Hlavní navigace

Pevnou linku za 1.890 korun? Ano, když máte kamarády.

17. 12. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Když na principu sdíleného připojení k Internetu mohou fungovat bezdrátové místní sítě, proč stejný princip nevyužít také u pevné linky. Pokud se dohodnete na poskytnutí konektivity s někým, kdo jí má nadbytek, můžete si pořídit pevnou linku za méně než dva tisíce měsíčně. A tentokrát nejste omezeni jen na Prahu.

V době, kdy na Lupě začaly vycházet články Rity Pužmanové o sousedských sítích, uvědomil jsem si, že problém neexistence cenově únosných pevných linek pro připojení domácností by bylo lze řešit starým dobrým komutovaným spojením mezi dvěma počítači. Rita Pužmanová píše o bezdrátových sítích s krátkým dosahem a u nás v ulici bychom mohli využít ethernetovou síť s kruhovou topologií (máme mezi domy natažený koaxiál). Problém jsem viděl jen v tom, jak do naší ulice přivést Internet.

Analogový okruh – Internet za 1.890 Kč bez 5% DPH

Brzy jsem však zjistil, že problém tkví spíše v tom, že mezi uživateli naší sousedské sítě není dost zájemců o sdílení Internetu (respektive sdílení nákladů na vhodně dimenzované připojení). Potřeboval jsem tedy přijít s řešením individuálním. Pro náš rodinný rozpočet je hranicí únosnosti připojení do dvou tisíc korun měsíčně. V této cenové kategorii je možné dosáhnout připojení jen jediným způsobem – tím je analogový okruh.

Nejlevnější analogový okruh od Českého Telecomu v rámci obce pořídíte už za 1.984,50 korun (včetně DPH). Musíte tedy najít někoho, kdo už připojení k Internetu má, je ochoten s vámi své připojení sdílet, a má-li být zachována hranice dvou tisíc měsíčně, měli byste svou konektivitu dostat zdarma. Ten někdo může být buď přítel s kvalitním neomezeným připojením, kterému nebude úbytek v přenosovém pásmu chybět, anebo třeba váš zaměstnavatel, který vám může tuhle službu nabídnout jako zaměstnaneckou výhodu, a dokonce by na sebe mohl vzít i náklady na měsíční poplatky za nájem okruhu, protože jsou to regulérní účetní náklady.

Příklad z praxe

Jak už to na světě chodí, nebyl jsem první, koho takové řešení napadlo. Nedaleko redakce Lupy bydlí pan A, který tímto způsobem získal připojení od pana B, jenž bydlí na Žižkově. Pan A a pan B jsou propojeni analogovým okruhem, jehož zřízení přijde na 4.000 korun (bez DPH) a měsíčně platí již zmíněných 1.890 korun (bez DPH). Přes okruh spolu protokolem point-to-point (PPP) komunikují dva linuxové stroje: na jedné straně router, na druhé běžná pracovní stanice. O kvalitní spojení se stará pár modemů U.S. Robotics Courier V.Everything 56K Analog – každý v ceně 6.640 korun bez DPH. Pokud nepočítáme počítače, pak vstupní investice představuje 17.280 korun (bez DPH).

Parametry spojení jsou přiměřené analogovému okruhu. Český Telecom sice garantuje jen 9,6 kb/s, avšak spojení je realizováno rychlostí 31,2 kb/s (omezení pro uplink, pro downlink můžete dosáhnout i více). Kompresí v PPP lze u textových dat (email, web) dosáhnout virtuálně i vyšších rychlostí (až ke 240 kb/s). Spojení je stabilní, ale podle sdělení pana A přibližně jednou měsíčně spadne a nelze je obnovit bez zásahu technika Českého Telecomu – technici však reagují v řádu desítek minut.

Snížení vstupní investice

Poměrně vysokou úvodní investici můžete snížit výběrem levnějšího modemu. Pánové A a B úspěšně vyzkoušeli i Motorolu, která je levnější. Vždy byste ale měli vybírat z modemů, které jsou určeny nejen pro vytáčené, ale i pro stálé připojení. I při koupi modemů od U.S. Robotics vás první rok připojení tímto způsobem (bez konektivity) přijde na 39.960 korun bez DPH, což představuje 3.330 korun bez DPH po rozpočítání na měsíce.

KL22_nominace

Modemy však mají delší životnost a instalační poplatek za okruh také platíte jen jednorázově, takže v příštím roce platíte už jen měsíční poplatky. Pokud tedy nemáte ve své lokalitě výhodnější možnost připojení (bezdrátové nebo kabelové spoje), a nemáte-li vysoké nároky na přenosovou rychlost, je nájem analogového okruhu jedinou schůdnou cestou.

Při srovnání s intenzivním využíváním vytáčeného spojení představují náklady na analogový okruh úsporu. Navíc přinášejí výhodu stálého připojení k Internetu a hodí se tedy například i k práci z domova. Omezení na 33,6 kb/s nezužuje přenosové pásmo hostitele (v případě pana B se jedná o 256 kb/s) natolik, aby okruh nemohl být využit i v průběhu denní špičky během pracovní doby. Jedná se tedy o netradiční, ale o to zajímavější alternativu připojení domácností, které mají požadavek na stálý přístup k Internetu a možnost sdílet připojení.

Jakým způsobem se připojujete na Internet z domova?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.