Hlavní navigace

Google Picasa 3 Beta nyní také pro Linux

7. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google už nějaký čas testuje třetí generaci programu Picasa pro Windows. Zájemci si mohou stáhnout veřejnou betaverzi např. ze Slunečnice.cz. Nyní se ale také dočkali i uživatelé Linuxu, protože i pro ně byla uvolněna Picasa 3 Beta. Mezi nové funkce patří synchronizace s internetovým fotoalbem Picasa Web Albums či možnost vložit vodotisk do fotek. Vylepšeny mimo jiné byly funkce pro zaretušování jevu červených očí nebo nástroj pro tvorbu koláží, který nyní umožňuje i manuální úpravu rozložení…

Google už nějaký čas testuje třetí generaci programu Picasa pro Windows. Zájemci si mohou stáhnout veřejnou betaverzi např. ze Slunečnice.cz. Nyní se ale také dočkali i uživatelé Linuxu, protože i pro ně byla uvolněna Picasa 3 Beta. Mezi nové funkce patří synchronizace s internetovým fotoalbem Picasa Web Albums či možnost vložit vodotisk do fotek. Vylepšeny mimo jiné byly funkce pro zaretušování jevu červených očí nebo nástroj pro tvorbu koláží, který nyní umožňuje i manuální úpravu rozložení snímků.

Picasa patří mezi první velké desktopové počiny Googlu, ale není to tak úplně produkt z jeho dílny. Tedy alespoň ne od samého začátku. Už v roce 2004 jej Google koupil spolu se stejnojmennou společností, která stála za vývojem zmíněného programu. Následně byl program Picasa uvolněn k volnému stažení a Google později představil vlastní službu Picasa Web Albums pro publikování fotek na Internetu. Ta byla mezitím propojena s Blogger.com, jenž rovněž uvízl v akvizičních sítích Googlu. Dnes Picasa patří mezi nejvyhledávanější bezplatné programy pro správu a úpravu fotek. Google tak potvrzuje, že umí protlačit nejen internetové služby, ale i desktopový software. Uvidíme, jestli se mu to povede i u nového prohlížeče Google Chrome. Jeho start navzdory velké mediální pozornosti zatím tak slavný není. (Google Photos Blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.