Hlavní navigace

Pařížský soud: Google Books porušuje autorská práva

21. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pařížský soud uznal francouzskou pobočku Googlu vinnou z porušování autorských práv při digitalizování knih a zveřejňování výtahu z nich v rámci Google Books, což je dost možná vůbec nejkontroverznější projekt, se kterým americký internetový kolos za poslední roky přišel. Na soud se obrátili velcí francouzští vydavatelé. Žalující strana chtěla odškodné ve výši 15 milionů euro. Soud ji ale nakonec přiřkl pouze 300 000 euro. Googlu však soud zakázal pokračovat v činnosti, která byla nyní uznána…

Pařížský soud uznal francouzskou pobočku Googlu vinnou z porušování autorských práv při digitalizování knih a zveřejňování výtahu z nich v rámci Google Books, což je dost možná vůbec nejkontroverznější projekt, se kterým americký internetový kolos za poslední roky přišel. Na soud se obrátili velcí francouzští vydavatelé. Žalující strana chtěla odškodné ve výši 15 milionů euro. Soud ji ale nakonec přiřkl pouze 300 000 euro. Googlu však soud zakázal pokračovat v činnosti, která byla nyní uznána jako protiprávní. Google se přizpůsobí, ale v soudním sporu hodlá pokračovat. Jeho právníci argumentují, že zveřejňované výňatky z knih jsou velmi krátké a nepřekračují tedy autorský zákon.

Google Books rozžhavuje vydavatele a nakladatele doběla už od samého počátku. Jako první se na odpor postavili američtí vydavatelé, ovšem s těmi Google našel společnou řeč a obě strany se dohodly mimosoudně. O dopadu dohody na tržní prostředí se však začalo zajímat americké ministerstvo spravedlnosti a nutné posvěcení dohody od soudu, na který se původně vydavatelé obrátili, Google ještě nemá. Proti dohodě se navíc staví konkurenti v čele s Microsoftem, Yahoo a Amazonem. Službu Google Books a dohodu s americkými vydavateli kritizoval také Svaz českých knihkupců a nakladatelů a o službu se má zajímat i Evropská komise. (Reuters)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.