Hlavní navigace

Pásmo pro televizní vysílání čeká redukce, rozhlasový L-band by sloužil mobilním sítím

10. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

DOKUMENT UVNITŘ – Dokument týkající se kmitočtového spektra, který regulátor předložil veřejnosti, je jí k dispozici do 23. ledna příštího roku. Poté ho čeká mimo jiné projednání na vládě.

S omezováním vysílání v pásmech, které v současné době slouží digitální televizi (DVB-T) nebo rozhlasu (DAB), je možné počítat do budoucna v České republice. Vyplývá to z dokumentu „Strategie správy spektra“, který dnes zveřejnil tuzemský regulátor, tedy Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Pro čtenáře našeho webu jsou v něm klíčová právě dvě pásma, a to úsek v rozsahu 694 MHz až 790 MHz (tedy přibližně 49. až 60. kanál) a takzvaný L-band, pásmo v rozsahu 1452 až 1492 MHz. Už v nedávné době došlo v Česku k přeladění takzvaných „šedesátkových kanálů“ z důvodů uvolnění pro mobilní služby.

K TÉMATU: Sledovali jsme živě: konference Innovation Day o rozvoji DVB-T2 v Česku

O pásmu 700 MHz píše regulátor v dokumentu toto: Zpřístupnění pásma pro budoucí zavádění sítí IMT je dlouhodobým cílem České republiky v souladu s evropskými harmonizačními záměry. L-band se v současné době používá u nás pro služby digitálního rozhlasu. Využívá ho například příbramské Teleko, ale i plzeňská firma RTI czČeské Radiokomunikace. Zástupci operátorů už pro DigiZone.cz v minulosti uvedli, že jako výhodnější se pro ně jeví šíření ve III. pásmu. To sloužilo dříve televiznímu vysílání. L-band by měl být v budoucnu využit pro IMT, technologii, která umožní vysoké přenosové rychlosti. O tom, zdali se tak ale skutečně stane, by se mělo rozhodnout na konferenci WRC-15.

ROZHOVOR: Pavel Dvořák: DVB-T2 by nám usnadnilo řešit problémy spojené s druhou digitální dividendou

MM_SS3

Současný nástup mobilních sítí čtvrté generace je příkladem změn, ke kterým došlo v technologickém vývoji v posledních letech. Současně je vstupní branou do světa zcela nových služeb. Na dalším vývoji se rozhodujícím způsobem bude podílet hospodářská soutěž, ke které by měl náš návrh rovněž přispívat, uvedl ředitel odboru mezinárodních vztahů ČTÚ Petr Zeman. Návrh strategie, který byl veřejnosti předložen, je k dispozici pro vyjádření do 23. ledna příštího roku. Poté ČTÚ upravený dokument postoupí do mezirezortního připomínkovacího řízení a k projednání vládě.

Strategie Spektra Navrh Do Vk by Lukáš Lucky Polák

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.