Hlavní navigace

Plán s HD přenosy olympiády v DVB-T2 pro většinu Česka definitivně padl

18. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Český telekomunikační úřad si vzal nestandardní lhůtu pět měsíců na posouzení žádosti Českých Radiokomunikací o přidělení kmitočtů na další experiment DVB-T2

Češi neuvidí letní olympijské hry z Londýna v HD kvalitě pozemní cestou, alespoň tedy ne prostřednictvím druhé generace zemské digitální televize DVB-T2. Dlouhodobý plán Českých Radiokomunikací spojit další test DVB-T2 s olympijskými přenosy ve vysokém rozlišení, které by mohly přijímat dvě třetiny obyvatel Česka, narazil jak u České televize, která zakoupila vysílací práva pro olympiádu, tak u Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který od února posuzuje žádost ČRa o přidělení experimentálních kmitočtů.

K TÉMATU: ČTÚ: Test DVB-T2 povolíme pro dvě lokality a vysílat se bude jen v pracovní době

„Standardně se u takových žádostí očekává vyjádření do 30 dnů, ČTÚ si ale vyžádal doplňující informace a lhůtu pro svoje rozhodování prodloužil na pět měsíců,“ řekl serveru DigiZone.cz šéf útvaru strategie a rozvoje ČRa Jiří Vykydal. Udělení kmitočtů pro další test DVB-T2 tak očekává v první polovině července. ČTÚ však požaduje, aby se test odehrál jen v jedné velké aglomeraci a poté v dalším regionu s menší hustotou obyvatel a aby vysílání probíhalo jen v pracovní dny a během pracovní doby.

DOKUMENT: Představy ČTÚ o rozvoji vysílání DVB-T2 v České republice

BRAND23 Workshop

I kdyby však ČTÚ kmitočty přidělil podle přání Českých Radiokomunikací, které žádaly o vysílací kanál 50 pro Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň, olympijské přenosy ve zkušební síti DVB-T2 by také nebyly jisté. České Radiokomunikace totiž HD vysílání z londýnské olympiády slibovaly bez ohledu na to, že by se na jeho šíření domluvily z ČT. A Kavčí hory nechtějí vstupovat do žádného experimentu, který by nevyústil v řádné vysílání, aby pak diváci ČT nekritizovali za to, že HD programy v DVB-T2 po olympiádě vypnula.

DigiZone.cz připravuje na příští týden rozhovor s Jiřím Vykydalem o aktuálním vývoji k žádosti Českých Radiokomunikací o testovací kmitočty pro DVB-T2

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).