Hlavní navigace

Pařízkovo Rádio Dálnice chystá expanzi do Prahy, vysílač na Chodově už testuje

28. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ FOTO – Pokud by vše probíhalo bez problémů, Radim Pařízek mohl mít v současné době obsazenou už přibližně padesátku VKV kmitočtů. Místo toho Rádio Dálnice využívá jeden jediný, a to v Jihlavě.

Ostravský podnikatel Radim Pařízek chystá rozšíření svých aktivit na území hlavního města. Po multiplexu 4, Regionální síti 7, TV Relax, TV Rebel a Rádiu Čas (v DVB-T) tu bude vysílat i další z jeho projektů, tematické Rádio Dálnice. Ukazují na to testy, které provozovatel stanice rozjel z nového pražského vysílače na Chodově. V době psaní této zprávy, osmá hodina ranní, už na kmitočtu 107.9 MHz byla aktivní takzvaná nosná vlna. Posluchači si už tedy mohou signál naladit, ale klasické vysílání zde zatím neběží. Nový vysílač by měl dodržovat maximální povolený výkon 50 Wattů ve vertikální polarizaci.

Ukázka technických parametrů pražského vysílače Rádia Dálnice na kmitočtu 107.9 MHz
Autor: repro foto z přijímače Sony XDR-F1 HD

Ukázka technických parametrů pražského vysílače Rádia Dálnice na kmitočtu 107.9 MHz

K TÉMATU: Rádio Dálnice získalo frekvenci v Praze. Kdy bude spuštěna, ale není vůbec jasné

Rádio Dálnice bylo koncipováno původně jako čistě dopravní rozhlasová stanice, která bude své posluchače informovat o dění na silnicích a možných komplikacích. Pařízek před lety o Dálnici hovořil jako o zcela unikátním projektu, de facto se mu ho ale nikdy nepodařilo rozjet. Pokud by pro ostravského podnikatele probíhalo vše bez problémů, v současné době už mohl vysílat na necelé padesátce kmitočtů po celé republice. To se ale nestalo, protože projekt se stal předmětem soudních sporů. Konkurenční rozhlasové skupiny ho napadly proto, že se obávaly možného zarušení VKV pásma, kde bude Dálnice vysílat.

ICTZ23


Foto: archiv mediální skupiny Pohoda

Ostravský podnikatel Radim Pařízek

Z ARCHIVU: Způsobí připravované Rádio Dálnice kolaps českého éteru?

Rádiu Dálnice se věnoval začátkem března 2010, tedy již před čtyřmi lety, ve svém článku i spolupracovník serveru DigiZone.cz Jakub Melín. Ten tehdy mimo jiné uvedl: Aby se do dnešního přecpaného rozhlasového éteru vešly další nové stanice bez značných negativních efektů na stávající síť, byl by přechod na digitální technologie nutný i u rádií. Když tedy Český telekomunikační úřad (ČTÚ) sadu nových kmitočtů zkoordinoval (bylo jich tehdy přibližně třicet, pozn. red.), a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) je loni na podzim přiklepla projektu Rádia Dálnice, byl to pro mnohé šok.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.