Hlavní navigace

Peníze z reklamy na ČT rozdělí diginovela na tři díly

13. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
13. 7. 2007

Novela upravující zákony související s digitalizací ve své aktuální verzi změnila princip rozdělování peněz z reklamy na České televizi (ČT). Výnosy se budou dělit ne na dvě, ale na tři části. Příspěvek Státnímu fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie zůstává na avizovaných 150 milionech korun ročně. Ale zbylé zhruba dvě třetiny peněz budou mít pestřejší osud. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dostane pouze zlomek financí, většina jich totiž zůstane v ČT. Uvádí to současná verze digitální novely, kterou se bude v pondělí 16. července zabývat Legislativní rada vlády a kterou má server DigiZone.cz k dispozici.

Peníze pro ČTÚ i pro ČT mají podle návrhu zákona skončit na speciálních účtech, které si obě instituce zřídí. Telekomunikační regulátor má sem od České televize dostávat 1,25 milionu korun měsíčně. Prostředky uložené na tomto účtu využívá ČTÚ výhradně na podporu a rozvoj zemského digitálního televizního vysílání v ČT, zejména na rozvoj sítí elektronických komunikací pro zemské digitální televizní vysílání, uvádí digitální novela. Na jeden rok by měl mít ČTÚ pro tyto účely k dispozici 15 milionů korun.

Nejvíc financí z děleného koláče reklamních výnosů, odhadem zhruba 300 milionů ročně, zůstane ČT na novém účtu. Návrh zákona upřesňuje možnost jejich použití: Prostředky uložené na tomto účtu používá ČT výhradně na podporu a rozvoj zemského digitálního televizního vysílání v České republice, zejména na rozvoj a provoz multiplexu veřejné služby podle zákona o ČT.

ČT měla od 1. ledna 2008 přijít o možnost vysílat (až na výjimky) reklamu. Peníze uvolněné na trhu televizní inzerce měly sloužit pro rozjezd nových digitálních programů. Ty ale dosud kvůli soudním sporům o jejich licence nevysílání a autoři digitální novely se proto rozhodli uchovat reklamu na ČT, a to až do úplného vypnutí analogového vysílání v Česku. Vymezují jí půl procenta denního vysílacího času pro každý program a bez možnosti jejího převádění mezi stanicemi, jak to televize dosud praktikovala.

Content tip EARLY

Zvýšení koncesionářského poplatku za ČT na 135 korun měsíčně má od 1. ledna 2008 platit i po přijetí digitální novely.

Podrobný článek o digitální novele přineseme v pravý čas. Sledujte DigiZone.cz.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).