad 90 procent populace (byť reálně je jeho dosah zřejmě nižší), pro menší a méně majetné televize zde vznikla celá řada regionálních sítí DVB-T. Včetně Regionální sítě 7. Jenže i ta poslední měsíce nabobtnává, takže jí označení „regionální“ už dávno nepatří a Český telekomunikační úřad by se mohl zamyslet nad tím, zda ji nepřejmenovat na „multiplex 5“. Každopádně to už není multiplex, který by dokázal splnit požadavky začínajících menších televizí, ty si zkrátka tak velké pokrytí nemohou dovolit.

Otázkou zůstává, zda vůbec Regionální síť 7 měla ambici oslovovat nějaké menší televize, nebo zda od počátku nevznikala jako servisní multiplex pro Českou televizi (když to Radimu Pařízkovi a jeho společnosti Digital Broadcasting nevyšlo v tendru na technického operátora veřejnoprávního multiplexu 1, který vyhrály České Radiokomunikace). Ať tak, či tak, České Radiokomunikace teď mají reálnou šanci „vyzobnout“ nové klienty, pro něž je celoplošné pokrytí příliš velkým luxusem. A budou se přitom potýkat s problémem, který často předhazují Radimu Pařizkovi: totiž že jejich Regionální síť 8 většinou nebude vysílat z lokalit, na které mají diváci nastavené příjmové antény, byť za „doby analogové“ tomu tak mohlo být.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).