Hlavní navigace

Petr Dvořák: O výši televizního poplatku by měla rozhodovat Rada ČT

7. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Dokud budou o financování České televize rozhodovat politici, nikdy nemůžeme mluvit o úplné nezávislosti,“ prohlásil generální ředitel ČT na pondělní debatě v Pardubicích.

Nikoli poslanci, ale Rada České televize by měla rozhodovat o výši televizního poplatku, pokud chceme, aby ČT byla opravdu nezávislá na politicích. Na pondělní debatě „Potřebujeme Českou televizi a Český rozhlas?“, kterou v Pardubicích pořádala místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, to prohlásil generální ředitel ČT Petr Dvořák. Reagoval tak na dotaz jednoho z účastníků, jaký názor má na způsob volby členů Rady ČT a zda by jej nechtěl změnit po vzoru Německa. Způsob výběru radních není tak důležitý, zásadnější je otázka financování médií veřejné služby, odpověděl Dvořák.

K TÉMATU: Petr Dvořák: Pokud se do pěti let nevyřeší financování ČT, budeme muset omezit vlastní tvorbu

Podle šéfa Kavčích hor je důležité napravit křivdu, kdy diváci, kteří sledují televizi prostřednictvím klasického televizoru, mají povinnost platit koncesionářský poplatek, zatímco ti, kteří používají chytrý mobilní telefon, tablet, notebook nebo počítač, podle současného zákona nejsou koncesionáři a televizní poplatek platit nemusí. Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, který se debaty rovněž zúčastnil, hájil současný systém „malých“ mediálních rad. Dnes má Rada Českého rozhlasu devět členů, dalších pět členů má její Dozorčí komise a k tomu jsou dva zaměstnanci Rady. Pokud by vznikl Úřad Rady ČRo, rázem by počet zaměstnanců stoupl na 43, upozornil Zavoral.

MMF23 tip3

ČTĚTE TAKÉ: Ředitel ČT: Není normální, že se nezvyšuje koncesionářský poplatek

Petr Dvořák v diskusi rovněž upozornil, že ČT produkuje více původní tvorby než obě velké komerční televizní skupiny Nova a Prima dohromady. Denně odvysíláme 51 hodin původních pořadů. A co se týká zpravodajství, komerční televize odvysílají za rok celkem 900 hodin zpravodajských relací, Česká televize jich má přes devět tisíc, hájil Dvořák existenci veřejnoprávní televize. Šéf Českého rozhlasu René Zavoral dodal, že Česká republika je jedinou zemí Visegrádské čtyřky, v níž má veřejnoprávní rozhlas vlastní redakci investigativní publicistiky. Vede ji Janek Kroupa a my její činnost rozhodně nehodláme omezovat, uvedl Zavoral.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).