Hlavní navigace

Petr Dvořák v komentáři pro MF Dnes hájí nové Události. Důležitá je prý spokojenost

18. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sledovanosti hlavní zpravodajské relace nepřisuzuje Česká televize až takovou důležitost, generální ředitel si dosavadní změny pochvaluje

Spokojenost diváků s novou podobou hlavní zpravodajské relace Události je podle generálního ředitele České televize Petra Dvořáka důležitější než její sledovanost. Dvořák to napsal v komentáři pro úterní vydání deníku MF Dnes, v němž změny v Událostech obhajoval. Nová podoba hlavních zpráv ČT se totiž zatím setkala s vlažným ohlasem a mediální analytici neskrývají rozpaky.

K TÉMATU: Události se budou ještě vyvíjet. Hodnotit je můžeme za půl roku, vzkázal Petr Dvořák

„Je proto pochopitelné, že proměna Událostí vyvolala tolik emocí. Po dlouhých 14 letech neměnných principů a zpracování, které už neodpovídaly technologickému vývoji a novým potřebám, byla kompletní proměna nikoli možností, ale nutností,“ namítá Dvořák. Změna studia, grafiky a moderátorů je přitom podle šéfa ČT pouze nástrojem ke zprostředkování kvalitnějšího obsahu Událostí. „Ten je naším hlavním cílem,“ ujišťuje Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ: Sledovanost Událostí se nadále drží okolo 800 tisíc diváků, Prima je poráží

„Kvalita a pružnost nových Událostí se ukázaly nikoli v den své premiéry, ale o několik dní později – v době vládní krize. Přestože hlavní politické dění se začalo odehrávat jen hodinu a čtvrt před začátkem vysílání, redakce a vysílací tým byly schopny připravit obsahově kvalitní blok a odvysílat ho bez jediné chyby,“ pochválil generální ředitele ČT redakci zpravodajství. Změny Událostí jsou však podle Dvořáka teprve na začátku a Kavčí hory budou nadále pracovat na zkvalitňování jejich obsahu.

ROZHOVOR: Potěšilo by nás, kdyby Události porážely Primu, říkají šéfové zpráv ČT

UXD

„Je to dlouhodobý proces, proto bychom detailnější hodnocení chtěli udělat v horizontu tří až šesti měsíců,“ zopakoval Dvořák to, co řekl již na veřejném zasedání Rady ČT. Zároveň odmítl kritiku, že by nové Události byly příliš dlouhé a rozvleklé: „Delší stopáž veřejnoprávního zpravodajství není handicap, ale plus. Dovoluje podrobnější pohled na věci, hlavním zprávám dne můžeme věnovat mnohem více prostoru než dříve.“ Do budoucna chce ČT ještě přidat na analytičtějším pohledu na jednotlivé události.

Dvořák rovněž odmítá, že by Události zcela zrušily jakoukoli logiku řazení zpráv. Mnoho důležitých informací přitom ČT zařazuje až na dobu po půl osmé, kdy začínají konkurenční Televizní noviny na Nově. „Struktura se oproti minulosti změnila. Nicméně to neznamená, že by byly jednotlivé příspěvky řazeny nahodile. Ve skladbě zpráv vycházíme z modelu a filozofie, kterými se řídí například BBC nebo jiné televize veřejné služby v Evropě,“ namítá Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.