Hlavní navigace

Google Picasa 3 Beta nyní také pro Linux

Jiří Macich ml.

Google už nějaký čas testuje třetí generaci programu Picasa pro Windows. Zájemci si mohou stáhnout veřejnou betaverzi např. ze Slunečnice.cz. Nyní se ale také dočkali i uživatelé Linuxu, protože i pro ně byla uvolněna Picasa 3 Beta. Mezi nové funkce patří synchronizace s internetovým fotoalbem Picasa Web Albums či možnost vložit vodotisk do fotek. Vylepšeny mimo jiné byly funkce pro zaretušování jevu červených očí nebo nástroj pro tvorbu koláží, který nyní umožňuje i manuální úpravu rozložení…

Doba čtení: 1 minuta

Google už nějaký čas testuje třetí generaci programu Picasa pro Windows. Zájemci si mohou stáhnout veřejnou betaverzi např. ze Slunečnice.cz. Nyní se ale také dočkali i uživatelé Linuxu, protože i pro ně byla uvolněna Picasa 3 Beta. Mezi nové funkce patří synchronizace s internetovým fotoalbem Picasa Web Albums či možnost vložit vodotisk do fotek. Vylepšeny mimo jiné byly funkce pro zaretušování jevu červených očí nebo nástroj pro tvorbu koláží, který nyní umožňuje i manuální úpravu rozložení snímků.

Picasa patří mezi první velké desktopové počiny Googlu, ale není to tak úplně produkt z jeho dílny. Tedy alespoň ne od samého začátku. Už v roce 2004 jej Google koupil spolu se stejnojmennou společností, která stála za vývojem zmíněného programu. Následně byl program Picasa uvolněn k volnému stažení a Google později představil vlastní službu Picasa Web Albums pro publikování fotek na Internetu. Ta byla mezitím propojena s Blogger.com, jenž rovněž uvízl v akvizičních sítích Googlu. Dnes Picasa patří mezi nejvyhledávanější bezplatné programy pro správu a úpravu fotek. Google tak potvrzuje, že umí protlačit nejen internetové služby, ale i desktopový software. Uvidíme, jestli se mu to povede i u nového prohlížeče Google Chrome. Jeho start navzdory velké mediální pozornosti zatím tak slavný není. (Google Photos Blog)

Našli jste v článku chybu?