Hlavní navigace

PF 2006: na novoročenku ještě není pozdě

29. 12. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 29
Obyvatelé České republiky na Vánoce poslali opět více SMS a MMS než před rokem. Bude přelom roku dalším rekordním obdobím? Pokud byste někomu chtěli poslat přání do nového roku klasickou poštou, už se k němu letos nedostane. Mobil a Internet dávají ale opozdilcům ještě šanci a Lupa.cz pro ně připravila několik tipů.

Propiska, obálka a přání jsou stále vzácnější kombinací. Česká pošta sice nereagovala na dotaz Lupy.cz, jak se meziročně vyvíjí počet rozeslaných dopisů a pohledů v předvánočním období, ale nebudu myslím daleko od pravdy, když budu předpokládat, že jejich množství rok od roku klesá. Proč by jinak zaznamenávaly každoroční růst statistiky odeslaných SMS a MMS ve vánočním období a okolo Nového roku?

Vánoce plné textových a multimediálních zpráv

Lidé si poslali na Štědrý den v České republice podle statistik mobilních operátorů 58,5 milionu textových zpráv, což představuje patnáctiprocentní nárůst oproti roku 2004, a téměř čtvrt milionu MMS, tedy zhruba dvojnásobek loňského štědrodenního počtu. Telefonní hovory přitom zůstaly na úrovni minulého roku, i letos se uskutečnilo přibližně 37 milionů spojení. Ačkoli počet hovorů se příliš neliší od běžných dní, u Českého Telecomu zaznamenali čtvrtinový nárůst telefonátů do zahraničí, nejčastěji na Slovensko a do Rakouska.

SMS centry Eurotelu prošlo 24. prosince 2004 zhruba 19,5 milionu textových zpráv, o rok později to bylo už rovných 23 milionů. Počet multimediálních zpráv se u stejného operátora oproti loňskému Štědrému dni zdvojnásobil a dosáhl 126 tisíc. Mluvčí Eurotelu, Pavel Kaidl, příčiny nárůstu osvětlil: Na rekordním počtu multimediálních zpráv se také projevila naše vánoční akce, v rámci které mohou zákazníci posílat MMS zprávy za 2,50 Kč. Běžně přitom stojí „ememeska“ desetikorunu. Dvakrát se zvětšil i počet přenesených dat, v roce 2004 to bylo za Štědrý den 2,5 TB přes technologie GPRS a CDMA, letos jejich objem překročil 4 TB.

Mluvčí operátora Oskar Vodafone Jakub Hrabovský shrnul chování zákazníků nejmladšího mobilního operátora: Statistiky vypovídají o tom, že si lidé během Vánoc ve srovnání s běžným dnem volají o něco méně a preferují se o své pocity a dojmy dělit spíše prostřednictvím SMS nebo MMS. Zatímco textové zprávy si majitelé mobilů posílají kolem poledne, obrázky rozešlou blízkým a známým až po rozbalení dárků. Nejvíce MMS zpráv bylo odesláno v době mezi 19:45 a 20:45, uvedla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Zákazníci Eurotelu rozeslali nejvíce obrázků podobně mezi sedmou a osmou hodinou večerní, špička pro MMS u Oskara nastala okolo 19:20, kdy jeho klienti poslali 650 multimediálních zpráv během deseti minut.

Lidé si před Vánoci vybírají čím dál častěji také svoje e-mailové schránky. V prosinci roku 2004 si zobrazilo stránky vyhledávače Seznam.cz podle iAuditu zhruba 1,5 milionu unikátních návštěvníků, z toho téměř polovina (700 tisíc) sem přišla v 52. týdnu. Návštěvníci si tehdy navíc přečetli a odeslali i svoji poštu (614 tisíc). 21. prosince minulého roku se do e-mailové schránky na Seznamu podívalo necelých 294 tisíc lidí, o rok později bylo unikátních návštěvníků pošty už 570 tisíc.

Elektronická novoroční přání

Na českém Internetu působí několik firem, které nabízejí prodej předem připravených nebo na zakázku vyrobených přání PF, tedy Pour Féliciter, v překladu Blahopřání k. Jejich krátký výčet berte jen jako inspiraci do dalšího roku, letos vám už nic připravit nestihnou. Jsou to služby kupříkladu na webových adresách pf.cz, peef.cz, pfky.cz nebo novorocenky.com. Věnujme se teď ale spíš stránkám užitečným ještě letos.

Hezké bezplatné flashové přání, ke kterému můžete jeho příjemci připojit i osobní vzkaz, pro vás má připraveno iMagická pošta. Ten, kdo ho dostane, může začít rozžíhat plynové osvětlení a za odměnu si vychutnat kometu na obloze. Výběr 27 klasických elektronických pohlednic s přáním do nového roku najdou návštěvníci informačního serveru Blanensko.info. I tady je možné k vybranému obrázku přidat vlastní doprovodný text. Další přání čekají na zájemce na internetových portálech a v nabídce mobilních operátorů.

Pohlednice s vánočními a přírodními motivy mohou lidé odeslat ze speciálu magazínu Žena na vyhledávači Atlas.cz. Žádná z 22 fotografií však novoroční náladou dvakrát nehýří. Zajímavou nabídku má pro internetové gratulanty portál Centrum.cz. Seznam vánočních a novoročních přání sice obsahuje jen 14 druhů, jejich odesílatelé však mají možnost zvolit si barvu, velikost a typ písma nadpisu i textu přání. Registrovaní uživatelé mohou přiložit navíc i vlastní obrázek ve formátu GIF, JPG nebo PNG a o velikosti do 500 kB. Pokud jeho šířka přesahuje 370 obrazových bodů, systém ji do vymezených rozměrů upraví. Další pohlednice jsou k dispozici uživatelům portálu Tiscali.cz. Kdyby někomu český internetový výběr přání nestačil, může se podívat na obdobné služby do zahraničí. Novoročenky umožňuje rozesílat např. vyhledávač Yahoo.

MMF24

Nabídku novoročních přání rozšiřují služby mobilních operátorů, ty jsou však už zpoplatněny. Eurotel připravil svoje novoročenky na portálu life, cena jedné MMS je 25 korun včetně DPH. T-Mobile nabízí přání PF v sekci t-zones, obrázky se odtud posílají za stejnou cenu. Levnější jsou pozdravy do nového roku od Oskara, který je nabízí za deset až 20 korun bez daně, tj. 11,90 až 23,80 Kč, cena se liší podle druhu přání.

Rekordní Silvestr

Největší žně textových zpráv nastávají mobilním operátorům tradičně na přelomu starého a nového roku. Např. Eurotel během loňského Silvestra a první hodiny roku 2005 odbavil dohromady téměř 12 milionů SMS, do intervalu 23:00 – 0:59 jich přitom patřilo milion a půl. Nejzatíženější minuta znamenala pro společnost doručit 27 tisíc esemesek. Zákazníci Oskara odeslali poslední den roku 2004 přes 7,3 milionu SMS. Bude letos počet odeslaných textových zpráv ještě vyšší? Zvětší se i suma rozeslaných MMS? Odhady provozovatelů mobilních sítí říkají, že ano. Znamená to však, že máme své blízké čím dál radši? Když si v roce 1827 hrabě Karel Chotek z Vojnína a Chotkova nechal u ředitele pražské kreslířské akademie Josefa Berglera vyrobit gratulační lístky, které svým známým rozeslal poštou, chtěl si ušetřit čas obcházením početného příbuzenstva. Kdyby tušil, jak neosobní budou mnohá PF 2006, možná by papírová přání raději spálil, nasedl do kočáru a vyrazil za svými příbuznými sám. I v dnešním světě všudypřítomných mobilů, počítačů a Internetu je osobní kontakt k nezaplacení.

Jakou formou přejete blízkým a známým do nového roku?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje ve zpravodajství televize Z1. Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vystudoval žurnalistika a mediální studia.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).