Hlavní navigace

Pětina českých domácností má kartu k satelitní službě Skylink nebo CS Link

21. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 1. 2010

Hranici milionu prodaných přístupových karet v České republice pokořily satelitní služby Skylink a CS Link, které využívají vysílací pozici 23,5 stupně východně na družicích Astra. Podle údajů provozovatelů dosáhl Skylink více než 600 000 a CS Link více než 400 000 uživatelů, kteří přijímají digitální programy z orbitální pozice 23,5 stupně východně, oznámil Adrian Gumulák ze středoevropské centrály společnosti Astra.

K TÉMATU: Satelit je pro HDTV výhodnější než kabel, tvrdí ředitel středoevropské As­try

Komerční satelitní služby na pozici 23,5 stupně východně začaly v České republice vysílat v roce 2006, původně pod souhrnným názvem Czech Link a s dvěma dodavateli dekódovacích karet. Úspěch Skylinku a CS Linku ukazuje, že SES Astra uspěla při zřizování orbitální pozice 23,5E jako hlavní orbitální pozice pro Českou republiku a trh střední a východní Evropy, prohlásil generální ředitel společnosti Astra CEE Martin O. Kubacki.

ČTĚTE TAKÉ: Bude se Astra soudit s Polskou televizí kvůli satelitní platformě?

MM socky3

Jsme velmi hrdí, že jsme přispěli k tomuto úspěchu, a budeme i nadále podporovat pozici 23,5E a proces digitalizaci v České republice i celé střední a východní Evropě, dodal Kubacki. Stejnou vysílací pozici na družicích Astra využívají komerční satelitní služby také na Slovensku, v Chorvatsku a v zemích Beneluxu.

Služby satelitního operátora Astra v České republice využívá i kabelová a satelitní společnost UPC. Její platforma UPC Direct však vysílá na jiné pozici – 19,2 stupně východně – a kontrakt s Astrou jí skončí v prosinci letošního roku. UPC již uzavřela smlouvu s konkurenčním satelitním operátorem Telenor a přestěhuje UPC Direct na družici Thor s vysílací pozicí 1 stupeň západně.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.