Set-top-box Humax DIGI+II
Službu Digi TV jsem měl možnost testovat s přijímačem Humax DIGI+II. Při prvním pohledu na přední panel nemůžete minout tlačítka umístěná v levé části. Jde o zapnuto/vypnuto
, TV/Radio
, P-
a P+
. Panel bohužel postrádá tlačítka na ovládání hlasitosti a pro přístup do menu.
Přednímu panelu můžeme vyčíst také absenci displeje, který nahrazuje pouze uprostřed umístěný senzor pro příjem signálu z dálkového ovladače a logo Digi TV. Jsou tu také diody signalizující zapnutý přijímač, režim televize a rádia. Na pravé straně je pak krytka na abonentskou kartu, která je spárována se set-top-boxem, a není ji tedy možné použít jinde. Ve výsledku působí přední panel sympaticky, ovšem některé nedostatky neskryje.
Zadní panel Humaxu nabízí v konektorové výbavě solidní základ. Najdete tu jak vstup pro připojení antény, tak i výstup na propojení s dalším přijímačem. K televizoru nebo rekordéru můžete set-top-box připojit buď pomocí žlutého cinche nebo přes SCART. U příjmu zvuku můžete volit ze dvou možností. Buď je tu standardní levý a pravý cinch pro analogové stereo nebo digitální S/P-DIF (optická podoba), který vám např. do vašeho domácího kina přenese i Dolby Digital. Zbývající vstupy či výstupy umožňují připojení přijímače k napájení a aktualizaci firmwaru (rozhraní RS-232).
První seznámení
Při prvotním zapnutí přijímače se vám nejdříve načte firmware, což trvá pár sekund, a poté začne samotná instalace. Na začátku musíte zvolit jazyk pro vaši instalaci. Zvolíte-li „Česky“, bude s vámi po celou dobu takto i přijímač komunikovat. Ale pozor! Čeština ve firmwaru Humaxu je nevalné kvality a často vykouzlí na vašich tvářích úsměv.
Ve druhém kroku pak navolíte oblast (Evropa, Střední východ, Asie nebo Amerika) a následně už vás instalace navede k ladění. Zde je primárně nastavena družice Intelsat. Dole vidíte úroveň a kvalitu signálu. Poté už stačí stisknout tlačítko Dalí
(„š“ dělá Humaxu problémy). Ladění proběhne poměrně rychle a do jednoho okna se vám štosují jak stanice televizní, tak i ty rozhlasové.
Nevýhodou bohužel je, že se vám naladí i ty, které nejsou určené pro český trh, takže je později budete muset vymazat. Rozhodně se ale nemusíte bát, že byste měli pohromadě kanály audio i video, jak to v počáteční fázi vypadá. Ve výsledku jsme Uloili
134 televizí a 12 rádií. Stanice pak máte možnost ještě Označit
, Zruit
nebo Odstranit
. Předposledním krokem v instalaci je nastavení času, kde stačí nastavit Auto
. V posledním bodě je pak ve stručnosti zhodnocení celé instalace.
Řazení kanálů, elektronický programový průvodce
Seznam kanálů, který vám set-top-box naladil, vyvoláte tlačítkem OK
. Tedy klasicky, jako je tomu u většiny přijímačů. Kanály nejsou řazeny od nejnižšího po nejvyšší ve směru dolů. V tabulce máte přehled nejbližších deseti kanálů od právě aktuálně sledovaného. Ten je zvýrazněn ve žlutém obdélníčku. Vedle tabulky s kanály je pak ještě jedna menší, ve které se nachází poslední sledovaný a aktuální programová pozice, na které se nacházíte.
Pokud jste zvyklí na elektronického programového průvodce (EPG), tak vás čeká velké zklamání. Ani jeden z kanálů ho neobsahuje. Přestože přijímač touto funkcí disponuje, tabulka s ním je vždy úplně prázdná. Digi TV sice EPG vysílá, ale ne u českých kanálů. Měli jsme možnost si to vyzkoušet např. u HBO Romania, kde naskočil bez problémů. Fungovala zde např. i funkce vyhledání pořadu podle jména.
Menu přijímače
Hlavní nabídka výrobku obsahuje pět položek – Preference
, Editace programu
, Instalace
, Systém a hry
a Služba PPV
. V první možnosti můžete nastavit rodičovský zámek pro některé nevhodné programy, zvolit jazyk nebo např. obrazovou normu a formát. Editace programu obsahuje tři podpoložky, z nichž nejdůležitější je ta první, která umožní dělat změny v seznamu kanálů, jako je odstranění, přesunutí, uzamknutí a přejmenování. Lze si vytvořit i favoritní tabulku, která umožní to samé.
Pod položkou Systém a hry jsou ukryty informace o firmwaru a samotném přijímači. Lze si také zkontrolovat, jak kvalitní máte v současné době signál z družice. Na výběr máte i ze čtyř jednoduchých her, které ocení především vaše děti. Systém obsahuje také záložku Poštovní schránka, která by zřejmě měla sloužit pro doručené zprávy, ovšem je zde naprosto zbytečná, protože receiver neumožňuje připojení k internetu.
Položku Pay-per-view český divák nevyužije. Slouží pro předplacení kanálů Digi Film, které u nás nejsou nabízeny. Pokud by se vám cokoliv nezdálo nebo byste chtěli doladit instalaci, poslouží k tomu stejnojmenná položka.
Programová nabídka
Nepočítáme-li kanály HBO a Cinemax, Digi TV má pro všechny diváky pouze jednu nabídku. V ní je podle webových stránek 36 kanálů, což už ale není aktuální údaj, protože přibyl kanál National Geographic Wild. Sportovní fanoušky zaujme Eurosport nebo ČT 4 Sport, hudební MTV Europe, VH1, Óčko nebo Musicbox. Na své si přijdou i filmoví labužníci u Filmu+ nebo Filmboxu (absence Nonstop Kina zamrzí). Příznivci noční televizní erotiky ocení vysílání kanálů Private Spice a Playboy, za které není třeba připlácet.

Vše o satelitní televizi v České republice
Přehled všech placených satelitních služeb v České republice i programů v češtině a slovenštině, které vysílají přes satelit volně, najdete v samostatné příloze serveru DigiZone.cz Satelitní televize v České republice. Začátečníci uvítají základní informace, co je třeba k satelitnímu příjmu, jak satelitní vysílání funguje a proč jsou některé programy kódované, zatímco jiné nikoli.V úvodu článku jsem se zmínil, že hlavním plusem služby je její cena. Měl bych ji tedy zmínit. Za celý tento balík zaplatíte pouze 260 Kč (včetně DPH).
Digi TV nabízí možnost připlacení kanálů HBO a Cinemax, a to hned v několika podobách. Buď je možnost získat tzv. MaxPak za 240 Kč, který obsahuje tři kanály HBO (HBO, HBO 2, HBO Comedy) a Cinemax, nebo si můžete předplatit pouze kanály HBO za 180 Kč. Poslední možností je pouze jeden kanál Cinemax za stejnou cenu. Další nabídky nebo balíčky už Digi TV neposkytuje.
Pozice družic, které se nacházejí na 0.8 st. záp. (resp. 1 st. záp.), nejsou příliš lukrativní. Kromě platformy Digi TV tu snad je k příjmu možné doporučit pouze hudební City TV. Příjemným zpestřením pak může být pro některé diváky možnost volného sledování slovenských kanálů Moooby TV, Nautik a TV Patriot. Dříve mohla být tato pozice atraktivní díky příjmu komerční JOJky a zpravodajské TA3. Tyto programy už ale přes dva roky na Thoru nevysílají.
Zhodnocení
+ cena – přes 30 kanálů včetně porna jen za 260 Kč vč. DPH
+ větší rozlišení než u UPC
- málo atraktivní satelitní pozice – volné kanály především z Bulharska
- časté kostičkování a vady v obrazu, problém s příjmem slabších transpondérů – Cinemax, Discovery
- malá obrazová kvalita jednotlivých kanálů
- smart kartu není možné použít v jiném přijímači – bez EPG
Foto a screenshoty: Autor
Co nejvíce oceňujete na satelitní službě Digi TV?