Hlavní navigace

Pavel Dvořák: V TPP nebude termín úplného vypnutí analogového vysílání

19. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
19. 11. 2007

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák uvedl na dnešním pravidelném setkání s novináři několik základních informací k připravovanému Technickému plánu přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP).

Nový TPP se moc neliší od toho předchozího. S omezenou množinou kmitočtů na omezeném území a v omezeném čase se toho příliš vykouzlit nedá, uvedl Pavel Dvořák připravovaný dokument. Jeho základní principy už dostali provozovatelé televizního vysílání, operátoři sítí, Národní koordinační skupina a obě mediální komise českého Parlamentu. Česká televize (ČT) navíc také obdržela tabulky s termíny a kmitočty pro svůj veřejnoprávní multiplex. ČTÚ v současnosti zpracovává připomínky všech stran a s názorem na ně chce seznámit veřejnost 29. listopadu na schůzi sněmovní mediální komise.

Jaké tyto základní principy jsou ale už dnes naznačil předseda ČTÚ zástupcům tisku. Přechod na zemské digitální vysílání má v každé ucelené oblasti probíhat ve třech fázích. Nejprve tu dojde k zapnutí hlavního vysílače DVB-T, které bude někde spojené i s vypnutím analogového programu ČT 2. Po třech až šesti měsících, během nichž provede ČTÚ v oblasti měření kvality pokrytí, dojde k vypnutí hlavního vysílače analogové televize. A v následujících devíti až dvanácti měsících bude na stejném místě zapnutá i sekundární digitální síť. Ta někde může začít fungovat ale klidně příští den, dodal Pavel Dvořák. Termín úplného vypnutí zemského analogového vysílání v ČR dokument obsahovat nebude.

V každé ucelené oblasti budou moci vysílat čtyři digitální multiplexy – jeden veřejnoprávní a tři komerční. ČT upustila od záměru sdílet síť 2 s komerční televizí Nova a chce jít od začátku do svého, řekl předseda Rady ČTÚ. Proto má veřejnoprávní televizi, zatím jako jediná, k dispozici termínové a kmitočtové tabulky pro svůj multiplex. Televize by měla ČTÚ poslat svoji reakci do konce tohoto týdne.

Celý TPP má být na začátku prosince dostupný pro interní diskusi a před Vánocemi bude podle Pavla Dvořáka připravený „pro průchod standardní legislativní cestou“. Dokument totiž bude podle změněné legislativy vydávat jako svoje nařízení vláda.

MM socky3

„Jízdní řád“ české digitalizace definuje minimální pokrytí digitálním signálem na určité úrovni. Zajišťuje minimálně stejně dobré pokrytí pro stávající komerční televize – tam, kde nejsou přírodní nebo technické překážky. ČTÚ pracuje také s tzv. „principem rozlivu“, který znamená, že než dojde k vypnutí hlavního analogového vysílače v jedné oblasti, mělo by být zapnuté DVB-T už v oblasti sousední a diváci mohli využívat možného překryvu. Přesto ČTÚ počítá i s možným zbytkovým analogovým vysíláním, tedy např. s tím, že pro dvě vesnice v horském údolí by mohl v oblasti s jinak vypnutým analogovým vysíláním analog nadále běžet.

Celé TPP je počítané v rámci scénáře, že obě stávající celoplošné komerční televize využijí možností digitální novely. Budou tedy souhlasit s TPP a vyzvednou si kompenzační licenci, řekl Pavel Dvořák a dodal: Jinou variantu zatím neřešíme.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.