Hlavní navigace

Pět mrtvých psů – smutek z úpadku detektivek v ČT

21. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Marek Dienstl
ČT obtěžuje tři nedělní večery diváky další z řady svých upachtěných, nudných detektivek, které ve své tvůrčí skupině vyrábí dramaturg a kreativní producent Jan Štern.

Michal Sýkora, autor řady knižních předloh k těmto dílkům, prostě hluboce nenávidí kapitalismus. Podnikatelé jsou dle něho všichni zlí a bezcharakterní lidé, vůbec pravice, to je něco strašného. Skoro bych řekl, že má doma hadrové figurky všemožných politiků, v čele s Ivanem Langerem, a ve volných chvílích do nich zuřivě zapichuje jehly.

Petr Jarchovský, který napsal již spoustu scénářů, z nichž některé byly i kvalitní, se opět dal koupit ČT k napsání něčeho absolutně nudného, co vytváří v divácích nižší intelektuální úrovně závist a nenávist vůči bohatým a úspěšným. U diváků vyšší intelektuální úrovně, kteří se na seriál dívat nemusejí, není-li to z profesních důvodů, nevytváří nic. Ti se na seriál nedívají, protože vědí, že je to ztráta času.

Režisér Hřebejk znovu dokazuje, že ho zajímá pouze finální odměna, a nikoliv to, co točí. Podle toho to vypadá. Auta zbytečně popojíždějí, často v mlze, herci si opakují, co již vyšetřili a co se vyšetřovat chystají. Ani záběry zvířat v ZOO nejsou moc povedené, natož záběry ze psích zápasů, které jistě šlo prokombinovat s autentickými záznamy.

Skoro na začátku prvního dílu jsou z olomoucké zoologické zahrady ukradeni tři medvědi, zřejmě k využití při nelegálních zápasech. Později se přijde i na další možnosti. Psí zápasy pořádá arogantní zbohatlík Zbyněk Brukner (Martin Havelka). Případ vyšetřuje paralelně Marie Výrová (Klára Melíšková) a Pavel Mráz (Stanislav Majer) se svým týmem kriminalistů a v této sérii venkovská policistka Kristýna Horová (Tereza Voříšková), jíž pochopitelně pomáhá „moudrý“ bývalý estébák Viktor Vitouš (Miroslav Krobot).

Krobot rozmlouvá s televizí, podobně jako Josef Kemr s rozhlasem ve filmu Na samotě u lesa. Ne ale tak mile a vtipně. Nu což, není to přátelský venkovan, ale fízl nejhrubšího zrna na penzi.

Jako podezřelý se jeví ze zaměstnanců ošetřovatel medvědů (Lukáš Melník), který řekne snad jedinou roztomilou větu, kde policistům sdělí, že „medvědi škemraj“. Vyšetřovatelé pátrají, sledují, kladou otázky. Zatím se v lese objeví pět mrtvých psů zlého podnikatele. Právě tady nachází spojitost s loupeží medvědů Horová a její komunistický guru Vitouš. Psy zabil a zakopal veterinář Karel Halas (Martin Finger), který spolupracuje s organizovaným zločinem.

Dá se předpokládat, že s mafiány bude nějak spolupracovat i modrý svazák, protože ten v Olomouci a v okolí přece může úplně za všechno špatné, jak vyplynulo z předchozí série Modré stíny.

Na druhý díl jsem se netěšil, ale považoval jsem za svou povinnost ho zhlédnout, protože recenze vychází po jeho odvysílání. Naopak jsem byl šťastný, že již se nemusím dívat na díl třetí, který masochistické diváky neprofesionální práce ČT teprve čeká.

Ve druhém dílu se tedy dozvíme, že „po pitvě je každý generál“, že psí zápasy jsou „zábavička místních papalášů a mafiánů, a kdyby po tom někdo šel, tak to shora hned stopěj“, že se policisté často rádi objímají a líbají a že šéf Horové vyšetřování smrti pěti psů nesvěřil, i když od předchozího dílu víme, že svěřil.

Moudrý a statečný bývalý estébák pomáhá zneuznané kriminalistce, seč je schopen, a společně nakonec objeví ukradené medvědy. Jenže jim to neprojde tak jednoduše… Ale nebudu vyzrazovat nejdramatičtější momenty detektivky. Beztak jich je tam bolestně málo.

Na třetí díl se dívat nebudu, protože nemusím a jiný důvod ke sledování další z mnoha mizerně napsaných i natočených detektivek ČT, která je poslední dobou seká jako Baťa cvičky, nemám.

Myslím, že je mnoho činností, které člověk může dělat místo sledování příběhů v pseudodramaturgii pana Šterna. Například dívat se na něco jiného, číst si pěknou knížku, povídat si s inteligentním člověkem, koukat z okna nebo spát.

MM socky3

Všechno je lepší.

Je pozoruhodné, proč se ČT v poslední době vrhla na výrobu tolika zbytečných detektivek, když je zcela jasné, že na to nemá dostatek lidí, kteří by tenhle žánr ovládali. Bohužel nemá často ani lidi, kteří by ovládali absolutní základy profese, za niž jsou placeni.

Autor článku

Autor je televizní scénárista